Cappucino

Cappucino

Favorilerime
Ekle

Yumuşak içimi ve yoğun köpüğü ile daha çok yumuşak içimli kahve seven kişiler tarafından tercih edilen cappucino, diğer birçok kahve çeşidi gibi İtalyanlar tarafından keşfedilerek dünya kahve kültürüne kazandırılmış ve bu kültürün çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Cappucino isminin İtalyanlar tarafından “cappuccin” olarak adlandırılan Fransız rahiplerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu düşünceye göre kahve ve sütün birleşmesiyle ortaya çıkan renk, cappuccin rahiplerin kıyafetlerinin rengine çok benzediği için, bu kahve türü cappucino olarak adlandırılmıştır.

Cappucino nasıl hazırlanır?

Cappucino hazırlamak için espresso, süt ve süt kreması kullanılır. Ancak latte, mocha, macchiato gibi espresso bazlı diğer içeceklere oranla cappucinodaki kahve bileşenlerinin oranları çok daha önemlidir. İdeal kıvamda bir cappucino hazırlanabilmesi için espresso, süt ve süt kremasının her birinin eşit ölçülerde kullanılması gerekmektedir. Cappucino hazırlanırken fincana sırasıyla birer ölçek espresso ve kremalandırılmış sıcak süt koyulur. Bu karışımın üzerine de kaşıkla yine bir ölçek süt köpüğü koyularak cappucino hazırlanmış olur. Cappucino hazırlanırken normalden daha fazla süt kullanılırsa elde edilen içecek cappucino chiaro veya ıslak cappucino olarak adlandırılırken, cappucino hazırlanırken normalden daha az süt kullanılması durumunda da içecek bu kez cappucino scuro veya kuru cappucino olarak adlandırılır.

Cappucino hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

İyi bir cappucino hazırlamak için öncelikle kahve bileşenlerinin oranlarına çok dikkat edilmelidir. Bunun için cappucino içindeki tüm bileşenlerin miktarları otuzar mililitre olmalıdır. Bunun yanında cappucino'nun üzerindeki köpük de oldukça önemlidir. Cappucino hazırlamak için yağlı süt kullanılması ve sütün sıcak buhar veren köpürtme çubuğu ile yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılarak köpürtülmesi sonucunda istenen dokuda süt ve süt köpüğü elde edilerek iyi bir cappucino hazırlanabilir.

Cappucino sunumu nasıl yapılır?

Hazırlanmış olan bol köpüklü cappucinonun üzeri isteğe göre çikolata sosu, çikolata tozu, rendelenmiş çikolata, kakao veya tarçın ile süslenerek servis edilebilir. Bu şekilde cappucino sunumuna hem görsellik katılmış olur, hem de yumuşak içimli bu içecek farklı aromalarla tatlandırılmış olur. Ayrıca cappucino'nun yanında, onunla en iyi giden yiyeceklerden biri olan kurabiye ikram edilmesi de sunumu daha da özel bir hale getirir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?