Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Yemekyolculuğu'ndan:

Benmari Kek Tarifi

Yemekyolculuğu'ndan:

Benmari Kek Tarifi

https://yemek.com/tarif/benmari-kek/ | Benmari Kek Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Yemek Yolculuğu

İyi beslenmenin ancak gerçek gıdayla mümkün olduğuna inanan Yemekyolculuğu, Yemek.com için yazdı.

Su buharıyla tencerede pişen benmari kek, yağsız olmasına rağmen oldukça yumuşak bir kıvama sahip. Tencerede benmari usulüyle pişirilen bu kekin bir diğer özelliği ise çok güzel kabarması.

KAÇ KİŞİLİK

8 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Benmari Kek Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 adet
  yumurta
 • 2 çay bardağı
  toz şeker
 • 1,5 çay bardağı
  süt
 • 1/2 çay bardağı
  su
 • 2,5 çay bardağı
  un
 • 1 paket
  kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı
  kakao

  Kalıbı yağlamak için:

 • 1 yemek kaşığı
  tereyağı
 • 1 silme yemek kaşığı
  un

  Servisi için:

 • 1 yemek kaşığı
  pudra şekeri
 • 1 su bardağı
  mevsim meyvesi

Benmari Kek Tarifinin Püf Noktası

Malzemeleri ölçmek için kullandığımız çay bardağı, aida bardak olarak isimlendirilen büyük çay bardaklarından olsun.Pişirme aşamasında dilimli ve yuvarlak bir kek kalıbı kullanmaya dikkat edin. Kek kalıbınız tencere boyutunda, eklediğiniz su miktarı kaynamaya başladığında kekin üzerine çıkmayacak oranda olsun. Arzuya göre kek kalıbının taban kısmına tencere kapağının kapanmasına engel olmayacak bir yükselti koyabilirsiniz.Benmari kekte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kekin kalıptan dikkatli bir biçimde çıkarılması. Kek tamamen soğumadan kalıptan çıkarmayın ve ters çevirdiğiniz zaman kalıptan düşmüyorsa elinizle kalıba birkaç kez vurun.Kek kalıbının iç yüzeyinin tamamen yağlanmış ve unlanmış olmasına özen gösterin.

Benmari Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir karıştırma kabında yumurta ve şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Karışıma süt ve suyu ekleyip çırpmaya devam edin. Un, kabartma tozu ve kakaoyu da ekleyerek karıştırın.

 2. Kek kalıbının tüm iç yüzeyini yağlayıp unlayın. Kalıbı ters çevirip elinizle vurarak fazla unu silkeleyin. Kek karışımını kalıba boşaltın.

 3. Kalıbı alacak kadar büyük ve kalıp içine girdiğinde kapağı kapanacak kadar derin bir tencereye üç-dört parmak yükseklikte su koyun. Kek kalıbını tencereye yerleştirin. Keki, tencerenin ağzı açık olarak orta ateşte su kaynayana kadar pişirin.

 4. Tenceredeki su kaynadığında kek kalıbının üzerini temiz bir mutfak havlusuyla tamamen örtün. Havlunun kalıbın tamamını örtmesine, üzerinde hiç boşluk kalmamasına dikkat edin.

 5. Ocağı kısık ateşe getirip tencerenin kapağını kapatın. 20 dakika kapağı hiç açmadan pişirin. 20 dakika sonra kürdan testiyle kekin pişme durumunu kontrol edin. Kürdan temiz çıkıyorsa ocaktan alın. Değilse yine havlu ve kapağı örtüp 2-3 dakika daha pişirin.

 6. Ocağı kapattıktan sonra kek kalıbını hemen tencereden çıkarın ve oda ısısında soğumaya bırakın.

 7. Oda ısısına gelen kekin kenarlarını ince bir spatula yardımıyla kalıptan ayırın. Bu işlem bittikten sonra kekin üzerine bir servis tabağı kapatıp ters çevirin. Kalıbın arkasına hafifçe vurarak kekin kalıptan düzgün biçimde ayrılmasını sağlayın.

 8. Dilimlediğiniz keki arzuya göre üzerine pudra şekeri eleyerek ve yanında mevsim meyveleriyle birlikte servis yapın.

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?