ananas

Ananas

Favorilerime
Ekle

Tatlı ekşi bir tadı olan ananasın yemeklerde kullanım alanı oldukça geniştir. Yalnızca tek başına bir meyve olarak değil, tatlılarda ya da tercihe göre et yemeklerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Çiğ olarak ya da pişirilerek tüketilebilen, yağ içermeyen, lifli, kalorisi oldukça düşük bir meyvedir ve 100 gramında yaklaşık 60 kalori bulunmaktadır.

Ananasın içerdiği vitamin ve minareller nelerdir?

Ananasta A, B1, B3, B6 ve C vitamini ile birlikte Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum, manganez, çinko, bakır, folat ve fosfor içermektedir. Her gün düzenli olan tüketilen 100 gram ananas, vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacının oldukça önemli bir kısmını karşılamaktadır.

Ananasın faydaları nelerdir?

-Cildi pürüzsüz hale getirir, saç ve tırnakları güçlendirir.

-Sindirimi kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki yağın birikmesini engeller.

-Vücuttaki ödemi ve iltihabı giderir.

-Düzenli olarak tüketildiğinde kanı sulandırır, tansiyonu düzenler ve damar tıkanıklıklarını önler.

-Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Mide ve bağırsak hareketlerini düzenler, pankreası çalıştırır.

-Karaciğer yağlanmasını azaltmada etkilidir.

Ananasın zararları nelerdir?

Ananas çok yoğun bir şekilde lif içerdiği için çok fazla tüketilmesi halinde ishale neden olabilmektedir. Ayrıca tropikal bir meyve olması nedeni zaman zaman bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar daha çok ciltte kızarıklık, kaşıntı, dilde ve dudakta yanma hissi ve şişkinlik olarak kendini göstermektedir. Mutlaka olgunlaşmış haldeki ananas tüketilmelidir. Aksi durumda kusma, şiddetli ishal gibi mide ve bağırsak rahatsızlıkları meydana gelebilir. Ananas kanı sulandırıcı bir etkiye sahip olduğundan, kan inceltici ilaçlarla birlikte kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca zaman zaman bazı antibiyotikler ve benzeri ağır ilaçlarla da etkileşime geçebildiğinden, böyle durumlarda mümkünse ya hiç tüketilmemeli ya da mutlaka doktora danışılarak tüketilmelidir.

Ananas nasıl saklanır?

Olgun bir ananasın bozulmadan dayanma süresi yaklaşık olarak 4-5 gündür. Eğer ananas tam olarak olgun değilse, olgunlaşması için dış kabuğunun rengi kahverengiye dönene kadar oda ısısında bekletilmelidir. Buzdolabında saklamak ananasın olgunlaşmasını önleyecektir. Kabuğu soyulmuş ve doğranmış ananas ise hava geçirmeyen kapalı bir kabın içinde, buzdolabında 3-4 gün kadar saklanabilir. Ananas konserve olarak da saklanabilen bir meyvedir. Ancak bu şekilde içerdiği vitamin ve minerallerin büyük bir kısmı kaybolduğundan, mümkünse taze olarak ve fazla bekletmeden tüketilmelidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?