son-kullanma-tarihi-cikolata-one-cikan

Son Kullanma Tarihlerini Öğrenince Şaşıracağınız 11 Gündelik Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Daha önce size belirli şartları yerine getirdiğinizde sonsuza dek kullanabileceğiniz yiyecekleri ve son kullanma tarihinden sonra güvenemeyeceğiniz, pek hassas, kolayca bozulan yiyecekleri bir bir sıralamıştık.

Şimdi sırada kullanım süreleri oldukça uzun olan ve bu yüzden büyük ihtimalle üzerinde yazan tarihin silinip yok olacağı yiyecekler var. Evet, şaka yapmıyoruz, 3 - 5 yıl dayanan, bu nedenle sizin sürekli kullanarak ambalajlarını hırpalayabileceğiniz yiyeceklerden bahsediyoruz. "Son kullanma tarihi geçmiş bunun, acaba kullansam mı kullanmasam mı" diye düşüncelere dalmanızı, belki de o yiyeceği boşu boşuna çöpe atmanızı önlemek istiyoruz.

Kısacası, siz not edin bu bilgileri bir yerlere. 2 yıl sonra açıp bakmak, evde uzun süredir duran bu yiyecekleri kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Edin de zaten. Çünkü onlar hala kullanılabilir aslında.

İyi ki hemen bozulmuyor: Çikolata

campus880

Çikolata üretim tarihinden sonra 1 yıla kadar dayanıyor. Yani tatlı krizlerinize karşı eve çikolata depolamak isterseniz, bunu gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Zaten 1 yıl içinde kim bilir kaç kez bitirirsiniz. :)

Fakat yanlış anlaşılmasın, gofretli ya da dolgulu çikolatalardan değil, sade çikolatadan bahsediyoruz.

Pişirince mümkün değil tabii: Makarna

theculinarycook

Makarna da tıpkı çikolata gibi uzun süre dayandığı için bizi pek mutlu eden yiyeceklerden. Pişirmeden, kuru olarak depoladığınız makarnaları da 1 yıl boyunca güvenle tüketebilirsiniz. Mis.

Derin dondurucunuza sağlık: Dondurulmuş sebzeler

moneycrashers

Eğer evde kendi kendinize sebze donduruyor ya da hazır olarak alıyorsanız bunları hiç ağzını açmadan 18-24 ay arası güvenle saklayıp kullanabilirsiniz.

Ancak bir kez bile olsa ağzını açtıysanız 1 ay içinde tüketip bitirmeye özen göstermelisiniz.

Hiç kullanmasanız iyi ama: Ketçap

todayifoundout

Mis gibi salçaları ya da domates sosunu kullanmak varken ketçaplara çok da gerek yok bizce ama yine de kullanmadan edemiyorsanız, üzerindeki koruyucu halkayı hiç açmadan 1 yıl boyunca saklayabileceğinizi bilmenizde fayda var.

Hali hazırda kullandığınız bir ketçabın kullanma süresi ise 4 ila 6 ay arası. Bu süreler sonunda ketçabın rengi ve tadında değişiklikler meydana gelmeye başlıyor.

Kavanozlar dolusu alanlara: Kırmızı biberli yeşil zeytin

recipeland

Kırmızı biberli yeşil zeytin ya da kokteyl zeytin olarak bilinen zeytinlere bayılıyor ve görünce kavanoz kavanoz almadan duramıyorsanız ne kadar süre dayandığını da bilmelisiniz. Bu zeytinler, kavanozların kapağı açılmadığı sürece 3 yıla kadar saklanabiliyor ama bir kez bile kavanozu açarsanız kullanım süresi 3 aya düşüyor.

Bu arada hemen söyleyelim, dediğimiz gibi bunlar kavanozlar içinde satılanlar için geçerli. Eğer dökme olarak alıyor ve plastik kap ya da poşetlerde saklıyorsanız bir an önce tüketmenizde fayda var.

Kışın olmazsa olmazı: Turşu

Bu aralar kurduğunuz turşu kavanozlarından hiç açmadıklarınızı ya da hazır aldığınız turşuları 18 ay boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Açtıklarınızı ise yumuşama olmadığı sürece yine 1,5 yıl gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Yumuşama olması durumunda ise turşunuzun suyunu tamamen boşaltıp yeniden hazırladığınız tuzlu su karışımıyla doldurmanız yeterli olacaktır.

Çünkü her evde bol bol bulunur: Sirke

greatist

Sirke öyle bir madde ki çeşit çeşit tarifin içine giriyor, temizliğin bir numaralı ortaklarından oluyor. Hal böyle olunca da her evde bol bol bulunuyor.

E o zaman o bolluk içinde sirkeleriniz ister hiç açılmamış olsun ister açılmış, 42 ay boyunca güvenle kullanabileceğinizi de aklınızda bulundurmanız gerekiyor.

Bazen kolaya kaçmak istersin: Poşet çay

30secblog.blogspot

Demleme çay varken pek bakmıyoruz poşet çayların yüzüne, doğruya doğru. Ama bazen öyle anlar geliyor ki evde demlenecek çay olmuyor, misafirlere çay yetiştirilmiyor, çayın demlenmesini beklemeye vakit olmuyor.

İşte öyle durumlarda imdada yetişiyor poşet çaylar hemen. Birkaç kez kullandıktan sonra da kalan aylarca kalıyor bir köşede. Yeniden kullanmak isterseniz, 2 yıl boyunca gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi bilin istiyoruz biz de. İsraf olmasın, bozuldu sanmayın diye.

Burada katkı maddelerine yer yok: Doğal fıstık ezmesi

Fıstık Ezmesi Tarifi

Doğal malzemelerle evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz fıstık ezmelerini 9 ay kadar güvenle kullanabilirsiniz. Anlayacağınız, katkı maddelerinden uzak, doğal ve dayanıklı bu ezmenin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Acısız yaşayamam diyenler için: Acı sos

motherwouldknow

Acı biberlerden yapılan ve hazır olarak aldığınız acı sosları hiç açmadığınız sürece 5 yıl içinde tüketebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için nemden uzak, kuru ve serin bir yerde saklamış olmanız gerekiyor.

Uzak Doğu esintileri uzun sürer: Soya sosu

epicurious

Eğer soya sosu kullanmayı seviyor ve evinizde bol bol bulunduruyorsanız hiç açılmamış soya sosunuzu 2 yıl boyunca istediğiniz an açıp kullanmaya başlayabilir, açtıktan sonra ise 3 ay boyunca güvenle tüketebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?