10-kilo-verip-alan-adam-one-cikan

İbretlik Deney: 1 Günde 10 Kilo Verip Sonra da Geri Alan Sıra Dışı Spor Eğitmeni

Favorilerime
Ekle

Aranızda hatırlayanlar olacaktır, daha önce kilolu insanları anlamak için 1 yıl içinde 35 kilo alıp veren fitness eğitmeni ile tanışmış, kendisinin hikayesine bir hayli şaşırmıştık.

Ancak bu kez şaşkınlıktan küçük dili bile yutturacak bir fitness eğitmeni var karşımızda. Çünkü kendisi sadece 24 saat içinde 10 kilodan fazla miktarda bir kilo vermiş, ardından bir de yine 1 gün içinde verdiği bu kiloları almış. Anlayacağınız, o her yerde karşımıza çıkan 3 günde 10 kilo verin tadında şok diyetlerin en şok edicilerinden biri adeta.

Peki, neden mi böyle bir işe kalkışmış? Çünkü kendisi bunun ne kadar sağlıksız bir şey olduğunu doğrudan kendi üzerinde uygulayarak ispatlamak istemiş. Mesajıysa herkesin kulağına küpe olması gereken türden: Tartıda gözüken kilonuz değil sağlığınız önemli.

Buyurunuz, bu sıra dışı deneye imza atan fitness eğitmeni Ross Edgley'nin yaşadığı o garip 2 günün ayrıntılarını birlikte öğrenelim.

Fitness eğitmeni Ross Edgley, kilonun sadece vücudumuzdaki yağlardan kaynaklanmadığını göstermek için ilginç bir deneye girişiyor

İngiltere'de yaşayan Ross Edgley, 28 yaşındayken giriştiği bu deneyde aslında kilo vermenin birçok yolu olduğunu, ancak önemli olanın sağlıklı yolları tercih etmek olduğunu göstermek istemiş.

Hemen herkesin vücudundaki yağlardan yakındığını ve fazla kiloların tek nedeninin bu yağlara bağlandığını düşünen fitness eğitmeni, bunun üzerine insanlara aslında yanıldıklarını kanıtlamak için 1 günde 10 kilo vermeye karar vermiş.

Güne yaklaşık 94 kilo ile başlayan genç adam...

Uzun yıllardır sporla olan yakın ilişkisi sayesinde vücudunun sınırlarını çok iyi bildiğini söyleyen eğitmen, bu sebeple nasıl hızlıca kilo alıp verebileceğini de hemen kavramış ve sıra dışı bir güne başlamış.

Güne başladığında yaklaşık 94 kilo olan Ross, gün boyunca en çok su kaybetmeyi hedeflemiş. İnsan vücudunun büyük bir çoğunluğunu su oluşturduğundan, bu suyu vücudundan atarak çok hızlı bir şekilde ama elbette sağlıksız olarak kilo vereceğini düşünen genç adam, gününü su kaybetme üzerine bir beslenme ve spor programıyla doldurmuş.

24 saatin sonunda kendini yaklaşık 84 kilo buluyor

Deneyine başladığı bu gün içinde kendini susatacak olan tuzlu yiyeceklerden ve karbonhidrattan tamamen uzak durmuş. Bununla da yetinmeyen fitness eğitmeni gün boyunca saunaya girip bol bol ter atmayı, tuz banyosu yapmayı ve doğal müshil etkisi yaratan gıdalardan destek almayı da ihmal etmemiş.

Aynı zamanda gün içinde terletme özelliği olan tulumlardan da yardım alan genç adam, sık sık tuvalete gitmesi ve çokça terlemesi sayesinde istediği gibi vücudundaki sudan hızlıca kurtulmuş ve gün sonunda tartıya çıktığında yaklaşık 84 kilo olduğunu görmüş.

