Bir Hafta Boyunca Sadece Afrodizyak Etkili Yiyecekler Yiyince Vücutta Ne Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Zayıflamaya çalışanlar, kilo almak için uğraşanlar, beslenme tarzını değiştirenler, daha sağlıklı bir yaşam için organik beslenmeye karar verenler ve daha neler neler...

Bu gözler, kendi üzerinde çeşit çeşit yenilikler deneyen ne insanlar gördü, ne farklı sonuçlara şahitlik etti, artık hiçbirimiz sayamayız sanıyoruz.

Düşünsenize, 7 yıl boyunca sadece et, yumurta ve peynir yiyerek beslenen de vardı, bir ay boyunca her gün yaklaşık 4 litre su içen de...

Ama bugün duyacağınız deney, eminiz ki en farklısı olacak. Çünkü durum bu kez biraz daha ilginç. Hatta öyle ilginç ki deneyi yapan arkadaş kendisiyle ilgili pek detay vermemeyi, hatta deneyini anlatırken kendi fotoğraflarını hiç kullanmamayı tercih etmiş. Biz de kendisinin bu tercihine saygı duyuyor ve kim olduğunu hiç işin içine karıştırmadan yaptığı deneyi ve ilginç bir şekilde geçen haftasını anlatıyoruz.

Buyursunlar...

Deneyi yapan arkadaş, yiyip içtiklerimizin libidomuz üzerindeki etkilerini keşfetme isteğiyle yola çıkmış

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-1

"Bu nasıl bir deneydir böyle?" diye sorgulayanlara en başta cevabını vermiş olalım. Bu deneyin amacı, libidonun, Türk Dil Kurumu'nun tanımıyla "insanın davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdü"nün yediğimiz içtiğimiz besinlerden etkilenip etkilenmediğini anlayabilmek.

Başka bir deyişle, afrodizyak etkili olduğu söylenen yiyecek ve içeceklerin gerçekten böyle bir etki yaratıp yaratmayacaklarını keşfetmek. Bu konuyla ilgili kendi üzerinde bir hafta boyunca deneyler yapan ise genç bir kadın, bu kadarını da söylemiş olalım.

Günlük hayatında, hafta içi hemen her günü yüksek protein içeren yiyeceklerle geçirdiğini söyleyen genç kadın, hafta sonu geldiğindeyse genel olarak pizza ve hamburger gibi "sağlıksız" olarak sınıflandırılan yiyeceklerden yana tercihini kullanıyormuş. Ardından bir gün bu beslenme alışkanlıklarının vücudunu olumsuz etkileyeceğini, kilo almaktan tutun da enerjisiz kalmaya dek birçok sorunla karşılaşabileceğini fark etmiş. Buna bir de "Acaba libidom bu beslenme düzeninden etkileniyor mu?" sorusu eklenince genç kadın, ilginç bir deney yapmaya karar vermiş.

Bu arada "Afrodizyak tam olarak ne demek?" derseniz yine Türk Dil Kurumu'ndan bir açıklama yapmak isteriz: Afrodizyak, "cinsel duyguları veya isteği uyaran veya artıran madde"dir.

Pazartesi: Yorgunluk ve güçsüzlük içinde geçen bir gün oluyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-2

Genç kadın, sıra dışı bir beslenme düzeni oluşturacağı bu hafta için öncesinde afrodizyak etkisi olduğu söylenen yiyecek ve içecekleri araştırıyor ve buna göre pazartesi günü kahvaltı olarak bitter çikolata, kavun ve nar suyu tercih ediyor. Kavunun kan damarlarını rahatlatacağını, bitter çikolatanın kendisini daha iyi ve enerjik hissetmesini sağlayacağını, nar suyunun da hormonlarını harekete geçireceğini düşünen genç kadın, öğle yemeğini de somon ve avokado yiyerek geçiriyor.

