Bir Rumeli Klasiği:

Sütlü Kara Kabak Tatlısı Tarifi


Rumeli mutfağı, yerel malzemenin farklı tekniklerle kullanımına izin veren, böylelikle genel bir tarifi kendine kimlikli yapan pek çok ürüne sahiptir. Sütlü kara kabak tatlısı tam da böyle bir tarif.

Bir kabak tatlısı yapıyoruz aslında. Nedir? Kabak dilimlerini şerbetle muamele ederek fırında ya da ocakta küçük dokunuşlarla tatlandırırsınız. Alın size kabak tatlısı... Yok, geçin bu kolaycılığı bir kalem! Sizlerle Trakya'ya eski göçmenlerce taşınmış bir kabak tatlısı tarifi paylaşacağım. Benzer adımlarla iki farklı hazırlanışı var. Ben dilim kabak kullanarak tarifi paylaşırken, kara kabağın cips dilimlenerek hazırlandığı diğer yönteme dair ipuçlarını da not düşmeye çalışacağım. Öyle ki bu bahsettiğim ikinci tarif bir tatlı olmasına rağmen "Sütlü kara kabak pidesi" diye ters köşe bir isimlendirme ile sürprizli bir hale bürünür.

Haydi, en iyisi bu bahsettiklerimi detaylarda görelim. Takın önlükleri. Mutfağa giriyoruz!

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

6 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

1 saat
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Sütlü Kara Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

 • 1adetkara kabak
 • 3su bardağışeker
 • 2su bardağısüt
 • 2yemek kaşığıtereyağı
 • 1,5su bardağısüt ekşimiği
 • 2yemek kaşığıun
 • 3yemek kaşığısüt kaymağı(arzuya göre)
 • 4-5adetkaranfil

Sütlü Kara Kabak Tatlısı Tarifinin Püf Noktası

Malzeme seçimi önemli. Bu tatlının ana ürünü "kara kabak" dediğimiz bir çeşit. Bazı yerlerde yaz kabağı da deniyor. Dış kabuğu oldukça sert olabiliyor. İç dokusu genellikle sıkıdır. Sarıdan turuncuya değişen bir renk skalasında iç renge sahip. Kabuğunu soymak zor olduğu için yukarıda da bahsettiğim gibi soymaya hayret edin. Önce ikiye ayırın. Sonra her bir parçayı kavun dilimleri gibi ana dilimlere bu dilimleri de çatala gelir irilikte ara dilimlere kesin. Dış kabuğunu soymaya sonradan girişin ki hem kavramanız kolay hem de soymanız kolay ve güvenli olsun. Ana malzemeye eşlik eden diğer malzemelerin Trakya ve Rumelililerin çok güçlü bir alan olduğu süt ürünleri grubundan olduğuna dikkat ettiniz mi? Trakya tipi beyaz süt tereyağı, yine Trakya'ya özgü bir çeşit yağlıca lor olan süt ekşimiği, keza çiğ süt. Süt kaymağını arzuya göre kullanın. Trakya tereyağı o kadar lezzetlidir ki süt tereyağına gerek bile bırakmayabilir.

Sütlü Kara Kabak Tatlısı Tarifinin Pişirme Önerisi

Sütün fırında kesmiklenmesi sizi korkutmasın. Doğru yoldasınız.

Sütlü Kara Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kara kabağı önce kavun gibi dilimleyin, ardından çatala gelir büyüklükte iri dilimlere ayırın. Böylelikle kara kabağın dış kabuğunu soymak çok daha kolay ve güvenilir hale gelecektir. Çünkü bu dış kabuk oldukça serttir ve büyük dilimler halinde soymak çok zahmetli olabilir.
 2. Dilimlediğiniz kabakların dış kabuklarını elma soyar gibi soyun.
 3. Bir sini tepsinin tabanını ve yan duvarlarını tereyağı ile güzelce sıvazlayın. Soyulmuş kara kabak dilimlerini yanaşık düzen tepsinin tabanına dizin.
 4. Şekeri, kabakların üzerini kaplayacak şekilde verin. Önceden ısıtılmış 150-180 derece fırına verin. Şekerin eriyip hafif de karamelize olacağı nispette 15 dakika kadar fırınlayın.
 5. Şeker şerbete dönecek, kabak dilimleri hafif çökecektir. Fırından ocak üzerine alın. Orta ateşte çevire çevire pişmeye alırken diğer ocakta el dayanacak kadar ısıttığınız sütü ilave edin.
 6. Süt tıkırdayacak kadar ocakta çevirdiğiniz kara kabak tatlınızın aralarına tereyağı dilimleri, süt ekşimiği ve arzuya göre süt kaymağı dilimleri ekleyin. Dört beş tane karanfil bırakın.
 7. Üzerine parmak uçlarınızla un fiskeleyin. Kara kabak tatlınızın olduğu siniyi yeniden 180 dereceye ayarladığınız fırına alın.
 8. Sütünüz fırında önce hafif köpürecek.
 9. Köpüren kısımlar yer yer kabakların üzerini kaplayacak, ısının etkisiyle kesmikli bir görünüm alacaktır. Bunu bir bozulma olarak görmeyin. İstediğimiz tam da bu. O kesmikli görünen kısımlar özellikle fırının ızgara gözünün etkisiyle karamelize olmaya başlayacak.
 10. Fanlı fırında 180 derecede 45 dakika pişirin. Kabağın dokusuna göre bazen de bir saati bulabiliyor. Sütlü şerbet hafif ağdalaşacak, kabaklar eğer çok sert yapılı bir kabak değilse hafif çökecek, kabakların üzeri yer yer karamelize olacak.
 11. Fırınlamanın son 10 dakikasında fırının üst ızgara gözünü açarak karamelize olmasını kolaylaştırın. Gözle takip yaparak üzerinin yanmasına izin vermeden yer yer karamelize olmasını sağlayın.
 12. Servis tabağına aldığınız sütlü kara kabak tatlınızın üzerine sininin tabanında kalan şerbetten kaşık kaşık gezdirerek afiyetle tüketin.
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Pazartesi günleri kasap, Salı ve Çarşamba günleri sebze meyve, Cuma günleri kuru yemiş, Cumartesi günleri balık, Pazar günleri baharat siparişlerin için taptaze ve indirimli ürünler Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, tüm malzemelerin dakikalar içinde kapında!Doyamayanlar için bir de videomuz var!


Yorumlar

2

Nil AY31 Mart 2022 08:42
Çok lezzetli görünüyor gerçekten.
Yanıtla
TulinBeyzaAkyurek10 Ekim 2021 12:42
Rahmetli anneannemler Kırcali'den gelmişler. Bunun benzerini yaparlardı. Çok beğendim.
Yanıtla
Banu Alabaşoğlu 11 Nisan 2022 11:00
Yanıtla
Evet, bu yöre göçmenlerinin belleğinde olan bir tatlıdır.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?