konya-mekans

Aşkı Alevse Hasreti Bir Kor Olan 9 Nefis Konya Mekanı

Favorilerime
Ekle

Konya mutfağı denilince akla hep etli ekmek gelse de, Konya mutfağı etli ekmekten çok daha derin ve çok daha lezzetli. Tarih, kültür ve medeniyeti ile yüzyıllardır farklı ve özel bir konumda olan Konya mutfağının da bu konulardan aşağı kalır yanı yok. Başlı başına kendisine methiyeler düzülmesini hak ediyor.

Şimdiden belirtmeliyim ki aşağıda bahsedeceğim mekanları bizzat yerinde Konya’da denemelisiniz, muadillerinden ısrarla kaçınınız.

Bir Cumartesi-Pazar gerçekleştirdiğim, hızlı Konya turumu 4 kategoriye ayırmak istiyorum.

1-Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı (Somatçı Fihi Ma Fih)

2-Kebap ve türevleri (Ali Baba Fırın Kebap, Hacı Şükrü Fırın Kebap, Tiritçi Mithat)

3-Pide ve türevleri (Pideci Hasan Şendağlı, Gonya Tandır Evi, Bolu Lokantası, Çakıbey Etli Ekmek)

4-Çay/Kahve Molası (Hich Hotel, Araf Hotel)

Selçuklu Mevlevi mutfağı: Somatçı Fihi Ma Fih

Yemekle tarihte yolculuk yapmak bu mekanda mümkün çünkü burası ilk ve tek Selçuklu Mevlevi Mutfağı. Yaklaşık 1.000 yıllık tarifler Mesnevi'den orijinal receteleriyle sofrada. Mesela, o dönemde Anadolu'da olmayan domates, salça, patates yemeklerde mevcut değil.

Şu sofrada olanlar ise, bademli köfte ile bulgur aşı, yemen kahveli et, incirli et, dağ erikli bonfile, kayısılı kuzu gerdan ve ballı sirkeli Sirkencübin şerbeti.

Şerbetinden çorbasına, yemeğinden tatlısına her şey o döneme ait. O dönemin damak tadı günümüzden epey farklı tabi ancak et ağırlıklı bu deneyimsel menü, gayet etkileyici.

Daha detaylı yazı için tıklayınız.

Somatçı Fihi Ma Fih adres: Aziziye Mahallesi, Celal Sk. No:39, 42030 Karatay/Konya

Defalarca Konya’ya gitme sebebi: Pideci Hasan Şendağlı’dan Yağ Somunu

Pide ve türevleri Anadolu’da çok yaygın ancak malzemesiyle, tazeliğiyle, fırından damağa yol alışıyla bu yağ somunu farklılaşıyor ve listelerde yukarı çıkıyor.

• İnce yuvarlak ekmek açılıp fırında 1 tur pişiyor ve hemen çıkarılıyor.

• Dumanı tüterken ikiye kesilip tereyağı ve istenilen iç malzemesi dolduruluyor. Benim favorim, 4 peynirli (küflü, Tulum, sivelek, çubuk) ve pastırmalı’dan oluşan Atom.

• Tekrar fırına veriliyor. Yanında çayla nefis bir kahvaltı ve hatta öğle yemeği ve hatta 7/24 tüketilesi.

Pideci Hasan Şendağlı adres: Karaman Cad. Kadınlar Pazarı-Melike Hatun Çarşısı No:1/Y Karatay Konya

Kuyu tandırda pide: Gonya Tandır Evi

Mekanı Tandırda Börek diye de duyabilirsiniz ancak burası görüntüde bildiğimiz kapalı pide yapıyor. Ancak bildiklerimizden farkı, pişirme şekli ve kullanılan iç malzemeleri.

Yaklaşık 24 saatte pişirebilir hale gelen tandırlarda ekşi mayalı hamurun içine kavurma, küflü peynir, kakırdak ya da patatesi ic malzeme olarak çeşitli kombinasyonlarla secebilirsiniz. Açıkcası bu malzemeler içinde patatesin esamesi okunmaz ama adettendir bahsedeyim. Kakırdak, kıtır kurutulmuş kuyruk yağı ve kavurmayla birlikteliğinde ise, kakirdak etin arasinda damakta hissedilen yağ patlamaları.

