Deniz ve Güneşten Yıpranan Saçlara Özel 10 Doğal Bakım Maskesi

Favorilerime
Ekle

Yaz geldi mi hazırlıklar başlar. Sadece tatil planı mı? Plajda ne giyileceğinden tutun da saçın nasıl olacağına kadar her şeyi düşünürüz. Hal böyle olunca da tatil öncesinde tepeden tırnağa hazırlık yaparız.

Tüm yıl heyecanla beklediğimiz tatilin etkilerini saçımızda da görmek isteriz. Mesela daha kısa kestirir veya rengini birkaç ton açarız. Kuafördeki işlemlerle zarar gören saçlar, deniz ve güneşe de maruz kalınca iyice güçsüzleşir, zayıflar, matlaşır.

Yaz coşkusu bitip de gerçeklerle yüzleşmeye başladığımız şu günlerde saçlarınız için üzülmeyin. Yıpranan saçlar için bakım maskeleriyle saçlarınızı onarabilir, güçlendirebilirsiniz. Eskisi gibi canlı ve parlak saçlara kavuşmak için saç maskelerinden size uygun olanını seçin ve uygulayın.

İşin sırrı: Doğal malzemeler

Doğanın sunduğu her şey aslında bir çeşit iksir. Hepsi de farklı sorunların ayrı ayrı çözümleri. Tek yapmanız gereken sorununuza göre doğru malzemeleri bulup kullanmak. Örneğin kahvaltıda severek tükettiğimiz yumurta, yemeğin yanında kaşık kaşık yediğimiz yoğurt, zeytinyağı, avokado ve dahasının aslında saç ve cilt için birer sağlık kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Evinizdeki ürünlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Ancak bu maskeleri yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece uygulamalarınızdan daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Neymiş onlar birlikte bakalım.

Bunlara Dikkat
-Bakım kürlerinden saç tipinize uygun olanlarını seçin.
-Bakımları her zaman temiz saça uygulayın.
-Maskeyi tek sefer uygulayarak ancak geçici sonuç alabilirsiniz. Etkili ve kalıcı sonuçlar için düzenli olarak uygulama yapmaya devam edin.
-Saçlarınızı sıcak suyla ve sık yıkamaktan kaçının.
-Bakım kürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçlarınıza bone veya havlu sarın.
-Maske yaptığınız günlerde maşa, fön gibi uygulamalardan kaçının.
-Daha etkili sonuç için doğal veya organik malzemeler kullanmaya özen gösterin.
-Sağlıklı saçların bir sırrı da doğru beslenme ve bol su içmektir. Yeterli ve düzgün beslenirken bol su içmeyi de unutmayın.

Önemli noktaları da öğrendikten sonra saç maskelerine geçelim mi? Hadi o zaman, başlıyoruz.

Neredeyse mucize: Yumurta + zeytinyağı maskesi

zeytinyagi-yumurta

Kuru ve cansız saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikili. Çünkü yumurta, içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini beslerken, zeytinyağı da saçları nemlendirir, kepeği azaltır ve saçların beslenmesini sağlar.

Nasıl yapılır: Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın. Saçınıza karışımı masaj yaparak uygulayıp bir bone, streç film veya havlu ile kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Adeta doğal nemlendirici: Yoğurt + bal + elma sirkesi

yogurt-bal

Güneş ve deniz suyu yüzünden kuruyan saçlar cansızlaşır, mat ve sönük görünür. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, saçlarınızın nemini arttıracak bakımlar yapmaktır. Bunun için zeytinyağından yararlanacağınız gibi baldan da yararlanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç kırıklarını engeller: Avokado yağı + badem yağı + zeytinyağı

Zeytinyağı saç için nasıl önemliyse, avokado yağı ve badem yağı da öyle değerli. Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Avokado yağı da tıpkı zeytinyağı gibi nemlendirici özelliğe sahip olduğundan kuru saçlar için kullanılır. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. İşte bu harika üçlü saçlarınızı besleyecek, güçlendirecek, eski gücüne kavuşturacak.

