pizzahamuruonecikan

Artık Hep Evde Yapmak İsteyeceksiniz: Pizza Hamuru Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Pizzalar üçe ayrılır. İlki annelerimizin dışarıdaki pizzalardan canımız çekmesin diye yaptığı o pofuduk hamurlu, bol malzemeli pizzalardır. İkincisi öğrenci evlerinin vazgeçilmezi, film gecelerinin, keyif anlarının olmazsa olmazı fast food pizzalar. Üçüncüsü de adeta İtalya'da bir restorandaymışcasına yenen gurme pizzalar... Annelerimizin ev usulü pizzalarını kalbimizde ayrı bir yere koyuyor, bugün fast food usulü ya da gurme pizzaları evde en nefis şekilde yapmanız için size şahane püf noktaları veriyoruz. Her türlü pizzayı yapmak için bu sırlar mutlaka aklınızda, tarif defterlerinizin bir köşesinde bulunsun. Pizzanın hamuru iyiyse, üzerindeki malzemeler sadece onun tamamlayıcısı olur. En iyi pizza hamuru da ne çok az kabarmış, ne de çok kalın olur. Sıvayalım hadi kollarımızı, bugün evi pizza fırınına çeviriyoruz, şahane bir pizza hamuru yapıyoruz!

Şimdiden ellerinize sağlık.

  • Evde pizza hamuru yapmanın tüm püf noktaları

pizzahamurupufnoktalari1

Tam kıvamında nefis bir pizza hamurunun ilk aşaması mayayla başlıyor. Pizzalarınızı kuru ya da yaş maya ile veya ekşi maya kullanarak hazırlayabilirsiniz. Mayasız pizza hamurları da var ancak bizim önerimiz ilk kez evde pizza deneyeceksiniz kuru ya da yaş maya kullanarak bir pizza yapmanızdan yana. Ekşi maya kullanımı konusunda uzmanlaştığınızda ekşi mayayla da bu püf noktalarını kullanarak pizza hazırlayabilirsiniz. Yaş ya da kuru mayanızı mutlaka aktifleştirerek işe başlayın. Aktifleştirmek için mayayı bir kaba alıp ılık su ve toz şeker ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından 5 dakika kadar dinlendirin. Kesinlikle sıcak ya da çok soğuk bir su kullanmayın. Hafif ısıtılmış bir ılık su mayayı aktifleştirmek için çok ideal olacaktır. Unu bir kaba eleyin. Eleme işlemi sayesinde ununuz havalanır, daha çok kabarır ve daha homojen bir hamur elde etmenizi sağlar. Ayrıca pizza hamuru hazırlarken seçilen unlar da oldukça önemli. Pizza unu, eğer pizza ununuz yoksa baklavalık veya ekmeklik un kullanmanızı öneririz.

pizzahamurupufnoktalari2

Klasik ve tadına doyum olmaz bir pizza hamuru yapmak istiyorsanız hamuruna süt ya da yoğurt ilave etmeyin. Hazırladığınız maya karışımı elenmiş unun üzerine aktarın. Mayayı ekledikten sonra güzelce yoğurun ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hamurun üzerine zeytinyağı gezdirip üzerini kapatın ve mayalandırmaya bırakın. Eğer kış aylarında mayalandırma işlemi yapıyorsanız mayalanması uzun sürebilir. Dilerseniz ılık bir fırında mayalandırabilirsiniz. Yaz aylarında pizza hamuru mayalandırıyorsanız mayalanma süresi kısalacaktır. Hamur iki katına çıkınca mayalanmış ve aradığımız kıvama ulaşmış demektir.

pizzahamurupufnoktalari3

Hamurunuz güzelce mayalandığına göre sıra geldi şekil verme ve pişirme işlemine. Hamurunuzu tezgaha alıp havasını çıkarın ve birkaç dakika yoğurun. Ardından kaç tepsi yapmak istiyorsanız o kadar bezeye bölün ve unlanmış tezgahta tepsinizin boyutunda açın. Ardından kenarlarını hafif içe doğru kıvırarak bastırın. Pizza hamurunuz pişmeye hazır.

pizza-hamuru-guncelleme-sunum-3

Pizza hamurunuzu 200-220 derecede önceden ısıtılmış fırında, üzerine sos ve dilediğiniz malzemeyi ilave ederek pişirebilirsiniz. Pizza hamurunuzu sonradan yeniden kullanmak isterseniz hafif pişirip ardından buzluğa kaldırabilirsiniz. Bu şekilde dilediğiniz zaman çıkarıp üzerine malzemeler ekleyerek pişirebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

KATRE_3421 Ağustos 2021 19:09
Merhaba fanlı mı fansız mı pişirmeliyiz
Yanıtla
Ayşegül Uslu 23 Ağustos 2021 10:06
Yanıtla
Merhaba, fansız fırında pişirebilirsiniz.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?