Ancak tüm gün boyunca kendini çok güçsüz, yorgun ve halsiz hissetmekten de kendini alamamış. Öyle ki Ross, vücudunun alarm vermeye başladığını, nabzının yavaşladığını, sık sık başının döndüğünü ve vücudunun susuzluktan neredeyse tükendiğini söylüyor.

Su kaybı sayesinde 10 kilodan bile fazla veren eğitmen, deneyinin 2. aşamasında verdiği tüm kiloyu geri almaya karar vermiş...

Su kaybederek hızlıca kilo verilebileceğini ama bunun oldukça sağlıksız sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Ross Edgley, deneyini bu noktada da sonlandırmamış ve bir 24 saat daha geçirerek verdiği o 10 kiloyu geri almış.

Bu kez de ilk günün aksine bol bol su tüketmesi gerektiğinden, gün boyunca su ve karbonhidratlı yiyeceklerden destek almış.

Her saat 1 litre su, karbonhidrat ve sodyum yüklemesiyle geçen 24 saatin ardından...

İnsan vücudunun 1 saat içinde en fazla 1 litreye kadar su tutabileceğini söyleyen genç adam, vücudunun en yüksek seviyede su tutması için her saat 1 litre su içmiş ve kilo almaya çalıştığı bu günü toplamda 18 litre su içerek geçirmiş.

Sadece su içmekle de yetinmeyen genç adam, bol tuzlu yiyecekler ve ekstra sodyum yüklemesiyle vücuduna çokça da tuz almış. Tuzun su tutma özelliği olduğundan daha hızlı kilo almasına fayda sağlamasını bekliyormuş. Pirinç ve ekmek gibi karbonhidratı bol olan yiyeceklerle de kilo alma diyetini desteklemiş.

Tartı yeniden 94 kiloyu gösteriyormuş...

Beslenme düzeninde çok ani ve zararlı değişiklikler yapan Ross, kilo almaya çalıştığı bu 24 saat içinde egzersiz namına da hiçbir hamlede bulunmamış. Öyle ki her zaman alışık olduğu günlük egzersizleri bırakmakla da yetinmeyen genç fitness eğitmeni, bu gün içinde neredeyse hiç yürüyüş bile yapmamış.

Kilo alma çalışmalarıysa gün sonunda tam da istediği seviyelere gelmiş ve Ross, tartıda yeniden 94 kiloya ulaştığını görmüş.

Ancak bu 24 saatte de kendini hiç iyi ve zinde hissedememiş ve vücudunun yine olumsuz tepkiler vermeye başladığını fazlasıyla hissetmiş.

Yaklaşık 10 kilo alıp verdiği bu deney sonunda Ross, kilonun birçok faktöre bağlı olduğunu kendi üzerinde test edip kanıtlamış

yourmma

yourmma

24 saat içinde 10 kilo alan, sonra da yine 24 saat içinde verdiği tüm kiloları geri alan bu sıra dışı eğitmen, herkesin kulağına küpe olması gereken düşüncelerini de söylemeden geçmemiş elbette.

"Kilo almak ya da vermek sadece vücudumuzdaki yağlarla ilgili bir durum değil. Kilo alıp verme birçok faktöre bağlı değişkenlik gösterebilir. Önemli olan insanın kendisi için en sağlıklı olan yolu seçmesi ve ayda 2 ila 4 kilo arasından fazla kilo değişikliği için uğraşmaması. Siz asla böyle deneyler yapmaya girişmeyin."

Önemli bir not da bizden olsun: Şok diyetlerden, "3 günde 10 kilo verin" gibi egzersizlerden ve kilo vermenizi desteklediği iddia edilen her türlü üründen uzak durun, sağlığınızı tehlikeye atmayın. Kilo vermek istiyorsanız mutlaka alanında uzman beslenme uzmanlarından ve spor eğitmenlerinden destek alın. Aman diyelim, kilo vermek ya da almak için sağlığınızdan olmayın.

Kaynak: Dailymail


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?