TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Taş Fırında Pişmiş Gibi:

Pizza Hamuru Tarifi

Taş Fırında Pişmiş Gibi:

Pizza Hamuru Tarifi

https://yemek.com/tarif/pizza-hamuru/ |Pizza Hamuru Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.

Sıkça Yenen Konular

İtalyan Mutfağının ayrı bir yeri vardır gönlümüzde. Çoğumuz ilk severek yediği yemek makarna, ilk öğrendiği yabancı yemek pizzadır. Şimdi o enfes İtalyan pizzalarının hamurlarını evde yapma zamanı! Çok temel ve basit malzemelerle, en kolay ve lezzetli şekilde pizza hamuru hazırlamaya koyuluyoruz. Üzerine dilediğiniz malzemeleri ilave etmek serbest. Karşınızda: Pizza hamuru tarifi.

Pizza hamuru nasıl yapılır? diyenlere tam kıvamında olan bu tarif hep yardımcı olacak. Misler gibi kokusu da sizi çok mutlu edecek. Taş fırında pişmiş kadar leziz bir hamur yapmak çok zor olsa da, o standartlara mümkün olduğunca yakın bir pizza hamuru hazırlayabilmeniz için elimizden geleni ardımıza koymadık, hem tüyolarını hem de reçetesini sizin için hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık diyor, pizza hamuru tarifimize buyur ediyoruz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

3 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

1.5 saat

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Pizza Hamuru Tarifi İçin Malzemeler

 • 450 grambeyaz un(2+1/4 bardak)
 • 25 gramyaş maya(2/3 paket)
 • 225 gramılık su(1 bardaktan biraz fazla)
 • 5 grambeyaz şeker(1 çay kaşığı)
 • 5 gramtuz(1 çay kaşığı)

Pizza Hamuru Tarifinin Püf Noktası

Un kullandığınız her tarifte olması gerektiği gibi. unu mutlaka eleyerek kullanın. Eğer fırını alt-üst aynı süre çalıştırırsanız, pizza pişene kadar üzerindeki peynirler gereğinden fazla kızarır.

Pizza Hamuru Tarifinin Pişirme Önerisi

Eğer fırında kullandığınız volkanik bir taşınız varsa onu fırında iyice ısıtıp pizzanızı onun üzerine koyarak pişirirseniz çok daha leziz bir pizza hamur elde edersiniz.

Pizza Hamuru Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bütün malzemeyi ister elde ister mutfak makinesinde iyice yoğurup, mayalanması için ılık bir ortama alın. Klima veya cam açıksa kapayın veya yakınlarına koymayın. Hamuru koyduğunuz kabın üzerine temiz bir mutfak bezi örterek minimum 40 dk mayalanmaya bırakın.

 2. Fırını önceden 200 derecede ısıtın.

 3. Mayalanma sonunda hamurunuz en az 2 katına çıkmış olacaktır. Hamuru 3 eşit parçaya bölün ve mümkün olduğunca ince olacak şekilde bir merdane yardımıyla açın. Açarken merdaneyi hafifçe unlayın.

 4. Eğer pizza sacınız varsa ona galeta unu serpip, açılan hamuru ona aktarıp, onun üzerinde sosunu ve malzemelerini ekleyin. Eğer yoksa fırın ızgarasının üzerine fırın kağıdı sererek hamuru yerleştirin ve malzemeleri ekleyin.

 5. Sactan kaydırarak, üzerine pişirme kağıdı konmuş ızgarayla fırına atın.

  Izgara ile pişirilmesinin sebebi hem alttan hem üstten aynı derecede ısıya maruz kalmasıdır.

 6. Fırını altlı üstlü ısıttıktan sonra pizzayı atınca, ilk 4 dakika sadece alttan sonra ki 6 dakika alt üst çalıştırarak toplam 10 dakika pişirin.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?