Sakarya’da Asırlık Lezzet Durağı: Meşhur Köfteci Mustafa

yemek.com
havvakldrm
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
havvakldrm
30 takipçi2 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Dünya Benim Evim
Şubat 23, 2017
Çağla Gillis
Ekim 30, 2019
Çağla Gillis
Mart 8
Çağla Gillis
Ocak 9, 2019

Baharatlısı, kaşarlısı, acılısı her birinin damakta farklı bir lezzet şölenine dönüştüğü Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden birisi olan köfte… Pratik ve doyurucu olmasının yanı sıra dışarıda yenildiğinde ayrı bir zevk veren, biz insanları şehirden şehre hatta bazen ülkeden ülkeye taşıyan meşhur köftecilerin Sakarya’da da bir durağı var.

Sakarya Yeni Camii’de bir asırdır Türkiye’nin ve Sakaryalıların damak zevkine hitap eden Islama Köfteci Mustafa… Kendisine has köftesiyle, doğal manda yoğurdu ve piyazıyla 105 yıldır sadece Sakarya’dan değil, farklı şehirlerden, insanların damak zevkine hitap edebilmeyi başarabilmiş köklü bir işletme.

Kafamızı çevirdiğimizde etrafımızda gördüğümüz kocaman, renkli, gösterişli ve pahalı binaların aksine ufacık, samimi bir mekanın işletmecisinden ocak başında olan ustalarına kadar bir o kadar samimi ve içten. Kurulduğundan bu yana dekorunu dahi değiştirmeyen Köfteci Mustafa’nın duvarlarındaki tablolarından bunu anlayabilirsiniz.

Kocaman bir tarihe tanıklık etmiş bu mekanda, köftelerin servis edilmesini beklerken algıladığınız köfte kokuları ile duyduğunuz heyecanının sarmaş dolaş olup, derin bir mutluluk vermesi kendinizi evinizde hissetmenizin en büyük kanıtı olabilir. Sakarya’nın sembolü haline gelen ıslama köftenin farkı et suyuna batırılmış dilim ekmeklerle sunulması. Kızarmış ekmeklerin üzerindeki lezzetli köftelerin yanı sıra ızgaralanmış biber ve domates tabaktaki renk uyumunu görsel şölene dönüştürüyor. 1912 yılında kurulan bu işletmede, Mustafa Bey'in savaş döneminde, zor koşullarda bayat ekmeklerin değerlendirilmesi ile ortaya çıkardığı ıslama köfte, bugün Sakarya’nın en önemli sembollerinden birisi olmuş halde.

El arabasından bugüne… Küçük yaşta hayatın zorluklarına karşı mücadele vererek, el arabası ile köfte ekmek satan Mustafa Bey'in azmi ve çalışma prensibi ile Köfteci Mustafa günümüzde hala geniş bir kitlenin damağında bayram yaşatmaya devam ediyor. Mustafa Bey'in hayatta olmaması, bu işletmenin tarihe karışmasına fırsat vermemiş. Kurulduğunda ortağı olan Alaaddin Bey ve oğulları işletmenin devamını sağlamış. Geride kalanlar, Mustafa Bey'in çizdiği yoldan ilerleyip bu işletmenin daha da güçlenmesini sağlamış. Ve bugünlere kadar gelmiş.

Sakarya’ya yolunuz düşerse, asırlık lezzet durağında mola vermeden geçmeyin…

Adres: Yeni Cami Mahallesi, Sakarya Cd. No:12, 54100 Adapazarı/Sakarya

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?