Çeri Domates

Favorilerime
Ekle

Patlıcangiller familyasından, çok küçük ve yuvarlak bir domates türü olan çeri domates, kiraz meyvesini (cherry) andıran görünümü nedeniyle bu ismi almıştır. Tatlı ve sulu olan bu türün anavatanı Güney ve Orta Amerika’dır. Sofralık domates grubuna giren çeri domatesin yabani Frenk domatesi ile kültür domatesinin genetik karışımları sonucu elde edildiği düşünülmektedir.

Avrupa kıtasına ilk olarak 400 yıl kadar önce geldiği tahmin edilen domates, günümüzde dünyanın en yaygın tarım bitkileri arasında yer almaktadır. Akdeniz mutfağının baş tacı sayılan çeri domatesin kırmızı, yeşil, sarı ve nadiren siyah renkli çeşitleri mevcuttur.

Çeri domatesin mevsimi ne zamandır?

Bol güneşli, hafif rüzgarlı ve ılıman iklimleri seven çeri domates haziran, temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşarak tüketime hazır hale gelir. Süs bitkisi olduğu için balkonlarda ve saksılarda da yetiştirilen çeri domates, uygun sıcaklık ve ışık koşulları sağlandığı zaman kış mevsiminde ev ortamında da üretilebilmektedir. Ülkemizde, özellikle Akdeniz Bölgesi’nde seracılığı yapıldığı için yıl boyunca pazarlarda ve marketlerde bulunabilmektedir.

Çeri domatesin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Çeri domates bileşimindeki vitamin, karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengindir. Sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir rol üstlenen çeri domates potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve bakır minerali içerir.

Vitamin değerleriyle de birçok meyveyi geride bırakan çeri domates C, A, E, K, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerini bünyesinde barındırır. 3-4 adet çeri domates tüketimi, vücudun günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini, C vitamini ihtiyacının yüzde 26’sını ve K vitamini ihtiyacının yüzde 12’sini karşılamaktadır.

Çeri domatesin faydaları nelerdir?

- Lif açısından zengin olan çeri domates, kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.

- İçeriğindeki likopen pigmenti, kalp ve damar sağlığı için gerekli antioksidan desteğini sağlar.

- Düzenli tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürdüğü belirlenmiştir.

- Likopen içeriği menopoz döneminde kemik erime riskini minimuma düşürür.

- Bol miktarda C vitamini içerdiği için, cildin kolajen üretimini destekler ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

- Likopen pigmenti sayesinde özellikle prostat kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

- Kalp ve damar hastalıklarına sebep olan etkenlere karşı hücreleri korur.

- İyi bir idrar söktürücü olarak bilinir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcıdır.

- Kan şekerinin dengelenmesinde etkin role sahiptir.

Görselin kaynağı: http://www.healthination.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış