Murat Bozok'tan Genç Şeflere Tavsiyeler

yemek.com
Murat Bozok
Murat Bozok
6 takipçi2 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Aralık 26, 2017
Duygu Arslan
Ocak 25, 2017
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
YENİ
5
Sütaş
Temmuz 3
10 dakika

(Yemek.com'un notu: Murat Bozok, yazısını bize "Genç Şeflere Tavsiyeler" olarak gönderdi ancak biz başlığa "Murat Bozok'tan" şeklinde ufak bir ekleme yaptık. Kendisine Yemek.com'a desteği için teşekkür ediyoruz.)

Aşçılık dışarıdan oldukça keyifli gözüken ancak içerisine girdiğinizde zorluklarını idrak edebildiğiniz bir meslek.

Uzun çalışma saatleri, son derece stresli bir ortam, anti-sosyal bir yaşam biçimi sizi ilk bekleyenler. Bu uzun, ince yürüyen gençlere naçizane birkaç tavsiyem var...

• Hayatınızı değiştirip, aşçı olmaya karar verdiyseniz, bu radikal kararı vermeden önce mutlaka bir yerlerde çalışın. Bu işin size göre olup, olmadığını iyice bir tartın.
• Mümkünse bir aşçılık okuluna gidin. Bunu bir amaç olarak değil, araç olarak görün. Okulun sizi nereden alıp, kariyer basamaklarında nereye koyacağı en önemli seçim kriteriniz olmalı.
• Yerel mutfağı ve annenizin yaptığı yemekleri asla küçümsemeyin. Aksine klasikleri en iyi şekilde bilin. Klasikleri bilmeden, asla yaratıcı bir şef olamazsınız.
• Her şeyi tadın. Bu tadım işlemini düşünerek yapın. Ağzınıza giren her şeyin kokusunu, görünümünü, dokusunu aklınıza kaydedin. Bu ileride işinize çok yarayacaktır.
• Mümkünse dünyanın farklı yerlerinde çalışın. Bu sizin vizyonunuza inanılmaz derecede katkı sağlayacaktır.

Murat Bozok's Kitchen Şeflik Okulu

Murat Bozok's Kitchen Şeflik Okulu

• Her zaman iyi bir network'ünüz olsun. Kariyer anlamında, arkadaşlık yaptığınız ekibin kalitesi, sizi yukarıya taşıyacaktır.
• Bir restoran işletmek için gerekli olan finans, insan kaynakları, muhasebe, pazarlama gibi diğer unsurlar hakkında da kendinizi geliştirin. Sadece iyi yemek yapmak ile bir restoranın idare edilmeyeceğini bilin.
• Kendinize yatırım yapın. Eğer şefliği ciddiye alıyor ve bir ömür boyu yapmayı hedefliyorsanız, birkaç temiz şef üniforması, keskin bıçaklarınız olsun. Yeme-içme ile ilgili kitaplara para harcamaktan çekinmeyin.
• Son olarak çok sevgili şef Daniel Boulud'un da dediği gibi günlük tutun. Bu hem reçete ve teknikleri ileride hatırlamanıza yardımcı olacak, hem de bu yolculuğunuzda size ışık tutacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?