Meyveleri Kolayca Kesmenizi Sağlayacak Daha Önce Hiç Denemediğiniz 10 Yöntem

Favorilerime
Ekle

Evinin, mutfağının aşçılarının ilk bilmesi ve öğrenmesi gereken şeylerin başında gelir sebzeleri, yeşillikleri ve meyveleri nasıl kesilmesi gerektiği. Zira doğru ve pratik kesme, doğrama yöntemlerini bilmezsen mutfakta geçireceğin vakit uzar da uzar, ne öğlen yemeği öğlene yetişir, ne de akşam yemeği akşama...

Zira söz konusu meyveler olduğunda da durum böyle. Meyveleri hızlı ve pratik bir şekilde kesmenizi, soymanızı sağlayacak öyle yollar var ki ben bunu daha önce neden düşünmedim diye hayıflanacaksınız.

Konu komşuya hava atmaya hazır olun.

Dilim dilim değil asla: Elma

musely

Elmayı önce alt kısmından kesin. Sonra sapının olduğu kısımdan kare şekilde kesin, sonrasında ise dilimleri fotoğrafta gördüğünüz gibi simetrik parçalara ayırın. Bu kadar basit.

Sadece iki dakikada hazır: Portakal

quickgulp

Portakalı soyup baş ucunuza koymak için ilk yapmanız gereken elma gibi iki başından kesmek. Sonrasında ortadan bir bıçak darbesiyle portakalı ikiye ayırın. Dilimler zaten sizi bekliyor olacak :)

Hep yanlış kesmişiz: Karpuz

pinterest

İlk önce karpuzun kenarından bir küçük parça kesiyorsunuz. Kesim aralığını genişleterek devam ediyorsunuz. Ve sürpriz son!

Daha detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenler şu içeriğimize alabiliriz: Karpuz aslında nasıl kesilir?

Hiçbir tane ziyan olmasın: Nar

youtube

Ayıklarken en zorlandığımız ve etrafı batırdığımız için sonradan kendimize kızdığımız narı tanelerini ziyan etmeden ayıklamak aslında çok kolay.

Tek ihtiyacınız olan bir kaşık. Sonra vurun kabuğuna, nar versin size tanelerini.

"Nar aslında nasıl ayıklanır?" videomuzu izlemeyi unutmayın!

Kabukları ters tarafa çek bitsin: Muz

pyroenergen

Yıllardır muzu yanlış soyduğunuzu ve yediğinizi söylesek? Kabuğunu soyarken tek bir tarafa çekince kolayca açılmayan ve canınızı sıkan muzu aslında üst kısmından sıkmanız ve kabuklarını iki elinizle zıt yönlere doğru çekmeniz gerekiyor.

Daha detaylı öğrenmek isteyenleri şu içeriğimize de alabiliriz: Muz nasıl soyulur?

Suyu boşa gitmesin: Limon

Limonu orta yerinden kesenlerdenseniz yıllardır yanlış yaptığınızı söylemek zorundayız, üzgünüz.

Zira doğrusu şu: Limonun ilk önce kenarından bir dilim kesin. Sonra ters çevirip iç kısmından bir ince dilim daha kesin. İç kısımdan dilim dilim alıp ikiye ayırın. İyice küçülen dilimleri sonrasında rahatlıkla sıkın ve tüm limon suyundan böylelikle faydalanın.

Daha detaylı öğrenmek isteyenler için içeriğimiz şurada: Limon nasıl kesilir?

Kabuğu sert mi? Dert değil!: Bal kabağı

Tam da şimdi mevsimi gelmişken size cadıların bile bilmediği bir bal kabağı soyma ve kesme yöntemi anlatacağız.

İçi baldan tatlı olsa da kabuğu oldukça sert olan bal kabağını kolayca kesmek için önce çatalı çeşitli yerlerine batırın. Bunu yaptık çünkü kendisini az sonra mikrodalgaya koyacağız ve patlamasını istemiyoruz. Yüksek dereceye ayarladığımız mikrodalgaya koyduk ve sadece 1 dakika bekledik. Çıkardığınızda kabukların kolayca soyulduğunu zaten fark edeceksiniz.

Şurada detaylı anlatımı var: Bal kabağı nasıl soyulur, kesilir?

Çekirdek mühim: Avakado

yemek.com - avokado nasıl soyulur?

Potasyum deposu avakadoyu kesmek aslında sandığınızdan basit. Çekirdeği kırmadan enine kesin. Ortaya çıkan çekirdeğe bıçakla hafifçe vurun ve çıkarın. Avakadonun yarısını ikiye bölün, kabuğunu elinizle kolayca soyun ve afiyetle yiyin :)

Daha fazlası ise şurada: Avakado aslında nasıl yenir?

Eller yapış yapış olmayacak: Mango

thekitchn

Mangonun ilk dilimini kestiğiniz gibi suyunun kollarınızdan aşağı akıyorsa yalnız değilsiniz ama yanlış yapıyorsunuz.

Önce mangoyu alın ve kenarlarını kesin. Ortada kalan kısmı alın ve bıçakla üzerine yatay-dikey çizgiler yapın, küçük kareler olsun. Sonra mango dilimini dışa doğru kıvırarak bu küçük kareleri ortaya çıkarın. En son da bıçakla bu parçaları kaba dökün. Oldu bile!

Aslında çok kolaymış: Ananas

barbarabakes

Ananası kolayca kesmek için önce yapraklı üst kısmını, sonra da dip kısmını kesin. Daha sonra kenarda kalan kabukları bıçak yardımıyla kazıyın. Çıplak kalan bölgeyi diklemesine kesin ve küçük dilimlere ayırın.

Afiyet olsun! :)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?