Vücutta oksijenin hızlı hareket etmesini sağlayacağını düşündüğü somon ve prolaktin hormonunun üretimini hızlandırarak libidosunu yükselteceğini düşündüğü avokadonun hiçbir etkiye sebep olmadığını söyleyen genç kadın, kendini yorgun hissettiğini de ekliyor. Başlarda bunu hafta sonu yorgunluğuna bağlasa da atıştırmalık olarak gün içinde yediği bitter çikolataların, içtiği nar suyunun ve hatta akşam yemeği olarak seçtiği kuşkonmazlı ve sarımsaklı somonun da hiçbir işe yaramadığını söylüyor.

Gün sonunda kendini çok güçsüz hisseden genç kadın, normal bir günde yediğinden çok daha az yediği için de bu durumun oluşmuş olabileceğini düşünüyor ve haftanın ilk gününü yorgunluk içinde tamamlıyor.

Salı: Kilo vermeye başlıyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-3

Sıra dışı bir deneye giriştiği bu haftanın ikinci günü kahvaltıda bitter çikolata, muz ve nar suyu var. Muzun içindeki potasyumdan faydalanarak kas kasılmalarını daha aktif bir hale getirmeyi ve bu sayede libidosunu yükseltmeyi hedefleyen genç kadın, öğle yemeğinde de bir önceki günden kalan somon ve kuşkonmazı yiyor.

Gün içinde bol bol muz ve bal tüketip akşam yemeğinde de roka ve biberli tofu salatasından destek almayı ihmal etmiyor. Akşam yemeğinin içinde bolca bulunan soya sosunun özellikle kadınlar üzerinde afrodizyak etkisi oluşturduğunu öğrenen genç kadın, bugün yediklerinin de üzerinde hiç de beklenen etkiyi yaratmadığını söylüyor ve ekliyor:

"Yediklerim sadece kilo vermemi sağladı. Şu an yaklaşık 2 kilo kadar vermiş gibi gözüküyorum. Muhtemelen hafta sonları yediğim sağlıksız yemeklerden sonra başladığım bu diyet benzeri beslenme düzeninden kaynaklanıyor. Ama yediklerim henüz üzerimde afrodizyak etkisi yaratmış değil. Kendimi hala çok yorgun hissediyorum."

Çarşamba: Cildinin çok daha parlak olduğunu hissetmeye başlıyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-4

Çarşamba kahvaltısında yine muz ve nar suyu bulunan genç kadın, sürekli olarak kendini yorgun hissetmekten kurtulmak için bol bol da kahve içiyor. Hiç sevmiyor olmasına rağmen gün içinde çokça ceviz yemeyi de ihmal etmiyor.

Öğle ve akşam yemeklerinde ise havuç, brokoli ve dolmalık biber gibi sebzelerden destek alıyor ve tüm bu yediklerinin metabolizmasını hızlandırmasını, hormonlarını harekete geçirmesini bekliyor. Ama genç kadın haftanın üçüncü gününde de libidosunun yükseldiğini hiç ama hiç hissetmediğini, buna karşın cildinin çok daha ışıl ışıl olduğunu söylüyor.

Farklı bir amaçla da olsa bir anda çok daha sağlıklı bir beslenme düzeni oturtan bu ilginç arkadaş, yine de hissettiği yorgunluktan ve halsizlikten hala kurtulamadığını ve kendini mutsuz hissetmeye başladığını da ekliyor.

Perşembe: Beklenen sonuçları hissetmeye başlıyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-6

Genç kadın, haftanın dördüncü gününe geldiğinde beklediği sonuçları almaya başlıyor. Libidosunun yükseldiğini hisseden ve kendini çok daha güzel ve çekici bulmaya başlayan genç kadın, bugüne de benzer bir kahvaltıyla başlıyor.