Nasıl yapılır: Tek seferlik bir karışım hazırlayacağınız için saçınıza göre göz kararı ölçüler kullanabilirsiniz. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda birkaç saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Daha yumuşak ve parlak saçlar: Muz + Hindistan cevizi yağı + zeytinyağı + bal

Saç bakım maskelerinde zeytinyağı, bal gibi malzemelerin kullanılması çok yaygındır ancak muza pek rastlanmaz. Halbuki muz, müthiş bir potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Vücudumuz kadar saçlarımız için de pek çok yararları olan muz ile hazırlayacağınız bakım kürü, saçlarınızın daha yumuşak, daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacak.

Nasıl yapılır: 1 adet muzu ezin, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyerek karıştırın. Eğer karışım çok katı olursa çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 1 saate kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Derinlemesine temizlik ve parlaklık: Limon suyu + elma sirkesi + su

Saçlar da tıpkı vücudumuz gibi kirlenir, kirlendikçe cansızlaşır, güçsüzleşir. Sadece şampuan ise çoğu zaman temizlemeye yetmez. Derinlemesine gerçek bir temizlik için özel bir bakım yapmanız gerekir. Bunun için de illa pahalı bakım ürünleri almanıza gerek yok. En etkilisi, en doğalı.

Nasıl yapılır: 1 fincan limon suyunu (gerçek limon suyu, konsantre değil) yarım fincan su ve yarım fincan elma sirkesiyle karıştırın. Uygulama için iki yönteminiz var; birincisi karışımı saçlarınıza hafifçe dökerek masaj yapar gibi uygulamak, ikincisi ise karışım dolu kovaya saçlarınızı sokarak 5 dakika kadar bu şekilde beklemek. Sonrasında saçlarınızı normal yıkayın.

Mis kokulu ve nemlendirici: Çilek + Hindistan cevizi yağı + bal

cilek-sac-bakim-maskesi

Saçlar kurudu, güçsüzleşti derken artık harekete geçme zamanı geldi. Güneşlenmek, denize girmek elbette çok güzel ama sağlığımıza dikkat edersek. Saç sağlığının da genel vücut sağlığının bir parçası olduğunu unutmadan, yazın yıpratıcı etkilerini tamamen silmek için harika bir maskemiz var. Besleyici olduğu kadar da mis kokulu.

Nasıl yapılır: 5-6 adet çileği yıkayın, saplarını koparın ve püre kıvamına gelene kadar ezin. İçerisine 1'er yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (yoksa zeytinyağı) ve bal ekleyin. Karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı normal yıkayın.

Azalan saçlara birebir: Sarımsak + zeytinyağı

Araştırıp öğrendikçe doğanın bize sunduğu mucizelere daha çok hayran oluyoruz. Mesela sarımsak. Doğal leziz katkısının yanında doğal antibiyotik olan sarımsağın aslında mükemmel bir saç çıkarıcı olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğindeki C, B1 ve B6 vitaminleri kolajen oluşumunu arttırır, yıpranan saçları onarır, zayıf alanlarda saçın tekrar çıkmasını sağlar. Muhteşem değil mi? Hadi o zaman.

Nasıl yapılır: Bu noktada yapabileceğiniz iki uygulama var. İlki en az 4-5 diş sarımsağı havanda dövdükten sonra saç diplerinize uygulamak ve bu şekilde 1 saat kadar bekleyip ardından zeytinyağını da ellerinizle masaj yaparak saç diplerinize yedirip 1 saat daha beklemek.

İkincisi ise saçlarınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre miktarı ayarlayabilirsiniz ancak daha sonrasında da kullanmak için kürü fazla miktarda hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu yüzden 250 gr doğal zeytinyağını havanda ezilmiş 8-10 diş sarımsakla karıştırın, ağzını sıkıca kapatıp karanlık ve serin bir yerde 1 hafta kadar dinlendirin. Sonrasında kullanacağınız kadarını alıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 1-2 saat bekleyin. Karışımdan alırken sarımsaklardan da almayı unutmayın. Her iki yöntemde de doğal, saf zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bol vitaminli, besleyici: Mayonez

Mayonezi saça sürmek kulağa pek hoş gelmiyor, kabul edelim. Ancak hemen reddetmeden mayonezin içeriğine bir bakın; yoğurt, sirke, limon, yumurta yani saça yararlı olan her şey var! Peki bu kadar zengin içeriğe sahip olan mayonezle neden bakım yapmayalım, değil mi ama? Her bir malzemeyle tek tek bakım yapmaktansa alın size tek kişilik dev kadro.

