etkinlik rehberi 19-24 kasım

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [18-24 Kasım]

Favorilerime
Ekle

Contemporary İstanbul, Kasım’da İki Gün, Pop-Up Kadıköy, Shabazz Palaces, Benedict Cumberbatch ile çılgın bir hafta atlattığımız doğrudur. Şimdi ise geçmişimizden ders alıp geleceğe doğru bakıyoruz ve bu hafta da koltuklara yayılmıyoruz, kesinlikle boş durmuyoruz.

Sizi bir divanın konserinden alıp, Levent’e karnınızı doyurmaya götürüyoruz. Sonrasında ise Tarlabaşı’nda Jacob De Baan ile tanışmaya ne dersiniz? Bizce pekala olur! Karaköy’de Deleuze’e selam çakıp İkinci Kat’a doğru yol alıyoruz. Bronx Pi Sahne’de aynı anda huzur bulup aynı anda dans edebileceğiniz bir gece de cabası! Artık hafta boyu sürecek ücretsiz Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali için film seçmek de size kalmış.

Marianne Faithfull @ CRR Konser Salonu | 20 Kasım

Haftanın "Her zaman görmek nasip olmaz” etkinliklerinden. Sonuçta bir divadan bahsediyoruz. 2014’te 50. sanat yılını kutlayan Marianne Faithfull 20 Kasım’da Cemal Reşit Bey Konser Salonu’nda deyim yerindeyse sahnenin altını üstüne katacak.

17 yaşındayken efsane Rolling Stones partisinde “dikkat çeken” Marianne o günden üç ay sonra Stones şarkısı ‘As Tears Go By’ ile listelerdeydi. Şimdi ise 20. albümü "Give My Love To London" ile İstanbul’a bir kez daha geliyor. Albümde o kadar göz kamaştıran bir ekibin parmağı var ki bu konsere gitmemek olmaz; Adrian Utley (Portishead), Brian Eno, Ed Harcourt, Warren Ellis & Jim Sclavunos (The Bad Seeds), Nick Cave, Roger Waters, Steve Earle, Tom McRae ve Anna Calvi.

Sözün kısası biletler için elinizi çabuk tutun.

Gitmeden evvel de ısınalım derseniz...

Cemal Reşit Bey Konser Salonu adres: Dar’ül Bedayi Cad. No: 31, Harbiye, Şişli, İstanbul

XXF- Very Very French Festival @ Babylon Bomonti | 20 Kasım - 4 Aralık

Fransız güncel müzikle içli dışlı olan arkadaşlarımızın zaten takibe aldığı bu festivali bir de biz duyuralım istedik. Hala duymayanlar varsa bu son çağrıdır bilesiniz. Elektronik, caz, pop türlerinde Fransa’nın en iyilerini burnumuzun dibine getiren festival iki haftalık programıyla ve nefis isimleriyle Kasım ayının en iyi etkinlikleri listesine girdi bile.

Plaza Francia, Grant Lazlo, Pony Pony Run Run, Chinese Man, FKJ, Brigitte, College, Rone festival kapsamında Babylon Bomonti’de sahne alacak isimler. Daha başka bir şey söylemeye gerek var mı?

Konser tarihleri için şöyle: Babylon Bomonti Konser Tarihleri

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

123 + Ah! Kosmos @ Bronx Pi Sahne | 20 Kasım

Biraz yerli isimleri dinleyelim derseniz böyle gelin. İki şahane isim aynı gün Bronx Pi’de sahne alacak. Daha ne olsun. Bunlardan biri indie pop’un Türkiye’deki en başarılı ve en naif temsilcilerinden 123. Binalar, Again, Yokuz, Aşk Şarkısı, Drill, Return, Fall playlistenize eklenecek türden şarkılar.

Sahne alacak diğer bir isim de elektronik müzik sanatçısı Başak Günak’ın projesi Ah! Kosmos. Bir nevi medarı iftiharımız. Kendileri solo performansların yanında dans, tiyatro ve görsel sanat alanlarında da birçok uluslararası sanatçıyla ortak projelerde performans da sergiliyor. O gün hangi sürprizle gelir bilemiyoruz ama iyi bir gece geçireceğinize eminiz!

Bronx Pi Sahne adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Terkoz Çıkmazı, No 8, Beyoğlu, İstanbul

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali | 19 - 22 Kasım

Son zamanlarda herkesin dilinde olan kelime sürdürülebilirlik bu festivalde karşılığını buluyor. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi'nin su, ulaşım, iklim, tarım, moda, enerji gibi konuları irdeleyen film seçkisiyle gerçekleştirilecek film festivali, 19 Kasım’da başlayıp 22 Kasım’da son bulacak.

Programda The True Cost, Mensemble, Sand Wars, Bataklık Hayalleri, Tarımın Geleceği gibi bakış açınızı kökten değiştirebilecek filmler var. Caddebostan Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi ve SALT Beyoğlu da filmlerin gösterileceği salonlar.