Bence, mekandaki en ideal ve optimal kombinasyon kavurma+kakırdak+küflü peynir birlikteliği. Menüde yok, bizzat formüle ettim. Israrla isteyiniz, yemeden geçmeyiniz.

Gonya Tandır Evi adres: Horozluhan Mah. suçluluk cd.no.189, 42120 Selçuklu/Konya

Bildiğimiz pide: Etli ekmek

Tabii ki çıtır hamur üzeri et kombinasyonu her zaman lezzetli ve iştah kabartıcı ama diğer başlıklara kıyasla bana göre Konya mutfağındaki en zayıf halkalardan biri etli ekmek.

Gitmişken bir kaç lokma aldım tabii, Bolu Lokantası ve Çakıbey’i etli ekmek için terich edebilirsiniz, pişman olmaz anlık mutluluğa kavuşabilirsiniz.

Bolu Lokantası adres: Aziziye Mahallesi, Aziziye Cd. No:27, 42030 Karatay/Konya<

Çakıbey Etli Ekmek adres: Ayanbey Mahallesi, Yeni Meram Cd. 245/E, 42090 Meram/Konya

1-2 değil 3-5 hatta 15 porsiyonluk: Konya Fırın Kebap

Yine Anadolu’da yaygın yemeklerden biri kuzu kebap ancak Konya Fırın Kebabı, etin su oranı ve kıvamıyla benim için yine listede üst sıralarda.

Kuzu etinden fırın kebap, saatlerce bakır leğenlerde kendi yağı ve suyuyla pişer ve bu esnada da üstü çıtır çıtır kızarır. Kıvamında sulu, yumuşak yağlı kuzu eti gerçekten mest ediyor.

Sipariş tercih ettiğiniz yağ oranına göre alınıyor. En yağlı kaburga, orta yağlı kürek üstü, az yağlı ise incik bölgesi. Hepsi çok iyi ama en iyisi kaburga bence.

Fırın Kebap da başlı başına Konya ziyareti sebebi, tam tadında kıvamında iki seçenek; Ali Baba Fırın Kebap ve Hacı Şükrü Fırın Kebap.

Ali Baba Fırın Kebap adres: Şemsitebrizi Mahallesi, Şeref Şirin Sk. 5-A, 42010 Karatay/Konya

Hacı Şükrü Fırın Kebap adres: Ferhuniye Mahallesi, A 42060, Müneccimbaşı Sk. No:20, Selçuklu/Konya

Etoburlar koşarak yaklaşın: Tiritçi Mithat

Et yemeyenler çok şey kaçırıyor ama kuzu eti yemeyenler daha da çok şey kaçırıyor. Kuzu eti Tiritçi Mithat’da da başrol oynuyor.

Satırla kıyılan kuzu eti, pide üstünde güveçte suyuyla pişiriliyor. Üstüne bol miktarda maydanoz ve yoğurt. Tok karnına bile 1 porsiyonun yetmediği, et severlerin koşarak yaklaşması gereken bir lezzet.

Tiritçi Mithat adres: Aziziye Mahallesi, Yusufağa Sk. 21/A, 42030 Karatay/Konya

Hafif bir dinginlik için yemeğe mola

“Eh be Damaktan Dimağa, pideler, kebaplar arasında bizi koşturdun. Yok mu şöyle sakince çay/kahve içebileceğimiz, dinlenebileceğimiz bir yer?” dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin iki güzel önerim var.

1. Hich Hotel, Mevlana Türbesi manzaralı hem kahvaltı seçenekleri hem de çay/kahve dinlencesi için sakince bahçesinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

2. Araf Hotel,modern ve renkli iç mimarisiyle huzur veriyor. Ayrıca, Instagramlık güzel fotoğraflar çıkarabiliriniz.

Hich Hotel adres: Aziziye Mahallesi, Celal Sk. No:6, 42030 Karatay/Konya

Araf Hotel adres: Aziziye Mahallesi, No:, Naci Fikret Sk. No:3, 42030 Karatay/Konya&


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?