irish coffee

Irish Coffee

Favorilerime
Ekle

Kahve; mocha, cappucino, frappe gibi farklı biçimleriyle, farklı damak tatlarına hitap eder. Irish coffee, ilk olarak, insanların damak zevkine hitap etmekten çok onların içlerini ısıtmak amacıyla hazırlanmıştır.

Irish coffee nasıl ortaya çıktı?

İrlanda’nın Limerick şehrinde yer alan Foynes Hava Üssü 1930’lu yılların sonunda, uçuşların yoğun olduğu bir havaalanı olmuştur. Bu da havaalanında bekleyen yolcular için bir restoran açma ihtiyacı doğurmuştur. Ünlü yazar Hemingway, John F. Kennedy, Humphrey Bogart gibi dünyaca ünlü isimlere de ev sahipliği yapan havaalanına, İrlanda’nın en iyi içki ve yemeklerinin bulunacağı bir restoran yapılmasına karar verilir. 1942 yılında açılan restoranın şefi ise Joe Sheridan'dır. Restoranın açılmasının ardından, yine 1942 yılında, Foynes Hava Üssü’nden ayrılan bir uçak saatler süren bir uçuştan sonra gideceği yere varamayıp Foynes’e geri dönmek zorunda kalır. Bunun üzerine restorana, soğuk kış gününde saatler süren zorlu bir uçuş yapan yolculara özel bir hazırlık yapılması talimatı verilir. Restoranın şefi Joe Sheridan, uçaktaki yolculara özel, soğuk kış gününe yakışacak, onlara enerji verirken içlerini de ısıtacak bir şeyler yapmaya karar verir. Böylece, Şef Sheridan, İrlanda viskisi, kahve, şeker ve krema kullanarak 'Irish Coffee' adını verdiği tarifini hazırlar. İlk kez başarısız bir uçuşun yolcuları tarafından denenen bu kahve, kısa bir süre içerisinde tüm dünyada tanınır. Öyle ki, günümüzde havaalanının bulunduğu Foynes Kasabası’nda her yıl Irish coffee festivali düzenlenir.

Irish coffee nasıl hazırlanır?

Irish coffee hazırlamak için; viski, sert kahve, krema ve şekere ihtiyaç vardır. Viski, şeker ve kahvenin karıştırılmasıyla oluşan kahveye, kahvenin üzerini kaplayacak şekilde krema eklenir. Bulunabilir malzemeleri ve kısa hazırlık aşamalarıyla Irish coffee yapmak oldukça kolay gibi görünse de aynı malzemeler kullanılarak usta işi ellerden çıkmış bir bardak Irish coffee'nin lezzetinden çok uzak bir kahve hazırlamak da mümkündür. Bu yüzden Irish coffee yapımı ustalık gerektirir.

İyi bir irish coffee yapmak için püf noktaları nelerdir?

İrlanda’nın meşhur kahvesini en doğru şekilde yapmak için dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Irish coffee yaparken karşılaşılan en büyük sorun kremanın çökmesidir. Kremanın tıpkı bir katman gibi kahvenin üstünde, kahve ile karışmadan durabilmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken kremayı, kahvenin üzerine bir kaşığın arkası ile dökmektir. Kaşık kullanmadan ya da kaşığın içiyle krema koymak, kremanın kahvenin içinde çökmesine neden olacaktır. Kremanın taze olması da bu kahveyi iyi bir şekilde yapmak için büyük önem taşır. Krema, kahveye eklendikten sonra hiçbir şekilde bir karıştırma işlemi yapılmamalıdır. Kremanın dışında, lezzetli bir Irish coffee yapmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise viskidir. Bu kahvenin iyi kalitedeki bir İrlanda viskisi ile hazırlanması önerilmektedir.

Irish coffee neyle iyi gider?

Tek başına güçlü bir tat olan Irish coffee, genel olarak herhangi bir aroma içermez. Irish coffee servis edilirken kremanın üzerine çikolata rendesi ya da bir miktar kakao eklenebilir. Irish coffee’nin temel malzemelerinden biri olan viski de çikolata ile oldukça iyi bir uyum sağlar. Irish coffee kreması üzerinde ya da yanında servis edilebilecek çikolata, bu kahve ile iyi bir uyum sağlayacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0