Nasıl yapılır: Burada tek ihtiyacınız olan mayonez. Elbette marketrafından bir tane kapıp hemen uygulamaya geçebilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz, ev yapımı mayonez kullanmanız. Katkısız, doğal malzemelerle hazırlanan mayonezden daha etkili sonuç alırsınız. Mayonez tarifi ile mayonezinizi yaptıktan sonra karışımı saçınıza uygulayın. Eğer saçlarınız çok kuruysa içine biraz daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Saçınızı bone ya da havluyla sarın. Karışımı saçınızda 1 saate yakın bekletin ve ardından şampuanla birkaç kez yıkayın.

Tarifini de verelim: Ev yapımı mayonez tarifi

Kuru saçlara daha fazla hacim: Avokado + zeytinyağı + bal

Bakım yapmak için illa bir sürü harcama yapmaya gerek yok. Kahvaltı hazırlarken ayıracağınız bir iki malzeme, meyve reyonundan alacağınız avokadoyla bile harika bir bakım yapabilirsiniz. Üstelik doğal malzemeler kullandığınız için daha hızlı ve daha etkili sonuç almanız da olası. Avokadoyla hep guacamole mi yapacağız? Biraz da saçlarımızı şımartalım.

Nasıl yapılır: Bir adet avokadoyu iyice ezerek püre haline getirdikten sonra içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak karışımı uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Yağlı saçlara arındırıcı: Elma sirkesi + kekik + tuz + su

snobka.pl

snobka.pl

Kuru saçlara, yıpranmış saçlara maskeler önerdik ama elbette yağlı saçları da unutmadık. Yağlı saçlara sahip olanlar, saçlarının hacimsiz ve güçsüz görüntüsünden şikayetçidir en çok. Saçlar hemen yağdan parlar, yapışır ve kötü görünür. Ancak bu görüntüyle yaşamak zorunda değilsiniz çünkü formülü burada.

Nasıl yapılır: 1 çay bardağı elma sirkesini 1 çorba kaşığı kekik suyu, 1,5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirdikten sonra havlu ile saçlarınızı sararak 2 saat bekletin. Sonrasında saçlarınıza normal yıkama yapın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

