İşi Gücü Bırakıp Kokoreççi Olmak İçin 1 Neden

Favorilerime
Ekle

Avrupa Birliği'ne girme sürecinde (sahi devam ediyor mu bu birliğe girme çabaları hala?) yasaklanacak olması konuşuldu, her tokuşturulan kadehin ardından akla geldi, seyyarı daha lezzetliydi, "Bizim oralarda bunu domatessiz yapıyorlar çok daha güzel oluyor"du, "Iyy nasıl yiyorsunuz bunu?" gafletine düşenler vardı derken bugün konuyu bambaşka bir yere çekiyoruz.

Bırakın işi gücü, verin istifayı, alın oradan bir 3 tekerli: Kokoreççi oluyoruz.

Evet, bugün burada, sahil kasabasında salaş bir balıkçı açma hayallerimizden vazgeçip koko'cu oluyoruz. Daha da gaz vermeden işin ikna ve neden kısmına geçelim: Kar marjı. İşi gücü bırakıp kokoreççi olmamızın tek sebebi kokorecin muazzam kar marjı.

kokorecci-olma-nedeni-yeni-2

"Tanesini 100 liradan satsa, 5000 koltuk dolu, iyi iyi baya iyi para" genlerini taşıdığımızdan (herkes gibi) mütevellit işin matematik kısmı baya heyecanlı ve mantıklı. Şöyle ki eti kendi üretmeyip dışarıdan alan bir kokoreççi için 2,5-3 kilo civarında olan tek bir şişin maliyeti 30-35 TL arası. Aynı zamanda bu şiş 20-25 arası yarım ekmek kokorece tekabül ediyor. Yani kaba bir hesapla yarım ekmek kokoreç aşağı yukarı 2,5 TL'ye geliyor.

En son ne zaman 2,5 TL'ye kokoreç yediniz? 10 yıl önce falan.

kokorecci-olma-nedeni-yeni-1

Tabii bu işin kirası, domatesi, baharatı, çalışanı ve bizim şu an aklımıza gelmeyen bir sürü fiyat kalemi daha var. Ancak biz yarım ekmek kokoreci 4,5 TL'ye de, 6 TL'ye de ve hatta 12 TL'ye de yediğimize göre diğer masraflardan yarım ekmek kokorece fiyat eklemesi yaparak kurtulabiliyoruz. Serbest piyasa ekonomisi, kokoreç olunca daha serbest. Süper.

Fikir aklına yatan girişimci arkadaşları yoruma, gizli kalmak isterlerse iletişim kutumuza bekliyoruz. "Siz bu işi çok kolay mı sandınız bre cahiller" diyecek kokoreççi okuyucularımız varsa bir danışmanlıklarını, olmadı dükkanlarını alabileceğimizi de söyleyelim.

Not: "Para keseriz para para"


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

19

azadkanat14 Şubat 2020 11:53
size nasıl ulaşabiliriz ?
Yanıtla
Yiğit Efe20 Temmuz 2018 14:43
suan 2.5 degil 25 tl kokoreç son zamanlarda fiyatlar cok arttı
Yanıtla
erhan25 Mayıs 2015 00:55
ya iş tabi zordur zaten kolay iş yapıyorum diyen yok hangi işi yaparsan yap zor arkadaş he işin ehli olan ve yerini oturtan insan elbet işini götürür kazanırda ama az ama çok ya tamam burda bilmeyen yanlış yazmış ama bilenlerde sanki işlerini ellerinden alıcaklarmış gibi hemen işin zor tarafını yazıyolar madem okadar zor siz niye yapıonuz yok abi biz düştük bikeremi diceksiniz ya kimse kazanmadığı işi yapmaz doğruyu söyleyin he zorlukları var amam işi bilip yapanda kazanır deyin yanii ....
Yanıtla
murat17 Aralık 2014 16:19
izmir asım usta bi gelinde görün para kazanıyomu bir bakın :-) Demirel bile müsterisi :-) Yani koko bana para bırakmaz bırakmıyo diyen arkadaşlar ya yapamıyodur yada baya mülk sahibidir :-) Koko candır hakkıyla yapana 15 tl feda olsun ellerine sağlık gelsin şalgamı, kazancı daha bol olsun ;-)
Yanıtla
asd9 Eylül 2014 13:28
neyın kafası bu konu boyle..
Yanıtla
kenan9 Eylül 2014 12:33
yukarıdaki bu ilana bakın bunu satanlar sahtekar ozaman 5 kg yazıyor 105 tl
Yanıtla
günlük ekonomi8 Eylül 2014 14:27
kaba taslak hesap ama ekonomi böyle bir şey değil. haber eğlenceli evet. realiteden uzak ama.
Yanıtla
Özgür8 Eylül 2014 00:54
madem bu kadar kolay ve kar marjı yüksek biz neden göremiyoruz bunu 12 yıldır ben kokoreç yerine başka bişey mi alıp satıyorum nedir ?
Yanıtla
Yapa be7 Eylül 2014 15:24
Bende yaklaşık 10 yıldır bağırsak satılan eyrdeyım o 25 tl falan ayak ayak,10 tlden fazla vermezler bakmayın burdaki ahkama! Sonra satarlar 6tl+ bi tele kaçtane sarıyorsun gozum? BAKAMYIN BUNLARA YOK SOGUKTA YIZ FALAN seyyarlar 4-5 saate satar gider! günlük çalışması bu
Yanıtla
reha7 Eylül 2014 12:56
Eğer kokoreçte diğer benzer seyyar yeme içme işlerinden farklı, ekstra karlı bir durum olsa bunu daha fazla kişi yapmaya başlar, fiyatlar da ucuzlar yada yukarıda arkadaşlar belirtmiş, aradaki ekstra kar bir şekilde başka kişilerle paylaşılıyordur. o sebeple yazı pek mantıklı gelmedi bana.
Yanıtla
yılmaz6 Eylül 2014 13:42
:Dbiz 15 yıldır ailece restorant işletmecisiyiz en meşhur ürünümüz kokoreçimiz ben 25 liraya şiş aldığımı 10 yıl önce bile hatırlamıyorum bu yazıyı yazan arkadaşı fena kandırmışlar:)cehalet kötü gerçekten bari araştır ögren.kuzu kokoreç 120 tl şiş fiyatıdır.dikkat çiğ şiş.kömürü söylemedim...
Yanıtla
barış5 Eylül 2014 21:38
babam için düşünüyorum aslında kosgeb sertifikam da var bunun üretim ve dağıtımı da aklıma yatıyor aslında sizden bilgi almak istiyorum
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?