ucakta-neden-domates-suyu-iceriz

Uçaktayken Canımız Neden Domates Suyu İçmek İster?

Favorilerime
Ekle

Uçakla yolculuk ederken normalde aklınıza bile gelmeyen domates suyunu bir anda canınız deli gibi içmek istedi mi hiç?

Cevabınız evetse yalnız değilsiniz.

Ama merak etmeyin, bilimin bunun için bir cevabı var.

Neden domates suyu?

eblnews

Neden karadayken yani gündelik yaşantımızda domates suyu içmek, restorana gittiğimizde içecek olarak domates suyu sipariş etmek aklımızın ucundan bile geçmezken uçakla metrelerce yükseğe çıktığımızda bir anda içimizde domates suyu içme isteği uyanıyor?

Herkesin aklını kurcalayan, merakını uyandıran bu sorunun cevabını Alman havayolu şirketi Lufthansa bir araştırma şirketiyle birlikte araştırmış ve ortaya çok ilginç gerçekler çıkmış.

Alçak kabin basıncı duyularımızı da, yiyeceklerin tadını da değiştiriyor

travelandleisure

Araştırma kapsamında katılımcılar Airbus A310 tipi bir uçağa ait uçuş (kabin) simulatöründe misafir edilmiş ve her zamanki gibi yiyecek-içecek ikramı yapılmış.

Katılımcıların verdiği cevap domates suyunun deniz seviyesindekine yani karadakine nazaran daha lezzetli olduğu yönünde. Zira uçak yemeklerini genelde beğenmeme sebeplerimizden biri olarak gösterilen alçak kabin basıncının koku alma ve tat alma gibi duyuları değiştirmesi sonucu uçakta ekşi ve tuzlu yiyecekleri yerden binlerce metre yukarıdayken daha az tercih ediyoruz. Daha da detay vermek gerekirse düşük basınç ve kuru hava, kandaki oksijen oranını düşürüyor ve tat ve koku alma duyargalarının hassasiyetini azaltıyor. Bu sebeple uçakta bize tatlılar daha az tatlı, tuzlular daha az tuzlu geliyor.

Bu durum domates suyu için de geçerli.

Normalde yerdeyken daha topraksı bir tadı olan domates suyunun tadı uçak ortamında farklılaşıyor, asitli yanı öne çıkarak ona daha meyvemsi ve mineralli bir tat kazandırıyor. Bunun da insanların üzerinde rahatlatıcı bir etkisi var.

Artık uçaklardaki domates suyu sevgisi o kadar da mantıksız gelmiyor, değil mi? :)

Kaynak: NBC


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?