30

Zehra Kıymık4 Temmuz 2019 2:24
arkadaşlar çevremde kullamnmış bi çok kişi memnun kalmış bu üründen buyrun bi bakın https://bit.ly/2YwkhQJ :))
Yanıtla
cennet6 Aralık 2018 3:08
kuru ve kırık saçları kestirmek bir çözüm değil. böyle yaparak hiçbir zaman istediğiniz uzunluğa getiremezsiniz . bunun tek çözümü keratin kullanmak. hem artık öyle kuaförlerde değil evde de keratin kullanılabiliyor. ben yaklaşık 1 aydır intense keratin hızlı saç uzatıcı dökülme setini kullanıyorum ve oldukça memnunum
Yanıtla
Meltem4332 Aralık 2018 4:33
Saçlarımda bu tarz maskeleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.
Yanıtla
kaderr29 Kasım 2018 8:00
Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.
Yanıtla
cennet26 Kasım 2018 10:08
benim saçlarımı kuafördeki kadının yüzünden yanmış bi de üstüne boyatmıştım çok kötü oldu Hindistan cevizi yağı ile zeytin yağını kullandım biraz düzeltti ama kesin çözüm olmamıştı nette keratin bakımı duymuştum intensekeratin diye bir firma ile iletişime geçtim saçlarımın fotosunu gönderdim, durumu anlattım ve saçıma uygun olan ürünü gönderdiler yaklaşık bir aydır kullanıyorum hem saçlarım uzuyor hem de yanıklardan kurtuldum
Yanıtla
lesek21 Kasım 2018 10:43
Saçlarım hep kuru ve sert yapıda bu yüzden bir sürü şey denedim ama olmadı bazı saçta kalan kremler falan biraz yumuşatıyor ama onlarda ağırlık ve yağlanma yapıyordu ablamın saçları da aynı doğal keratin kullanmış saçlarına iyi gelmiş bana da önerdi ilk denedim aldıklarından iyi gelince araştırdım patentli falan doğal keratinmiş hemen bende aldım saçlarımda yıpranmalar da vardı ne yıprana nede kuruluk sertlik falan kalmadı.
Yanıtla
Sultan101012 Kasım 2018 3:07
Saçlarım sürekli bakım istiyor boyadan ve yaptığım işlemlerden çok yıprandığı ve kuruluklardan kaynaklı olarak ama kullandığım hiçbir ürün saçlarım için tam bir çözüm olmadı Hindistan cevizi yağı falan kullandım saçımdayken saçımı yumuşattı ama yıkadığımda sert ve yıpranmalar geçmiyor tavsiye üzerine doğal keratin denedim saçlarım da yıpranmalar ve sertlik kalmadı patentli olanından aldım doğal bir şekilde kullanıyorum saçlarım sonunda istediğim şekilde yumuşak ve yıpranmışlık yok rahat rahat istediğim işlemi boyamayı yapıyorum ve kuaförüm bile kullandığım ürünlerden almaya karar verdi saçımdaki farkı gördüğünde. Artık saç bakımım için patentli keratin kullanıyorum.
Yanıtla
Nehir00010 Kasım 2018 2:15
Saçlarım beceriksiz kuaför yüzünden yandı mısır püskülü gibi şekilsiz tuhaf bir yapı ve renk oldu farklı bir kuaföre gittim kestirmeye ama kesmek yerine bana doğal keratin kullanmamı söyledi ürünlerden kendisinde varmış uyguladı ve saçlarım en azından biraz daha yumuşak ve güzel göründü hemen isimlerini falan aldım patentli falanmış güvenle kullandım doğal keratini ve saçlarım düzeldi ve saçlarımı da istediğim renge boyadım.
Yanıtla
GOCO27 Ekim 2018 8:34
Saçlarım sürekli açık tonlarda oluyor zaten kendi saçlarım da çok koyu değil ama sürekli yıpranmış vaziyette saçlarım kestirsem bile hiç gitmiyor yıpranmışlık sürekli bakım yapmaya çalışıyorum ama onlarda sadece saçımdayken biraz güzel gösteriyor en son boyamada tamamen kötü oldu yanıklar oldu saçımda o yüzden artık kalıcı çözüm bulmaya çalışırken doğal keratin önerdi bir çok kişi bende o kadar çok kişi söyleyince almaya karar verdim araştırdım ama güvenemediğim için kararsızken patentli olanı buldum ve kullanmaya başladım saçlarımdaki yanıklar toparladı ve hatta yıpranmış görüntü bile olmuyor bunca zaman boşa para ve zaman harcamışım saçta bir sorun varsa patentli keratin kullanmak gerekiyormuş.
Yanıtla
Fupe15 Eylül 2018 9:47
Saçlarıma doğal yağlarla bakım yapıyordum yani sadece saçlarım daha yumuşak ve canlı olsun diye ama yaptığım fönlerden boyalardan dolayı saçlarım yıprandığı için etki etmediler bende liquid keratini buldum kullanmaya başladım saçlarım sonunda toparladı ve artık ne yıpranma nede sertlik yok kurtuldum saçımdaki tüm sorunlardan.
Yanıtla
Fugno14 Eylül 2018 11:06
Saçlarım da yıpranma söz konusu olduğu için çok ürün denedim ama en son liquid keratin bu yıpranma ve kırıklar için işe yarayıp saçlarımı toparladı sonunda.
Yanıtla
vevin18 Ağustos 2018 7:17
Saçlarım sürekli işlem görüyor bu yüzden çok yıpranıyor ve artık saçıma hiçbir şey yapamıyorum ne şekil verme ne boyama ama artık düzeldi liquid keratin kullanmaya başladıktan sonra saçımda bir problem kalmadı düzeldi sağlıklı güçlü ve canlı bu sayede artık saçlarım kopucak diye taramaktan bile vazgeçmeme gerek kalmadı artık liquid keratin var çünkü.
Yanıtla
Zehra Kıymık 12 Ekim 2019 8:51
Yanıtla
aynı ürünü bende kullandım ve çok memnunum cidden saçlar için harika

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?