Afrodizyak Etkili Yiyecekler

Bu Gece Neler Olacağını Biliyoruz: Afrodizyak Etkili Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı yaşam partnerimiz Uplifers, Yemek.com okuyucuları için yazdı.

Cinsellik, uygar toplumlarda konuşulması hoş karşılanmayan, üstü kapalı olarak, kulaktan dolma bilgilerle şekillenen ve bu nedenle sürekli merak edilen bir konu. Her toplumun kendine ait farklı ritüelleri ve şehir efsaneleri bulunsa da, cinsellikle ilgili bazı ortak merak konuları da bulunuyor. Bu konuların en başında da afrodizyak etkili yiyecekler geliyor.

Ülkemizde bir dönem sansasyonel reklamıyla hafızalarımıza kazınmış fındık ve Manisa’nın dillere destan mesir macunu bizim kültürümüzde en yaygın olarak bilinen ve kullanılan afrodizyaklar. Peki, çok etkili olduğu ve cinsel performansı arttırdığı söylenen bu yiyecekler gerçekten söylendiği kadar işe yarıyor mu?

Cinsel performansı artırdığına dair söylentilerde ilk sıralarda yer alan yiyeceklerin, gerçekten afrodizyak etkisinin olup olmadığını sizler için araştırdık. Aşağıdaki listede yer alan ve afrodizyak etkisiyle tanınan bu yiyecekler neden cinsel performansı artırıyor, afrodizyakla ilgili doğru bilinen yanlışlar neler hep birlikte inceleyelim;

İki sert kabuk arasına sıkışmış yumuşak mucize: Midye

Afrodizyak Midye
Midye, afrodizyak olarak bilinen yiyeceklerin en tanınmışı diyebiliriz. Midyenin bu alandaki şöhreti o kadar eskilere dayanıyor ki, afrodizyak etkisinin gerçek olup olmadığıyla ilgili yüzlerce araştırma yapılmış.

Midyelerin cinsel performansı artırdığına yönelik söylentileri destekleyen bilimsel bulgulardan biri, içerdiği yoğun çinkoyla bağlantılı. Çinko, libido artırıcı etkisiyle bilinen progesteron hormonunu yükselten bir madde. Çinko eksikliği erkeklerde iktidarsızlık yaratabiliyor. İhtiyaçtan fazla alındığındaysa, tam tersi bir etkiyle cinsel isteği zirvelere çıkarabiliyor.

Midyelerin halk arasında afrodizyak olarak anılmasının nedeni ise bu bilimsel açıklamadan biraz uzakta. Şekli kadın cinsel organını andırdığı için cinsel performansı arttırdığını düşünenlerin sayısı azımsanmayacak boyutlarda. Sonuç itibariyle, midyenin cinsel performansı artırıcı etkisinin arkasında içeriğindeki çinkodan çok görüntüsünün yarattığı psikolojik çağrışımın olduğunu söyleyebiliriz.

Davetkar ve çekici yiyecekler

Cinselliği çağrıştırdığı için yıllardan beri afrodizyak olarak kullanılan bir çok farklı yiyecek var. Üremeyi ve cinsel birleşmeyi çağrıştıran yumurta ve havyar, cinsel organa benzer görünümleriyle kuşkonmaz, muz, soğan, havuç, midye gibi yiyecekler bunlardan en bilinenleri.

Afrodizyak olarak bilinen bu yiyeceklerin kimyasal ve biyolojik olarak cinsel performansı artırıcı nitelikte olduklarına dair bilimsel olarak elde edilmiş bir bulgu henüz yok. Ancak psikolojide plasebo etkisi olarak bilinen psikolojik etkiler nedeniyle, bu yiyeceklerin cinsel performansı artırıcı etkileri görülebiliyor.

Özellikle uzun süreli birlikteliklerde görülen cinsel isteksizliği ortadan kaldırmak ve ilişkinize biraz tat katmak için afrodizyak etkili bu yiyeceklerden yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Afrodizyak Kiraz
İşte afrodizyak etkisiyle bilinen en tanınmış yiyeceklerin bazıları:

• Elma
• Üzüm
• Pırasa
• Kiraz
• Hurma
• Sarımsak
• Zencefil

Tüm kötülüklerin anası: Alkol

Alkol, rahatlatıcı etkisinden midir, bilinç altındaki düşünceleri açığa çıkarmanızı kolaylaştırdığından mıdır bilinmez ama cinsel birleşmeden önce birçok çiftin tercih ettiği bir afrodizyak. Alkol içtikten sonra süper-egonuzun bastırdığı tüm duyguları tek tek açığa çıkarma cesaretini bulabildiğiniz için, cinsellik konusunda da cesur adımlar atma imkanı bulabiliyorsunuz. Libidoyu arttırıcı etkisi olmasa da, olaylara bakış açınızı değiştirdiğinden normal dozlarda alkol alarak cinsel deneyiminizi renklendirebilmeniz mümkün.

