mevlevi

İlk ve Tek Selçuklu Mevlevi Mutfağı: Somatçı Fihi Ma Fih Restoran

Favorilerime
Ekle

Tarihi, kültürü ve medeniyetiyle çok özel bir yerde olan Konya deyince şüphesiz akla ilk gelen tüm dünyada aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü olarak kabul edilen Mevlana. Peki, yaklaşık 1.000 yıl önce, şu anda yemeklerde vazgeçemediğimiz patates, domates gibi sebzeler henüz Anadolu’da yokken Mevlana’nın döneminde yemekler nasıldı acaba?

Tarih sayfalarında Somatçı Fihi Ma Fih Restoran’ı sayesinde geriye doğru gidebileceğiz. Mekan, Mevlana’dan ve Mesnevi’den ilham alıyor ve ismi de buradan geliyor. Somat sofra, somatçı sofrayı kuran kaldıran kişi, "Fihi Ma Fih" ne varsa içindedir anlamında olan Mevlana’nın eserlerinden biri.

Mekanda, Selçuklu Mevlevi Mutfağı’ndan seçkin yemekler servis ediliyor. Yemeklerin hepsi bizzat Mesnevi’de geçen ve o dönemdeki haliyle yapılıyor. Mesela, o dönemde domates, salatalık, patates ülkemizde olmadığı için yemeklerde bu ürünler kullanılmıyor. Yaklaşık 1.000 yıllık tarifler Mesnevi’deki orijinal reçeteleriyle sofrada.

Öncelikle “Sirkencübin Şerbeti” bal ve sirkenin dengeli biçimde tadı hissediliyor ve Mesnevi’de şu şekilde geçiyor “Sirkencübin Kahır sirkesidir. Lütuf da bala benzer, sirkencübin temeli bu ikisidir.”

Çorba çeşitlerinde tutmaç, karamık, Fihi Ma Mih Çorbası mevcut. Konya Mutfağı’ndan günümüze dair bamya ve cevizli ciber çorbası da yoğun istek üzerine tadımlık menüye eklenmiş.

Ana yemeklerde meyve, kuru yemiş, kahve dana ve kuzu etleriyle bol miktarda kullanılmış. Yemen kahveli et, incirli et, kayısılı kuzu gerdan, dağ erikli biftek, bademli köfte döneme ait yemeklerden. Hepsinin farklı bir lezzet dalgası var.Pek çok şehrin kendine özgü yöresel mekanları var, ancak bu konseptte yani resmen tarihte yolculuk kıvamında yaklaşık 1.000 yıllık tariflerin olduğu bir restorana henüz başka bir yerde hiç rastlamadım. Mevlana Türbesi manzaralı bu mekanda, yemeklerle birlikte bu tarihi deneyimleyebilmek etkileyici. Bu yüzden, bu tarz bütünsel bir deneyim yaşamak isteyenler Konya’ya gittiklerinde mutlaka buraya uğramalı.

Fihi Ma Fih Restoran adres: Aziziye Mahallesi, Celal Sk. No:39, 42030 Karatay/Konya


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?