calensiyada-tadilmasi-gereken-lezzetler-one-cikan

Valensiya'ya Yolunuz Düşerse Tadına Bakmadan Dönmemeniz Gereken 5 Lezzet

Favorilerime
Ekle

İspanya’nın doğusunda Akdeniz kıyılarında yer alan Valensiya resmi adıyla Valencia, İspanya’da Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Yaklaşık 1 milyon olan şehir nüfusu turistlerin de artık vazgeçilmezleri arasındadır. Verimli topraklarında yetişen portakalları, paella'nın ana vatanı olan bu yerde yetişen pirinçleri ile tam bir Akdeniz sahil şehridir Valensiya.

İspanya’ya hakim olan tapas mantığı burada da oldukça yaygındır. Onun dışında bizim için kebabın başkenti Adana ise, İspanya için de paella'nın başkenti Valensiya’dır. Bunun dışında pazarlarında şahane sebze ve meyvelerinden alabilir, güzel ve taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Biz de sizler için hem Valensiya'ya özgü hem de İspanya’nın da geneline hakim tadabileceğiniz lezzetleri derledik. Bu güzel tatlı şehre yolunuz düşerse denemeden dönmeyin.

Paella

paella-valensiyada-tadabileceginiz-lezzetler

İspanya’nın meşhur yemeklerinden paella'nın ana vatanı burası. Genel itibari ile pirincin içerisine deniz ürünleri, et, tavuk ve baharat eklenerek yapılan bu yemek Valensiya’da sofraların vazgeçilmezi arasındadır. Kısacası İspanyol usulü bir pilavdır. Klasik pirinçten öte Valensiya’da yetişen bir pirinçle yapılır paella.

Porsiyon olarak genelde 2-4 ya da daha kalabalık gruplar için dev tavalarda servis edilmektedir. Herkes daha çok deniz ürünlü olanın has paella olduğunu düşünse de aslında Valensiya’da en ünlü ve asıl olan paella tavşan ve tavuk etli olanıdır. Yolunuz Valensiya’ya düşerse tavşanlı ve tavuk etli paella yemeden dönmeyin.

Petit Bistro Valensiya’da en iyi paella'yı yiyebileceğiniz yerlerden biri. Chef Luis Pena Fort 2016 yılında en iyi paella şefi seçilmiş ve burada hizmet veriyor hala.

Adres: Carrer dels Cavallers, 3b | Plaza De La Virgen, 46001 Valencia, İspanya
Tel: +34 961 93 09 57

Patatas bravas

patatas-bravas-valensiyada-tadilmasi-gereken-lezzetler-1

İspanya sıcak tapaslarından en bilineni ve en sevilenleri arasında yer alan patatas bravas aslında bildiğimiz patates kızartması. Ana vatanı Madrid olarak bilinse de her yere yayılmış durumda. Soslu patates kızartması olarak bravas, küp şeklinde kızartılmış patateslerin üzerine sos eklenerek yapılıp servis edilen bir atıştırmalık.

Patatesin üzerine soğanlı, domatesli ve hafif acılı bir sos ve oraya özgü mayonezi andıran aioli dökerek servis ediyorlar. Bu sosları hazır olarak oralardan alıp siz de evinizde harika patatas bravaslar yapabilirsiniz.

Leche merengada

leche-merengada-valensiyada-tadabilecekleriniz

Sütlü ve tarçınlı bir yaz içeceği olan leche merengada bu bölgede oldukça yaygındır. Kökeni tam olarak bilinmese de büyükanne ve büyükbabalardan ebeveynlere ve çocuklara kadar geçmiş favori olmuş bir içecektir. Genel olarak içinde süt, şeker, yumurta beyazı ve tarçın konularak hazırlanan bu içecek yaz aylarında dondurma, shake, frozen gibi formlarda da karşınıza çıkabilmektedir.

Bazı bölgelerde içine limon suyu ya da espresso damlatılarak da farklı yorumlama şekilleri ile sunulmaktadır. Eğer yazın gidiyorsanız leche merengada aromalı dondurma yemeyi ihmal etmeyin.

Horchata

horcata-valensiyada-tadilmasi-gereken-lezzetler

Valensiya’ya özgü bir içecektir. Badem, susam, arpa ya da pirinç bazlı şekillerde içerisine şeker, vanilya, tarçın konularak yapılmaktadır. Meksika ve Orta Amerika’da da meşhur olan horchata ile buradaki karıştırılmamalıdır. Oradaki pirinç sütlü içecek olarak tarif edilmektedir. Valensiya’da olan horchata ise Tiger Nut ya da Chufa olarak anılan bir çeşit yer bademinden yapılmaktadır.

İçinde su ve şeker, bazı durumlarda da tarçın vardır. Tezgahlarda, market ve kafelerde bulabileceğiniz bu içecek yaz aylarında buzlu frozen formlarda da satılmaktadır. Kafelerde yanında genel olarak oraya özgü bir atıştırmalık olan farton isimli bir tatlıyı tercih ederler. Biz deneyip çok sevdik bu içeceği. Valensiya’da 1892'den beri var olan kafede içmenizi öneriyoruz. Marketlerde ya da başka yerlerde bulabilirsiniz. Fakat onlar bize çok daha fazla şekerli geldi.

Adres: Carrer d'Ercilla, 13, 46001 València, İspanya
Telefon: +34 963 91 62 77

Fartons

fartons-valensiyada-tadilmasi-gereken-lezzetler

Şekerli bir hamur işi olan fartons buranın meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır. Ekler görümünde olan fartons tatlı ekmek olarak da anılmaktadır. Un, süt, şeker, yağ yumurta ve mayadan meydana gelen hamurun üzerine pudra şekerinden hazırlanmış krema dökülerek servis edilir genel olarak. Ve çoğu yerde horchata'nın yanında servis edilir. Bize göre biraz gereksiz içi boş bir tatlı, üzerindeki şekerli kremanın da kurumuş yapısı pek hoşumuza gitmedi. Ama oraya kadar gitmişken yemedim dememek için denenebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?