feijoa

Feijoa

Favorilerime
Ekle

Bilimsel adı “feijoa sellowiana” olan feijoa, ülkemizde kaymak ağacı olarak da bilinir. Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Uruguay başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde doğal olarak yetişir. Guava meyvesi ile akraba olduğundan “ananas guava” anlamına gelen “pineapple guava” ismiyle de anılan meyve yirminci yüzyılın başlarından itibaren Türkiye’nin de içerisinde olduğu pek çok Akdeniz ülkesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Triumph, mammoth, apollo ve gemini adında türleri vardır. Üç metreden beş metreye kadar büyüyebilen feijoa ağacı, kışın yeşil kalan bir ağaçtır. Topraktan itibaren dallanma eğilimi nedeniyle temizlenmediği takdirde bir çalı kümesine benzer. İlkbahar sonlarında çok güzel ve büyükçe çiçekler açan feijoa ağacı, temmuz ve ağustos ayından itibaren bolca meyve verir. Oval ve yuvarlak olan bu meyveler dalında mat, hasada yakın ve toplandıktan sonra parlak bir hal alır. Dışı yeşil olan meyvenin etli ve hoş kokulu iç kısmı krem rengindedir.

Feijoa hangi alanlarda kullanılır?

Feijoa dalından koparıldıktan sonra hemen bozulmayan, dayanıklı bir meyveye sahiptir. Hatta dalından koparılan meyveyi olgunlaşarak yenebilir forma kavuşması için bir müddet bekletmek gereklidir. Bu süreç elma yanında bekletilerek hızlandırılabilir. Güney Amerika ve Asya’da genellikle üzerine tuz, şeker ve sos gibi maddeler dökülerek yenir. Meyvesi çiğ olarak tüketilebilen feijoa, pasta ve tart gibi tatlılara katılabilir. Sıkılarak elde edilen feijoa suyu son yıllarda tercih edilmeye başlanan meyve sularından birisidir. Feijoadan meyve kokteylleri de hazırlanabilir. İlaç üretiminde de kullanılan feijoanin yaprakları ile birlikte çay olarak kullanımı da vardır. Püre haline getirilen meyveden marmelat ve reçel yapılabilir. Feijoa aroma olarak da kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Çok sayıda ve büyük çiçekler açması nedeniyle peyzaj mimarisinde dekoratif amaçlı kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Feijoanın içerdiği vitamin ve minareller nelerdir?

Feijoa içerdiği vitamin ve mineraller bakımından karakteristik bir meyvedir. A, B ve C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Feijoanın içerisindeki şeker oranı azdır. Feijoa yüksek miktarda lif ve antioksidanlar içerir. Kalsiyum, iyot, magnezyum, manganez, bakır ve potasyum gibi madensel tuzlar diğer etken maddelerindendir.

Feijoanın faydaları nelerdir?

-Guatr hastalığına iyi gelir.

-Potasyum içermesi sayesinde tansiyon düşürücü etkisi vardır.

-Kabızlık giderici bir etkiye sahiptir.

-Bitkinlik ve depresyon gibi sorunları gidermeye yardımcı olur.

-Ağız ve diş sağlığı açısından da faydalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?