bulasik-sungeriyle-yapilabilecekler-one-cikan

Bulaşık Süngerinin Hayatınızı Güzelleştirecek 15 Sıra Dışı Kullanımı

Favorilerime
Ekle

Ellerinizle özene bezene yıkadığınız o bulaşıklar sırasında en büyük destekçiniz olan bulaşık süngeri, aslında size sadece bulaşık yıkarken yardımcı olmakla kalmak istemiyor, hayatınızda daha çok yer edinmek istiyor. Özellikle bulaşık makineleri sizden bu yükü aldığından beri çok yalnız, çok işsiz kalmış, öyle diyor.

Çocuklarınıza oyun, kişisel bakımınıza destek, evin dört bir köşesine kolaylık olmak da geliyor onun elinden. Bizce sizin de bu sese kulak vermeniz, onun değerini daha çok bilmeniz gerekiyor artık. Çünkü bu pofuduk çok kararlı, öyle ya da böyle hayatınızı kolaylaştıracak.

"Nasıl olacak o?" diye düşünmeye başladıysanız, sözü daha fazla uzatmadan başlayalım hemen.

Buyursunlar...

Nemli bir bulaşık süngerinin üzerine biraz karbonat döküp buzdolabına koyarak hoş olmayan kokuların önüne geçebilirsiniz

laurawears

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bulaşık süngerinin tamamen ıslak kalmaması, sadece nemli olması. Bu sayede bulaşık süngerinden destek alan karbonat, buzdolabının içinde zaman zaman oluşan o kötü kokuları kısa bir süre içinde yok edecektir.

Buzdolabında sebzeleri koyduğunuz kısımlara bir de bulaşık süngeri koyarak sebzelerin ömrünü uzatabilirsiniz

thekitchn

Çünkü sebzeler buzdolabında da bekletilse sulanır ve bu su, onların daha kısa sürede bozulmasına neden olur. Oysa sebzelerin bulunduğu kısma bir tane temiz bulaşık süngeri koyarsanız, sünger suyu çekecek ve sebzeler daha uzun süre sağlam kalacaktır.

Süngeri ara ara değiştirmeyi, suyunu sıkmayı ve dezenfekte ettikten sonra yeniden kullanabileceğinizi de unutmayın.

Saksıda bitki yetiştirecekseniz saksının en alt kısmına bir sünger yerleştirerek su ihtiyacını daha kolay karşılayabilirsiniz

pinterest

Bulaşık süngerinizin kalın ya da ince olması pek de fark etmez, eğer sert kısmı da olan süngerlerden kullanıyorsanız genelde yeşil renk olan bu sert kısmı ayırın ve süngerin geri kalan kısmını boş saksının en alt kısmına yerleştirin.

Böylece siz her gün sulamaya fırsat bulamasanız bile süngerde biriken su sayesinde bitkiniz uzun süre rahat rahat yaşayacaktır.

Bitki tohumlarını nemli ve temiz bir bulaşık süngerinde hızlıca çimlendirebilirsiniz

imgur

Evde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız, hiç kullanmadığınız temiz bir bulaşık süngerinin yumuşak kısmına tohumları yerleştirin ve süngeri hep nemli tutmaya özen gösterin. Tohumların hemen çimlenmeye başladığını göreceksiniz.

Çimlenen bitkinizi sonrasında büyükçe bir saksıya geçirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız tabii.

Çabuk tüylenen kışlık giysilerinizi süngerle temizleyebilirsiniz

goodhousekeeping

İster çok kullanılmaktan yıpranıp tüylenen giysileriniz olsun ister evcil hayvanlar nedeniyle sonradan kıyafetlerinize yapışan tüyler... Hafif nemli bir süngerle zarif hareketlerle ovarak giysilerinizi bu tüylerden kurtarabilirsiniz.

Eğer kıyafetleriniz çok hassas yapılı değilse ve tüyler çıkmakta inat ediyorsa süngerin sert kısmını da hafif hareketlerle, çok kuvvet uygulamadan kullanabilirsiniz.

Aynı işlemi halı, kilim gibi ev eşyalarınız için de uygulayabilirsiniz

pinterest

Özellikle evcil hayvanınızla bir arada yaşıyorsanız bulaşık süngerinin bu kullanımını sık sık kullanabilirsiniz. Halı gibi daha dayanıklı ve sert yapılı yerleri silerken bulaşık süngerinin sert tarafını gönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz üstelik. Mis.

Eğer evinizde en az bir adet sakar varsa buzdolabınızda da sünger bulundurmaya özen gösterebilirsiniz

faithtap

Neden böyle dedik, hemen açıklayalım. Çünkü dondurucuda soğuyan bir bulaşık süngeri, buz gibi öyle hemen eriyip gitmez, uzun süre soğukluğunu muhafaza ederek soğuk tedavisi uygulamanızı kolaylaştırır. Haliyle eriyen buz gibi su olup etrafa akmayacağından, temizlik derdi de çıkarmaz. Özellikle dondurucuda beklettiğiniz süngeri kilitli poşete koyarak darbe alan bölgelere uygulamanız durumunda çok rahat edersiniz, bizden söylemesi.