Vücudun afrodizyak etkili bu yiyeceklere alışması için belki de belirli bir süre geçmesi gerektiğini düşünmeye başlayan genç kadın, öğle ve akşam yemeklerinde Meksika fasulyesi ve ballı muzdan destek alıyor. Ancak yoğun çalışma temposunun da etkisiyle günün sonlarına doğru yeniden kendini yorgun ve bitkin hissetmeye başlıyor ve sabah uyandığında hissettiği o libido yüksekliğinin azalmaya başladığını hissediyor. Haftaya başladığından beri ilk kez hayatındaki insanla cinsel ilişkiye giriyor. Ancak bunda yiyeceklerin çok da etkili olmadığını düşünüyor.

Cuma: Vücudu pek de alışık olmadığı besinlere karşı tepki göstermeye başlıyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-7

Cuma gününe muz ve bal yiyerek başlayan genç kadın, balı hiç sevmediği için yemekten bıktığını söylüyor. bunun üzerine bir de akşam yemeğinde yediği istiridye ve Brüksel lahanası etkilenince midesi duruma el koyuyor. Afrodizyak etkisi en yüksek yiyeceklerden biri olan istiridye, ne yazık ki bu genç kadının üzerinde libido yükseltme gibi bir etki yaratmadığı gibi bir de onun kusmasına neden oluyor. Bu yüzden genç kadın, cuma gününü hiç de beklemediği gibi geçirmek zorunda kalıyor.

Hafta sonu: Genç kadın hafta sonunu duygu değişiklikleri ve bolca mide bulantısıyla geçiriyor

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-8

Cuma günü başlayan mide bulantıları onu hafta sonu da pek yalnız bırakmıyor. Genç kadın, muz ve baldan destek alarak yaptığı kahvaltılarını gün içinde brokoli ve soya proteini gibi takviyelerle devam ettiriyor. Ancak ne yazık ki bu besinler onun libidosunu pek yükseltmediği gibi sağlığını da olumsuz etkilemeye başlıyor.

Hafta sonu boyunca ara ara libidosu yükselse ve hayatındaki insanla cinsel ilişkiye girmiş olsa da alışık olmadığı bir şekilde beslenmenin ona pek de yaramadığının altını çiziyor.

Sonuç: "Bu diyeti yapmak hiç mantıklı değil, libidonuzu yükseltmek için iyi hissetmenizi sağlayacak yiyecekler çok daha önemli"

afrodizyak-etkili-yiyecekler-yiyince-neler-oluyor-9

Koca bir haftayı farklı bir beslenme programıyla ve hepsi de "afrodizyak etkili" olduğu söylenen yiyeceklerle geçiren genç kadın, bu hafta boyunca öğrendiklerini de tüm içtenliğiyle paylaşıyor ve şöyle diyor:

"7 günlük afrodizyak bombardımanının ardından libidomun yükseldiğini hissettim mi? Hayır. Kendimi zayıf ve yorgun hissettim. Ama bu da büyük bir ihtimalle afrodizyak etkili yiyeceklerden değil, beslenme düzenimi değiştirdiğimdendi. Zaman zaman kendimi enerjik ve mutlu hissettim ama bu duyguların yemekle ilgili olup olmadığını bilmiyorum.

Afrodizyakların cazibesi başkalarının yanında kendine güvenen yanınızı dışa çıkarması. Ama inanılmaz yorgun hissetmek bu konuda bana yardım etmedi.

Sağlıklı bir cinsel hayatı olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki 7 günlük afrodizyak diyeti yapmak hiç mantıklı değil. Vücudunuza önem verin, iyi hissetmenizi sağlayacak yemekler yiyin ve sağlığınıza dikkat edin. Abur cubur yemek sizi mutlu ediyorsa, kim bu durumun cinsel hayatınızı tamamen mahvedebileceğini söyleyebilir ki?"

Sözün kısası, siz siz olun, genel olarak olumlu etkileri olduğu söylenen yiyeceklere karşı bile temkinli davranın. Vücudunuzun herkes gibi tepki veremeyebileceğini aklınızda bulundurun. Sadece libido yükseltme konusunda değil, her konuda ölçülü ve düzenli beslenmek gerektiğini, aşırıya kaçıldığında olumsuz sonuçlar alabileceğinizi aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Kaynak: redbookmagDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?