pizza-koy-mardin

Burası İtalya Değil Mardin: Türkiye'nin Pizza Köyü ile Tanışın

Favorilerime
Ekle

Size sadece 13 ailenin yaşadığı ama çevre illerden herkesin pizza yemek için akın ettiği hatta yabancı turistlerin bile ilgisini çeken bir "pizza köyü" olduğunu söylesek...

Üstelik burası İtalya'daki bir köy değil, Mardin-Midyat'taki Elbeğendi köyü.

Halk arasında pizza köyü olarak anılan ve vatandaşların resmi olarak isminin Pizza Köyü olması için başvurduğu bu küçük köyün hikayesine şöyle buyursunlar.

30 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra köye dönüş

mardinhabergazetesi

Her şey Nail Demir'in 30 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra doğup büyüdüğü Mardin'in Elbeğendi köyüne dönmesiyle başlıyor.

Kent merkezine 20 kilometre mesafede bir pizzacı açan Nail Demir ve ailesinin yaptığı pizzalar o kadar çok beğeniliyor ki köy kısa sürede "pizza köyü" olarak anılmaya başlanıyor.

Pizza köy sadece yerli değil yabancı turistlerin de uğrak noktası

hurriyet

"30 seneden sonra eşim ve iki çocuğumla beraber buraya geldik. Çocuklarımız liseyi bitirdikten sonra yine Avrupa'ya döndüler, biz de burada pizza yapmakla uğraşıyoruz. Hafta sonları yoğun oluyor ve her taraftan gelen oluyor. Köyümüz farklıdır, yaptığımız pizza da farklıdır onun için merak edenler oluyor" diyen Nail Demir ise yoğun ilgiden memnun.

15 evden oluşan, 13 ailenin yaşadığı köyün yerel halkı değil sadece pizzacının müdavimleri. Pizza yemek için Midyat dışından gelenlerle Diyarbakır, Batman gibi komşu illerden gelenler kadar yabancı turistler için de bir uğrak noktası olmuş durumda pizza köy.

Son sözü Nail Bey'in pizzacısının müdavimlerinden Aylin Arslan'a bırakalım:

"Büyük mekanlarda ya da büyük marketlerde yapılan pizzalardan daha güzel oldukça lezzetli. Çok temiz yapıyor, büyük emek sarf ediyor ayrıca porsiyonları oldukça büyük. O yüzden iki haftada bir ya da haftada bir buraya arkadaşlarla mutlaka geliyoruz."

Kaynak: hurriyet.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?