Festival sadece İstanbul değil Ankara, Artvin, Balıkesir, İzmir gibi toplam 20 ildeki sinemaseverler, sürdürülebilirlikle ilgilenenler, doğa-toplum konularıyla içli dışlı olanlarla buluşacak.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğunu da söyleyelim.

İletişim: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Jacob De Baan “Geçil(ler)” @ PASAJist | 19 Kasım - 12 Aralık

Birbirinden güzel işlere ev sahipliği yapan kimi zaman izleyiciyi de içine alan sergilerle adından sıkça bahsettiren PASAJ bir yolcu Jacob de Baan’ın yerleştirmelerine, arşiv malzemelerine ve yeni tasarlanmış aydınlatma objelerine ev sahipliği yapıyor.

Bir yerden başka bir yere taşınmak, farklı kültürlerle ilişki kurmak, alışkanlıkları değiştirmek gibi herkes için önemli olan “Dönüşümler” fikrinden ilham alan sanatçı, proje boyunca tüm katılımcıların kendi lambasını yaratacağı atölyeler de düzenleyecek.

Mekan ise sürekli dönüşümlerin yaşandığı Tarlabaşı’nda.

PASAJist adres: Ömer Hayyam Caddesi, Kahya Bey Sokak, No:15/8, Beyoğlu

Üst Kattaki Terörist @ İkinci Kat | 18 Kasım

Emrah Serbes’in “Erken Kaybedenler” isimli öykü kitabındaki aynı isimli hikayeden tiyatroya uyarlanan oyun; geçtiğimiz sezon deyim yerindeyse ağızları açık bıraktı. Oyun; abisi askerde şehit olmuş bir çocuğun, üst kata taşınan bir öğrenciyi ‘terörist’ olarak nitelendirmesiyle başlayan olayları anlatıyor.

Hikayeden tiyatroya uyarlayan Sami Berat Marçalı oyunun aynı zamanda yönetmeni. Oyuncuları ise; Denizhan Akbaba, Banu Çiçek Barutçugil, Bedir Bedir, Gözde Kocaoğlu.

25 Kasım, 8 ve 19 Aralık’ı da not edin, olur da 18’ine bilet bulamazsanız hala şansınız var.

İkinci Kat adres: Karaköy Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok. Demirci Fettah Çıkmazı, No:2, Kat: 2, Beyoğlu, İstanbul

Kolektif Brunch @ Kolektif House | 22 Kasım

Bu etkinliğimiz “foodie”lere gelsin. Aranızda yeme içmeden zevk alan ve bu sırada da sosyalleşmeyi unutmayan birileri varsa, bu brunchı kaçırmasın. Birlikten kuvvet doğar felsefesi ile yola çıkan, girişimci, freelancer ve şirketlere çalışma alanı sunan ve ‘ofis'i baştan yaratan Kolektif House etkinliğin yaratıcısı.

Peki bu etkinlikte neler var? Bite’n Joy’dan sağlıklı kahvaltılıklar, The Bake Shop’tan leziz tatlılar, JÜS’ten soğuk sıkım meyve suları, Deniz Minare’den rengarenk mandala ve bir sürü bir sürü yemek seven insan.

Saat 11:00 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinliğe giriş ücretsiz.

Collective House adres: 4.Levent Sanayi Sitesi, Huzur Mh., Beyazıt Cad. No:15, İstanbul

Başka Bir Dünyanın Zarafeti @ artSümer | 31 Ekim 19 Aralık

facebook - baska bir dunyanin zerafeti

facebook - baska bir dunyanin zerafeti

artSümer’in takipçisiyiz. En son Basim Magdy’nin “Unutmayı Rededenler” isimli sergisiyle adından bahsetmiştik. Şimdi ise Nihan Çetinkaya’nın küratörlüğünü yaptığı Başka Bir Dünyanın Zarafeti ile karşınızdayız.

Ayşe Bezenmiş, Eda Gecikmez, Emrah Altınok, Gümüş Özdeş, Yavuz Erkan, Yağız Özgen gibi sanatçılarının işlerini görebileceğiniz sergi ismini; Gilles Deleuze’ün sinema estetiği üzerine yazdığı Image-Mouvement isimli kitabında yer verdiği bir cümleden alıyor.

"Doğumumuzdan itibaren duyularımız aracılığıyla algılayabildiğimiz ve kendimizi, içinde bulunduğumuz dünyadan ayırt ederek çizdiğimiz sınırla ifade ettiğimiz andan itibaren temellük ettiklerimizi, mutlak gerçeklikler olarak kabul etmektense, hep bir şüpheyle yaklaşabilmenin zarafeti bu.'' Belki bu cümleyle sizi neyin beklediğini kestirebilirsiniz. Rotanız Karaköy!

artSümer adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, No:67, Karaköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?