"Çirkin kadın yoktur, az votka vardır." gibi söylemler ve alkolün cinsel isteği artırıcı etkisi üzerine hazırlanmış olan alkol reklamları da bu durumun bir kanıtı gibi.

Günde bir avuç fındık iyi gelir

Afrodizyak Fındık
Fındık, çam fıstığı, kaju, ceviz gibi kuruyemişler eski çağlardan günümüze afrodizyak olarak kullanılan yiyeceklerin başında geliyor. Ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda fındık tüketimini teşvik için hazırlanan kamu spotunda, fındığın cinsel performansı artırıcı etkisi üzerinden başarılı bir reklam stratejisi izlenmişti.

Roma tarihinde doğurganlığı artırıcı etkisinden bahsedilen ceviz, aynı şekilde Akdeniz ve Mezopotamya uygarlıklarında cinsel performansı artırdığından bahsedilen çam fıstığı, Madagaskar’da yüksek kafein içerikli Cola Nuts olarak adlandırılan bir fındık türü tarihten günümüze kadar gelmiş afrodizyak etkili kuruyemişlerin başında geliyor.

Bazı kültürlerde kadınların badem gibi bazı kuruyemiş türlerinin kokusuna karşı özel bir ilgilerinin olduğu söyleniyor. Bu nedenle badem, fındık, kakao gibi bitki çekirdekleri kadınlar için üretilen güzellik ürünlerinde aromatik amaçlarla da sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca bazı kuruyemişler midyede olduğu gibi yüksek oranda çinko içeriyor.

Bir fincan kahvenin...

Kahve de yukarıda saydığımız yiyecekler gibi birçok farklı kültürde afrodizyak olarak kullanılan bir başka besin maddesi. Ancak onun da etkisinin psikolojik mi yoksa biyolojik mi olduğu henüz kanıtlanabilmiş değil.

Kahvenin afrodizyak olarak kullanılmasının arkasında yüksek oranda kafein içermesinden kaynaklanan uyarıcı etkisi bulunuyor.

O zaman sıradaki parça kahve insanları için gelsin: Kahveyle Olan İlişkinizin Evlilik Seviyesine Geldiğinin 18 Kanıtı

Çikolata

knok

knok

Çikolata romantizm ve cinsellikle bağdaştırılan, afrodizyak içeriğiyle bilinen, özellikle kadınlar tarafından peynir ekmek gibi tüketilen besin maddelerinden biri. Ancak gerçekten cinsel isteği arttırıcı etkisinin olup olmadığı hala tartışma konusu.

Çikolatanın libido artırıcı etkisi üzerine yapılmış olan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, içeriğindeki feniletilamine maddesinin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfinleri harekete geçirdiği ve cinsel isteği artırmasının kişiye verdiği mutlulukla doğru orantılı olduğunu söylüyor. Ancak son dönemlerde yapılan çalışmalar, çikolatanın -mutluluk verici etkisi bulunsa da- beyinde cinsel isteği artırıcı önemli bir değişime yol açmadığını gösteriyor.

Kafein ve şeker içerdiği için enerji veren ve uyarıcı etkisi bulunan çikolata, cinsel performansı artırıcı etkileri kanıtlanmamış olsa da vücudunuzu harekete geçirdiği için afrodizyak olarak kullanabileceğiniz, lezzetli bir besin maddesi.

Afrodizyak etkisiyle bilinen yiyeceklerle ilgili söylentilerin arkasındaki gerçeklerle ilgili az çok bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Her ne kadar libidoyla direkt bir bağlantısı bulunmasa da, vücutta yarattığı fizyolojik bir takım değişiklikler yardımıyla dolaylı olarak cinsel performansınızı bu yiyeceklerle artırmanız mümkün.

Cinsel performansı artırmanın yemek yemekten daha eğlenceli bir yolunun olmadığını düşünüyor ve denemekten zarar çıkmaz diyerek bol çikolatalı, fındıklı ve midye dolmalı günler diliyoruz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Argese Ajans4 Eylül 2014 00:49
Maatbaa işi ile uğraşan bizler sitenizdeki grafiklere tek kelimeyle şaştık, çok güzeller ve çok kaliteli görünüyorlar.. tebrikler...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?