Her Duyduğunuza İnanmayın: Aslında Hiçbir İşe Yaramayan 8 Temizlik Tüyosu

Favorilerime
Ekle

Ev, özellikle de mutfak temizliği insanın neredeyse tüm gününü alan oldukça uğraştıcı ve yorucu bir uğraş. Ancak doğru püf noktalarını bilip temizliğe ait pratik bilgilerden yararlanırsanız bu zaman alan ve emek isteyen işi çok daha kolay ve basit bir şekilde halledebilirsiniz.

Peki her söylenene inanmalı mıyız? Temizlikle ilgili doğru olduğu kadar da şehir efsanesi de olan o kadar da işe yaramayan pratik bilgi var ki etrafımızda... Biz istiyoruz ki, bu tüyoları deneyip deneyip üzülmeyin, uğraşıyorum uğraşıyorum temizlenmiyor diye kendinizi yıpratmayın.

Çünkü yine hepimizin en saf duygularıyla oynadılar.

Yanlış: Araba cilası ocağınızı yağ lekelerinden korur

tablefortwoblog

Aman diyelim! Araba cilası her şeyden önce zehirli, onu da geçtik kolay alev alabilir bir yapıya sahip. Yani yağ lekesi tutmasın diye ocağınıza sürdüğünüz cila evinizi bir anda kül edebilir. Denemeyin bile.

Yok artık: Çamaşır makinesinin içine ağız gargarası koyarsanız çamaşırlarınız daha temiz olur

littlethings

Neymiş efendim? Ağızlarımızı çalkaladığımız gargaralar antiseptik olduğundan ve kıyafetleri lekeleyebilecek yapay renkler içermediğinden çamaşır temizliği için birebirmiş. Bir bardak ekliyormuşsun makinenin içine, hepsi mis gibi oluyormuş.

Keşke olsa... Ama maalesef ki bu yöntem de bir işe yaramıyor. Biz deneyenlerin ve hayal kırıklığına uğrayanların yalancısıyız.

Bu da yanlış: Karbonat-sirke karışımı tüm kirli noktaları mükemmel şekilde temizler

rd

Biraz kimya bilenler hak verecektir: Karbonat alkali, beyaz sirke asit olduğu için karıştıklarında birbirlerinin etkilerini sıfırlayacaklardır. Yani elde ettiğiniz şeyin tuzlu bir sudan hiç bir farkı yok.

Ortaya çıkan köpükler tıkanık lavabonuzu açmanız için iyi bir çözüm ama konu temizlikse her iki maddeyi ayrı ayrı kullanmanız çok daha işe yarayacak, emin olun.

Bu da olmadı: Tuzlu su çamaşırlarınızın renginin solmasını engeller

gdonna

Kıyafetlerinizin renginin solup akmasını engellemek için çamaşır yıkadığınız suya yarım bardak tuz ekleyin diyenler var.

Ancak eğer kumaş yeterince renkli değilse bu yöntem de faydasız. Yine her yıkamada rengin yavaş yavaş solduğunu fark edeceksiniz. Üzülürsünüz.

Bak gene: Mısır nişastası ütü yanığı lekesini çıkarmaya birebirdir

brightside

Yağ lekelerini, halıdaki lekeleri çıkarmasıyla evin gizli kahramanı ilan ettiğimiz mısır nişastası maalesef ki ütü yanığı lekesini çıkarmada sınıfta kalmış durumda. Yani deneseniz de bir sonuç alamayacaksınız. Bunun yerine henüz yanmış giysinize leke çıkarıcı sürün, sonucu bize bildirin, çünkü memnun kalacaksınız.

Ne alakası var?: Havalandırmanın önüne koyulan çamaşır kurutma kağıdı evin güzel kokmasını sağlar

soupontherocks

Çamaşır kurutucusunun içine koyulan, çamaşırların kokulu ve yumuşak olmasını sağlayan kağıt yaprakları havalandırmanın önüne koyduğunda da güzel bir koku sağladığını söylüyorlar. İnanmayın.

Zira havalandırma dediğin evin kötü kokusunu içine çekmeye yarıyor, tam tersi tarafa değil ki, bir kere. Ayrıca hava akışını önlemek de ne kadar mantıklı, tartışılır.

Yine tam doğru olamadı: Saç spreyi giysilerdeki lekeleri çıkarır

ehow

Aslında olur ama bir şartla olur. Eğer saç spreyi alkol içeriyorsa... Eğer içinde alkol yoksa saç spreyini lekelere bir etkisi yok, saçınıza sürün kaldırın kenara. Saf alkolü bir beze döküp leke üzerinde gezdirmek işinize yarayabilir tabii, o da aklınızda olsun.

Dıııt yanlış cevap: Silgi (Sihirli) süngerler yardımıyla tuvalet lekelerinden kurtulabilirsiniz

İçerdiği melamin köpüğü sayesinde neredeyse tüm lekeleri zorlanmadan çıkaran silgi ya da diğer adıyla sihirli süngerler gerçekten mucizevi işler başarıyorlar.

Ancak konu tuvalet içindeki pas ve kireç lekelerine geldiğinde bundan o kadar emin olmayın. Tuvaletteki diğer lekeler olabilir ama pas ve kireç sihirli süngerlerin uzmanlık alanına girmiyor. Pas ve kireç sökücü deterjanlar varken süngere başvurmak zaten biraz da şov sanki?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?