Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Taş Fırında Pişmiş Gibi:

Pizza Hamuru Tarifi

Taş Fırında Pişmiş Gibi:

Pizza Hamuru Tarifi

https://yemek.com/tarif/pizza-hamuru/ |Pizza Hamuru Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Simge Güngörer Manacıoğlu

Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
6073TAKİPÇİ
174İÇERİK

İtalyan Mutfağının ayrı bir yeri vardır gönlümüzde. Çoğumuz ilk severek yediği yemek makarna, ilk öğrendiği yabancı yemek pizzadır.

Senelerce pizza diye kalın hamurlu malzeme cümbüşlerini yedikten sonra, ülkemizde en çok rağbet gören yabancı mutfak olan İtalyan Mutfağı restoranları sayesinde gerçek İtalyan pizzasıyla tanıştık. Gerçek İtalyan pizzasının; ince olanının ve malzeme konusunda makul ölçüler kullanılanı olduğunu öğrendik.

Taş fırında pişmiş kadar leziz bir hamur yapmak çok zor olsa da, o standartlara mümkün olduğunca yakın bir pizza hamuru hazırlayabilmeniz için elimizden geleni ardımıza koymadık, hem tüyolarlarını hem de reçetesini sizin için hazırladık.

KAÇ KİŞİLİK

3 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

1.5 saat

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 450 gram
  beyaz un
  (2+1/4 bardak)
 • 25 gram
  yaş maya
  (2/3 paket)
 • 225 gram
  ılık su
  (1 bardaktan biraz fazla)
 • 5 gram
  beyaz şeker
  (1 çay kaşığı)
 • 5 gram
  tuz
  (1 çay kaşığı)

Püf Noktası

Un kullandığınız her tarifte olması gerektiği gibi. unu mutlaka eleyerek kullanın. Eğer fırını alt-üst aynı süre çalıştırırsanız, pizza pişene kadar üzerindeki peynirler gereğinden fazla kızarır.

Pişirme Önerisi

Eğer fırında kullandığınız volkanik bir taşınız varsa onu fırında iyice ısıtıp pizzanızı onun üzerine koyarak pişirirseniz çok daha leziz bir pizza hamur elde edersiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Bütün malzemeyi ister elde ister mutfak makinesinde iyice yoğurup, mayalanması için ılık bir ortama alın. Klima veya cam açıksa kapayın veya yakınlarına koymayın. Hamuru koyduğunuz kabın üzerine temiz bir mutfak bezi örterek minimum 40 dk mayalanmaya bırakın.

 2. Fırını önceden 200 derecede ısıtın.

 3. Mayalanma sonunda hamurunuz en az 2 katına çıkmış olacaktır. Hamuru 3 eşit parçaya bölün ve mümkün olduğunca ince olacak şekilde bir merdane yardımıyla açın. Açarken merdaneyi hafifçe unlayın.

 4. Eğer pizza sacınız varsa ona galeta unu serpip, açılan hamuru ona aktarıp, onun üzerinde sosunu ve malzemelerini ekleyin. Eğer yoksa fırın ızgarasının üzerine fırın kağıdı sererek hamuru yerleştirin ve malzemeleri ekleyin.

 5. Sactan kaydırarak, üzerine pişirme kağıdı konmuş ızgarayla fırına atın.

  Izgara ile pişirilmesinin sebebi hem alttan hem üstten aynı derecede ısıya maruz kalmasıdır.

 6. Fırını altlı üstlü ısıttıktan sonra pizzayı atınca, ilk 4 dakika sadece alttan sonra ki 6 dakika alt üst çalıştırarak toplam 10 dakika pişirin.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?