Çikolata Domates

Favorilerime
Ekle

Çikolata domates ilk olarak 1900’lü yıllarda Amerika’nın yerli kabilelerinden Çerokiler tarafından Amerika’nın Tennessee eyaletinde yetiştirilip, dünyaya tanıtılmıştır. “Çeroki Moru” olarak da bilinir. Çikolata domatesin dışı mora çalan çikolata rengine, içi ise koyu pembe renge sahiptir. Asit oranı düşük, içi etlidir. Hafif tatlı ve sulu bir domates türüdür.

Çikolata domatesin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Antioksidan özelliğe sahiptir. A, C ve K vitaminleri ve potasyum içerir. Kalp sağlığı açısından önemli B6 vitamini yönünden zengindir. Yaklaşık 1 kap dilimlenmiş çikolata domates 32 kalori olup; 7 gram karbonhidrat, 2 gram protein, 5 gram şeker, 2 gram da lif içerir.

Sulu bir domates türü olan çikolata domates, domates suyu olarak da tüketilmeye uygundur. Yaklaşık bir bardak domates suyu günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılar. Bir bardak domates suyu aynı zamanda 44 miligram C vitamini içerir. Bu miktar da, bir yetişkinin günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 75’ine denk gelir.

Çikolata domates nasıl saklanır?

Çikolata domatesin toplandıktan sonra içeride oda sıcaklığında veya dışarıda gölgede saklanması gerekir. Belli sıcaklığın altındaki ortamlar çikolata domatesin aromasını kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla buzdolabında saklanmaması tavsiye edilir. Çikolata domatesin daha uzun süre tazeliğini koruması için önerilen bir başka yöntem de domatesi kullanım anına kadar sapından ayırmamaktır. Aromasından, tazeliğinden ve besleyici özelliklerinden azami faydayı elde edebilmek için bir hafta içerisinde tüketilmesi önerilir.

Çikolata domatesin faydaları nelerdir?

- Önemli miktarda likopen ve flavonoid içermesine, özellikle A ve C vitaminleri yönünden zengin olmasına bağlı olarak etkili bir antioksidandır.

- Çeri domates, mor domates, şeker domates, ampul domates, kiraz domates gibi çikolata domatesin de kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek açısından düzenli tüketimi tavsiye edilmektedir.

- Çikolata domatesin düzenli tüketimi kötü kolesterolün düşürülmesinde rol oynar.

- İçerdiği C ve E vitaminleri serbest radikallere karşı hücreleri korur.

- Antioksidan özellikleri dış faktörlerin ve yaşlanmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

- Diğer domates türlerine göre daha az asit oranına sahip olsa da, çikolata domatesin reflü hastalarında tüketimi yine de kontrol altında tutulmalıdır.

Görselin kaynağı: http://loghouseplants.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?