https://yemek.com/tarif/yumurtali-otlu-pide | Yumurtalı Otlu Pide Tarifi

Menemeninden Haşlanmışına Yumurtayı Bir Kez Daha Sevmek İçin 10 Sağlıklı Neden

Favorilerime
Ekle

Buzdolabının demirbaşı yumurta, kırılganlığının altında sakladığı lezzetiyle midelerimizin efendisi. Omlet olup kahvaltı sofralarını taçlandırmışlığı da çok, çeşit çeşit tarife katılıp yemeğin lezzetine lezzet katmışlığı da.

Üstelik sadece bizim kültürümüzde değil tüm dünya mutfaklarında baş tacı yumurta. Hatta Dünya Yumurta Günü bile var adına.

Böyle sadece nefis tadı için bile çok sevilen, tüm dünyanın evinden eksik etmediği güzelim besinin değerini bilelim, mümkünse her gün tüketelim, diyoruz. Bunun için çok sağlam nedenlerimiz de var üstelik.

Her öğününüze bir şekilde yumurtayı dahil etmek isteyeceğiniz, "Yumurtayı neden yemeliyiz?" sorusuna verilebilecek en güzel cevaplarımızla karşınızdayız.

Yumurta yemeliyiz...

Çünkü yumurta içinde bolca bulunan protein ile gün boyu enerjik kalmanızı sağlar

beyaz-kahverengi-yumurta-farki

Bir tanesinde günlük ihtiyacımızın yaklaşık %11'i kadar protein bulunan yumurta, bütçemizi korumak için ne yazık ki her gün yiyemediğimiz kırmızı etteki proteine hem kalitesi hem de ucuzluğu ile meydan okuyor. Yumurtadan aldığımız bu proteinlerle de günümüz daha enerji dolu, daha hareketli geçiyor. Kısacası, düzenli olarak yumurta yiyerek yorgunluklara elveda diyebilirsiniz.

Çünkü içerdiği yüksek orandaki B12 vitamini sayesinde sinir sisteminize iyi gelir

citir-yumurta-site

Bir yumurta yiyerek günlük B12 vitamini ihtiyacımızın %9'unu karşılamış oluruz. Bu da daha güçlü bir hafıza ve sinir sistemi demektir. Konsantrasyon bozukluklarınızın azalarak yok olması da cabası.

Çünkü kalsiyum ve fosfor deposu olan yumurta kemiklerinizin sapasağlam olmasını sağlar

Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz bir yumurta ile günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacınızı %10'a kadar karşılayabilirsiniz. Bu da kalsiyum ve fosforun kemiklerinizin gücüne güç katmasına yardım eder. Bu özelliği kadınların ileri yaşlarda yaşadığı osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının da önüne geçmede önemli rol oynar.

Çünkü siz hiç bilmeseniz de içindeki bol miktarda selenyum ile yumurta, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hastalıklardan korur

yemek.com

yemek.com

Son zamanlarda "selenyumlu yumurta" diye yeni bir şeyler çıktı. Ama yumurta zaten selenyum açısından oldukça zengin. Selenyumlu yumurtalarda ne kadar var bilemiyoruz ama normal bir yumurtada günlük ihtiyacımızın yaklaşık %20'sini karşılayabileceğimiz kadar çok selenyum bulunuyor. Ne işe yarıyor bu selenyum derseniz, kendileri antioksidan enzimlerini harekete geçiriyor ve bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Yani hastalıklar vücudunuza pek uğramaz oluyor. Daha ne olsun.

Çünkü yumurta içindeki kolin sayesinde beyin sağlığını ve zihinsel fonksiyonları olumlu yönde etkiler

kahverengi-beyaz-yumurtalar-yeni

Yumurta sarısının içinde bulunan kolin hücrenin yapısını koruma ve sinir khücreleri arasındaki iletişimi sağlıklı yürütmede oldukça etkili. Bu yüzden en büyük kolin kaynaklarının başında gelen yumurta da beyin ve sinirlerin uygun şekilde işlemesi, besinlerin vücutta taşınması ve hafıza gibi birçok konuda çok faydalı.

Çünkü içindeki omega 3 ile kalp hastalıklarını ve yüksek tansiyonu önler

kalpli-yumurtalik

Kalbimizin, vücudumuzun da yakın dostudur yumurta. Bolca içerdiği Omega 3 hücre zarında yer alarak hücreye girecek besinleri, çıkacak zararlı bileşenleri denetlerken kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonu önler.

Çünkü göz sağlığınızı bile yumurtadan aldığınız antioksidanlara borçlusunuz

yumurtali-otlu-pide

Yumurta göze de mi iyi geliyor derseniz, evet geliyor. Çünkü küçücük yumurta içine dünyanın sağlığını sığdırırken lutein ve zeaksantin adlı iki antioksidanı bünyesine katmayı da unutmuyor. Bu muhteşem ikili de genelde ileri yaşlarda oluşan katarakt ve görme kayıplarını engellemede ustalıklarını konuşturuyor.

Çünkü yumurta zayıflamanıza da seve seve yardımcı olur

pose-yumurta-nedir

Yumurtanın içinde kilo almamızın bir numaralı nedeni karbonhidratlar çok çok az miktarlarda bulunuyor. Bu da yumurta yediğimizde kilo olmamasına hatta uzun süre tok tuttuğu için kilo vermemize destek oluyor. Nasıl muhteşem bir besin olduğunu siz düşünün artık.

Çünkü yumurta bol proteinli yapısıyla kas gelişiminde önemli bir rol üstlenir

fincan-yumurta-tarifi

Kas yapmak isteyen neredeyse herkesin spora başladıktan hemen sonra yüzlerce lira para sayıp aldığı tamamlayıcıların zararsız olanıdır yumurta. Yüksek miktarda amino asitler içerdiğinden, hızlı kas yapılanmasının vazgeçilmezidir.

Çünkü yumurta tüm bu içindeki yararlı maddeler sayesinde saç ve cilt sağlığınızı korumanızı da sağlar

tavuk-mu-yumurtadan-yumurta-mi-tavuktan

Yumurtayı sadece yemek değil, tenimize, saçımıza sürmek bile çok faydalı. Sarısında bulunan lesitin ve protein saçı nemlendirerek güçlenmesine yardımcı olurken akında bulunan magnezyum da cilt sıkılaştırma, gözenek küçültme ve fazla yağı alma, biriken yağ gözeneklerini temizleme gibi özellikler gösteriyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?