yildiz meyvesi

Yıldız Meyvesi

Favorilerime
Ekle

Yıldız meyvesi, oxalis familyasına ait bir türdür. Altın sarısı renginde meyveleri olmasının yanı sıra, şekli yıldıza benzemektedir. Gevrek bir yapıya ve hafif tatlı, mayhoş bir lezzete sahiptir. Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi, kabuk ve çekirdekleri dahil tamamı yenilebilen, boylamasına beş dilimden oluşan sulu bir meyvedir. Enlemesine kesildiğinde yıldız görünümünü aldığı için ülkemizde yıldız meyvesi ismiyle anılır. Thayeard Newcombe, Wheeler, Kembangan, Maha, Kaiangh, Hoku, Golden Star, Fwang Tung gibi türleri bulunmaktadır. Ana yurdu Moluccas, Hindistan ve Sri Lanka olarak bilinen yıldız meyvesi, farklı iklimlere uyum sağlayabildiği için tüm dünyaya yayılmıştır.

Yıldız meyvesi nasıl ve nerede kullanılır?

Damakta elma, ananas ve limon karışımı bir tat bırakan yıldız meyvesi, kenarlarındaki sert kısımlar kesildikten sonra, enlemesine yıldız şekli oluşturacak şekilde, istenilen kalınlıkta dilimlenebilir. Yıldız şeklinde dilimlenmiş olan meyve, bu haliyle yenilebileceği gibi, çeşitli soğuk içecek ve kokteyllerin yanında bardak süslemesi olarak, ayrıca reçel ve marmelat yapımında kullanılabilir. Hoş aromasıyla salatalarda garnitür olarak da tercih edilebilecek yıldız meyvesi, renkli görüntüsüyle pasta dekorasyonu için de iyi bir seçimdir.

Yıldız meyvesi nasıl saklanır?

Yılın 12 ayı boyunca Malezya'dan ülkemize gelen yıldız meyvesi taze olarak yenilebilir. Aynı zamanda, kurutulmuş halde uzun süre muhafaza edilebilir. Kurutulan yıldız meyvesi fosfor yönünden çok daha zengin bir hal almaktadır. Bunun için, kabuklarından ayrılarak dilimlenen meyveler havadar ve güneşli bir yere serilerek kolayca kurumaları sağlanabilmektedir. Diğer bir seçenek de meyvenin dondurulması yöntemidir. Bunun için göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, dondurma işleminin -2 derece sınırında gerçekleştirilmesidir.

Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir?

-Fosfor, potasyum ve niasin yönünden zengin olan yıldız meyvesi, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

-Susuzluğu giderir. Şeker oranı düşük olduğu için, kilo vermeye yardımcı olur.

-Tıpkı portakal gibi C vitamini deposudur. Bu sayede; grip, nezle ve soğuk algınlıklarına yakalanma riskini minimuma indirir.

-Kolesterol ve sodyum içermez. Damar tıkanıklıkları üzerinde iyileştirici etkileri görülmektedir.

-Hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırırken, kolajen üretimini destekler.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp hastalıklarına karşı kalkan vazifesi görür.

-Cilt dostudur. Yaraların çabuk iyileşmesi ve diş eti sağlığı için oldukça faydalıdır.

-Vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda kansere karşı koruyucudur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?