susi-cigkofte

Adıyaman’dan Japonya’ya Çiğ Köfte Resitali: Suşi Çiğ Köfte

Favorilerime
Ekle

Her köşe başında türeyen, birbirini tekrarlayan, aynı tat aynı sunumu gözler önünde sermekten çekinmeyen çiğ köftecilere nispet yaparcasına ortaya çıkmış bir çiğ köfteci; Adıyaman Çiğ Köftem Organik.

Mekanın sahibi Cengiz Erdoğan ve asıl mesleği hemşirelik. Yıllarca emek verip okuduğu daha sonra atandığı mesleği elinin tersiyle itip risk almayı seçmiş biri. Üniversitede okuduğu zaman ilk atılımlarını yapmaya başlayan ardından atandığı yerde yani İstanbul’da ablası ile birlikte açtığı bir mekan burası. İlk zamanlar hem mesleği olan hemşireliği hem de hayali olan esnaflığı birlikte idame ettirmeye çalışmış. Sonra bu işi başarmaya başladığını düşündüğü an basmış istifayı.

susi-cig-1

Kendi leziz ve eşsiz tarifi, Uzak Doğu sunumu ile harika bir iş çıkarmış doğrusu. Çiğ köfte sunumu tahta kayık bir tabakta. Yanında bol yeşillik, domates, salatalık ve turşu ikram ediyor (Yeşillikler, domates, salatalık tamamda turşu çiğ köftenin damaktaki tadını negatif olarak bastırıyor zannımca.) İyi olan kısmı çiğ köftenin fabrikasyon tattan uzak gerçekten kaliteli oluşu. Fakat şu mekanlardaki açık ayran kalitesini Güneydoğu şehirleri dışındakilerin pek tutturamıyor daha doğrusu umursamıyor oluşu beni çileden çıkarıyor. Halbuki ayran çiğ köftenin tadını tamamlayacak nitelikte olmalı. Hem unutulmamalı ki insanların açık ayran istemesinin sebebi Anadolu’ya has tatlara duyduğu özlemden.

Mekanın genel tasarımına gelirsek; mekan sahibi ürünlerinin ‘’organik’’ olduğunu ve mekanın her köşesinde ‘’Anadolu izleri’’ taşıdığını vurgulamaktan çekinmemiş doğrusu. Düşünülen güzellikler; kocaman kütüklerden yapılmış masalar, sandalyeler, kayık tahta tabaklar, eski Anadolu’da kullanılan ayran bardakları, dekorda kullanılan bağlama… Lakin masa üstünde bulunan metal menajlar, peçetelik ve plastik nar ekşisi kabı, tereklerin (Anadolu’da mutfak rafı demektir.) yapısı ve üstündeki plastik kaplarda saklanan turşular aslında ortamda yaratılmak istenen ambiyansı tam ortasından ikiye bölmüş.

susi-cig2

Umarım tez zamanda mekan tasarımının, kokusunun, sesin hatta ve hatta masa üstündeki çiçeğin bile yiyeceklerin lezzetini nasıl etkilendiğinden haberdar oluruz. Esen kalın.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Şirinevler Meydan Nil Sokak No: 12/b, 34196 İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vedat27 Eylül 2018 17:06
Benim güzel memleketim
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?