frenk uzumu

Frenk Üzümü

Favorilerime
Ekle

Taşkırangiller familyasına ait olan Frenk üzümü, Kuzey Yarımküre'nin ılıman bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. 150 farklı türü bulunan Frenk üzümü, salkım şeklinde küçük taneli yemişlere ve mayhoş bir tada sahiptir. Kırmızı, beyaz, siyah ve sarı renklerde olabilir.

Frenk üzümü nerelerde yetişir?

Latince adı ribes rubrum olan, fazla nemli ve kuru toprakları sevmeyen Frenk üzümünün; Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa'da farklı çeşitlerine sıkça rastlanmaktadır. Kuzey ve Doğu Avrupa'da da yaygın olarak bulunan Frenk üzümünün büyük meyveli kültür türleri, ilk olarak 17. yüzyılda Kuzey Fransa ve Belçika'da yetiştirilmeye başlamıştır.

Ülkemizde, Alp Frenk üzümü, Karadeniz'in kıyı kesimlerinde, siyah meyveli Frenk üzümü Muş yöresi dolaylarında, Kafkas Frenk üzümü ise Rize ilinde tabii olarak yetişir. Kırmızı meyveli Frenk üzümü en değerli tür olmakla birlikte, kültüre alınmış bir bitkidir.

Frenk üzümü nasıl kullanılır?

Bektaşi üzümü olarak da bilinen Frenk üzümü hem taze hem de kuru halde tüketilebilir. Beyaz meyveli Frenk Üzümü, kırmızıya oranla daha tatlıdır. Bu sebeple yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve reçel yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Siyah Frenk üzümü suyunun besin değeri oldukça yüksektir. Marmelat yapımında da kullanılan Frenk üzümünün kurutulan meyveleri çay şeklinde demlenerek içilebilir. Tıpta da yararlanılan bu meyvenin yapraklarından elde edilen çay, romatizma ve gut semptomlarını önlerken, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadr. Ayrıca, ağız enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

Frenk üzümünün faydaları nelerdir?

-İştah açıcı etkisi bulunan Frenk Üzümü, içeriğindeki diyet lifleriyle sindirim sistemini düzenleyerek, hazmı kolaylaştırır.

-Karaciğer faaliyetleri üzerinde iyileştirici etkilere sahip olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle Hepatit hastalarının, karaciğer hasarı telafisi için başvurabileceği bir meyvedir.

-Tıpkı portakal gibi bol C vitamini içeren Frenk Üzümü aynı zamanda iyi bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır.

-Vücudun kendi kortizonunu üretmesini sağlar ve vücut direncini artırır.

-Böbrek taşlarının düşürülmesine destek olur. Kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırar.

-İştah açıcı ve ateş düşürücü niteliğe sahip olan Frenk Üzümü, adet ağrılarını rahatlatır. Ayrıca bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi bulunmaktadır.

-İdrar söktürücü etkisiyle vücuttan ödem atılmasını kolaylaştırır.

-Güçlü bir antioksidan kaynağı olan Frenk Üzümü bağışıklık sistemi güçlendirerek, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?