Son olarak, daha kolay olur derseniz süngerleri doğrudan bir poşet içine koyarak buzdolabı kapağında bekletebilirsiniz, hem dondurucu kısmında beklediği kadar keskin bir soğuklukta olmaz hem de ani gelişen darbelere en hızlı şekilde müdahale etmenizi sağlar.

Dalgalı saçlar istiyorsanız evde de bigudi ya da saç maşası yoksa hemen bulaşık süngerlerine başvurabilirsiniz

cosmopolitan

Tıpkı bigudi kullanır gibi saçlarınızı bulaşık süngerlerine sarın ve ardından lastik ya da tel tokalar yardımıyla tutturun, birkaç saat beklettikten sonra açın ve dalgalı saçlarınızın tadını çıkarın.

Eğer vaktiniz darsa süngerleri sardıktan sonra saç kurutma makinesiyle hızlıca ısıtarak da dalgaların oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Oklava ve merdane gibi sıkça kullandığınız ve tutarken acı veren eşyalara sünger takarak rahat edebilirsiniz

onegoodthingbyjillee

Sıkça kullandığınız ve sert olduğu için fazla kullandığınızda ellerinizi acıtmaya başlayan eşyaları kullanırken ellerinizle tuttuğunuz kısma bulaşık süngerinden keseceğiniz parçaları yapıştırarak ellerinizi acıdan kurtarabilirsiniz.

Dizlerinizin üzerinde durmanız gerektiğinde iki bulaşık süngeriyle işleri kolaylaştırabilirsiniz

onegoodthingbyjillee

Eğer bahçe işleriyle uğraşmayı seviyor ya da çocuklarla doğanın orta yerinde eğlenmeye bayılıyorsanız diz çökmeniz kaçınılmaz olabilir. bu gibi durumlarda yanınızda her zaman dizliklerin olmasını beklemeyin. Onun yerine alın iki tane kuru bulaşık süngeri, bağlayıverin dizlerinize bir ip ya da lastik yardımıyla.

Hem dizlerinize ağrı girmesin hem de kıyafetlerinizin diz kısmında çimen lekesi gibi lekeler oluşmasın.

Bir kabın içine sünger ve aseton koyarak tırnaklarınızdaki ojeleri daha kolay çıkarabilirsiniz

youtube

Asetonu pamuğa döküp tırnaklarınızdaki ojeleri ovalayarak çıkarmakla ya da pamuktaki aseton kolayca kuruduğundan sürekli aseton dökmekle uğraşmak yerine bir kabın içine bulaşık süngerini yerleştirin ve üzerine asetonu dökün, tırnaklarınızı sokup çıkardığınızda ojelerin hop diye çıktığını göreceksiniz.

Tabii ara ara süngeri değiştirmeyi de unutmamalısınız.

Herhangi bir yüzeyi boyamanız gerekirse süngerle boyayarak pürüzsüz yüzeyler elde edebilirsiniz

msn

Sünger önce boyayı içine çekeceği için biraz daha fazla boya harcatır, doğruya doğru. Ama gerçekten pürüzsüz boyanmış duvarlar ya da eşyalar istiyorsanız süngerden iyisi yok.

Bulaşık süngerinin sert kısmını ayırın ve kalan yumuşak kısmı boyaya daldırın, iyice boyayı emdiğinden emin olduktan sonra korkmadan boyanıza başlayın.

Süngerlerle çocuklarınıza eğlenceli ve zararsız oyuncaklar yapabilirsiniz

businessinsider

Çocuklarınızın sert ve zararlı oyuncaklarla kendilerine zarar vermesinden korkuyorsanız sıvayın kolları, süngerlerle nefis oyuncaklar yapın. Yumuşacık olacakları için aklınız çocuğunuzda kalmasın, o da bu yeni oyuncaklarınızın tadını çıkarsın. Bir taşla iki kuş. ;)

Dibine ulaşamadığınız bulaşıklar için süngeri uzun ince çubuklara takarak kolayca bulaşıklarınızı temizleyebilirsiniz

cookware-solutions

Dilerseniz ağzı dar ve derin olan tüm kap, şişe ve vazolarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bu yöntemi daha pratik bir hale getirmek için bir boş vaktinizde bulaşık süngerini küçük parçalara ayırın ve kullanmadığınız ve işinize yarayacak ince çubuk ya da pipetlere bir bir yapıştırın. Böylece ihtiyaç anında direkt çıkarıp kullanmanın rahatlığını yaşayın.

Masalarınızı çizmesini istemediğiniz cisimlerin altına bulaşık süngerinden koparacağınız küçük parçaları yerleştirebilirsiniz

onegoodthingbyjillee

Böylece sehpa ve masalarınız çizik içinde kalmaz, altına sünger yapıştırdığınız eşyalarınız da sünger nedeniyle devrilmeden durur. Çünkü süngerin hacmi, üzerine ağırlık geleceğinden küçülür ve yamuk durmasına neden olmaz. Elbette bu noktada süngerleri eşit boyutlarda ve aynı aralıkla yapıştırmanız da oldukça önemli.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?