makarna-yaparken-yapilan-hatalar

Mutfağın En Ustalarının Bile Zaman Zaman Makarna Pişirirken Yaptığı 9 Hata

Favorilerime
Ekle

Bekar evlerinin biriciği, öğrencilerin kadim dostu, yapılması ilk öğrenilen yemektir makarna. En mutfakla alakası olmayan insan bile çok sıkıştığında mutfağa girip makarna pişirebilir. Hem basitliğiyle hem lezzeti ile sofralarımızdan eksik olmaz kısacası makarna.

Ama siz onu "basit" görüp de öyle hemen hafife almayın. Çünkü eminiz birçok insan makarna yaparken bile olmayacak hatalar yapabiliyor, bu hatalarla aslında çok da leziz olabilecek bir yemeği mahvedebiliyor.

Kısacası "Makarna yaparken de hata yapıyorsam, yok artık" demeyin, olabilir, yapıyor olabilirsiniz, önemli olan nerede hata yaptığını bilmek.

Öyleyse başlıyoruz.

Yeterince su kullanmıyorsunuz

thisweekfordinner

Makarnayı pişirirken, yolu yarılamışken, yeterince su koymadığınızı fark etmek kadar kötü bir şey yok. Gitti güzelim makarna.

Zira az suda makarna iyi pişmeyecek ve tencerenin dibine yapışacaktır. O yüzden su miktarını iyi ayarlamalı ve gereğinden az su kullanmaktan kaçınmalısınız. İdeali bir paket (500 gram) makarna için tencerenin dörtte üçünü geçmeyecek şekilde su eklemek. Fazla suyun çözümü yine bir derece var ama az suyun yok, ona göre.

Yanlış tencerede pişiriyorsunuz

makarna-tencere-2021

Makarnanın haşlanırken ve pişerken yapışmaması için ne kadar büyük tencere kullanırsanız o kadar iyi.

Derin ve büyük bir tencere seçerseniz hem makarnaların hepsi eşit derecede pişmiş olacak, hem de makarnalar tencerenin dibinde öyle boynu bükük bir şekilde mahsur kalmayacaklar.

Daha hızlı kaynasın diye sıcak su koyuyorsunuz

wikihow

Makarnanın suyu ocakta daha hızlı kaynasın diye musluktan sıcak su koyuyorsanız pratik ama sonucu o kadar mükemmel olmayacak bir seçim yapıyorsunuz aslında.

Zira musluktan gelen sıcak su bulanık bir görüntüye sahip olacak ve partiküller makarnanın tadına ve görünüşüne etki edecektir. Mükemmel bir makarna elde etmek istiyorsanız soğuk su kullanmanızda fayda var.

Makarnayı suya çok erken atıyorsunuz

commonsenseevaluation

Günün sonunda tabaklara koyduğunuz makarna eğer yapış yapış ve pişmemişse bunun tek bir sebebi var: Sabırsız olup makarnayı henüz tam olarak kaynamamış suya atmanız.

Dolayısıyla makarnayı eklemeden önce suyun kaynama noktasına ulaştığından ve fokurdamaya başladığından emin olun.

Tuz eklememenin bir seçenek olduğunu düşünüyorsunuz

thekitchenwife

Genelde tuzsuz yemekler tüketiyor olabilirsiniz ama bu makarnanın suyuna tuz atmadan da onu pişirebileceksiniz anlamına gelmez.

Yani her durumda makarnaya tuz eklemek durumundasınız. Tuz yoksa makarnanın tadı da olmaz çünkü. 5 bardak su eklediğiniz bir paket makarna için bir tatlı kaşığı tuz koymayı atlamayın. Ayrıca önemli bir nokta daha: Tuzu en başta değil, su kaynadıktan sonra eklemelisiniz.

Makarnayı pişerken karıştırmıyorsunuz

thenest

Makarnaların birbirine yapışmamasını istiyorsanız aslında yapmanız gereken şey çok basit: Onu düzenli olarak karıştırmak.

Makarnaları suya attıktan sonra ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırın. Sonra da her 3 dakikada bir karıştırmanız yeterli. Yağ ekleyenler varmış yapışmalarını engellemek için, ona da şimdi geliyoruz.

Makarnanın haşlandığı suya yağ ekliyorsunuz

couponclippingcook

Duyduk ki bazıları makarna suyuna yağ ekleyerek yapışmalarını engellemeye çalışıyormuş. Yanlış. Zira bu yöntem makarnanın etrafında koruyucu bir tabaka oluşturacak ve makarna tanelerinin çok kaygan olmasını sağlayacaktır. Ve bu da eklediğiniz sosun üzerinde durmasını zorlaştıracaktır.

Haşlanan makarnayı soğuk suya tutuyorsunuz

virtualrealyty

Sokağa çıktık, 100 kişiye sorduk, 100 popüler cevap aldık. Evet neredeyse herkes haşlanan makarnayı soğuk suya tutarak süzme yanlışına düşüyor. Sebep ise bize büyüklerimiz tarafından öğretilen "soğuk suya tut da yapışmasın" algısı.

Bu doğru bilinen yanlışın aslında çok hoş olmayan sonuçları var. Zira bunu yaptığınız takdirde makarnanın içinde yararlı ne varsa onun gitmesini sağlıyorsunuz. Mesela makarnanın yüzeyinde kalan nişasta yıkanınca gideceğinden sosu artık yüzeyinde tutamaz, lezzet ve besin değerini kaybeder.

Aynı zamanda hani en başta makarna suyuna attığınız ve makarnaların içine çektiği tuz var ya artık o da gitti. Yine sofrada makarnanıza tuz ekmek zorundasınız.

Makarnayı süzdükten sonra sosla karıştırmadan önce bekletiyorsunuz

Salçalı Makarna Tarifi

Makarnayı süzdükten sonra süzgeçte bekletmek onun yapış yapış olmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına sebep olacaktır.

Dolayısıyla sos ekleyecekseniz makarnayı süzer süzmez, vakit kaybetmeden sosla karıştırmalısınız. Ayrıca makarna suyundan eklemenizi de özellikle tavsiye ettiğimiz sosun miktarı da önemli. Zira makarnaların sos içinde yüzmemesi gerekli ancak sos bir yandan da makarnaya eşit şekilde dağılmalı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

lotuseaster4 Ekim 2016 06:55
ekmeğin medeni hali!
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?