sirke-suyu-neden-bulanir

Emekleriniz Ziyan Olmasın: Turşu Suyu Neden Bulanır? Bulanması Nasıl Engellenir?

Favorilerime
Ekle

Kışın kışlık sebzelerden, yazın da o çok sevdiğimiz salatalıklardan, biberlerden, yaz sebzelerinden yapılan çıtır çıtır turşular... Her yemeğin yanında afiyetle yiyoruz ve hepimiz onları çok seviyoruz! Mevsimi olmayan sebzeleri veya meyveleri bir sonraki mevsime taşımanın da en pratik yollarından biri o. Turşuları hazırlamanın en önemli aşaması ise turşu suyunu yapmaktan geçiyor. Turşunun uzunca süreler dayanmasını da lezzetinin güzelliğinin de temel sebebi turşu suları. Ancak kimi zaman bu suların renkleri bulanıyor ve turşuların bozulmasına neden oluyor.

Emekleriniz ziyan olmasın, turşu sularınızı hazırlarken bu püf noktalarına mutlaka dikkat edin.

Turşu suyu neden bulanır? Nasıl engellenir?

tursu-suyu-nasil-yapilir4

Öncelikle turşu suyu hazırlamak isteyenler ve tam ölçü arayanlar için tüm püf noktalarımızı derlediğimiz yazımıza alalım sizleri: Her Türlü Turşu Tarifinde Kullanılabilen: Tam Ölçülü Turşu Suyu Nasıl Hazılanır? Turşu sularınızı hazırladınız ve kavanozlara pay ettiniz. Bir süre sonra rengi değişmeye başladı. Peki ama bu durum neden olur ve nasıl engellenir dersiniz?

sirke-suyu-neden-bulanir

Turşu yapmanın en önemli kuralların başında su, tuz, sirke veya limon oranını çok ayarlamak geliyor. Eğer turşunuzu hazırlarken özellikle su, sirke ve tuz oranları arasında bir dengesizlik varsa suyu bulanıyor ve turşularınız yumuşuyor veya küfleniyor. Bu durumu engellemenin ilk yolu bu dengeyi kurmaktan geçiyor. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke oranı yeterli olacaktır.

salatalik-tursusu-nasil-yapilir-8

Bir diğer nedeni de turşuları hazırlarken içme suyu değil de musluk suyu kullanmak. Musluk suyu kullanıldığı takdirde de turşu sularınızın renginde bulanmalar farkedebilirsiniz. Bunları en aza indirmek için turşularınızı hazırlarken temiz içme suyu kullanmanızı öneririz. Tüm bu bilgiler mutfakta en büyük yardımcınız olsun, keyfi, lezzeti bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?