frappe

Frappe

Favorilerime
Ekle

Kısaca buzlu kahve olarak tanımlanabilecek olan frappe, özellikle ortaya çıktığı ülke olan Yunanistan’da yoğun olarak tüketilmektedir. Bu kahve türü ilk olarak 1957 yılında Selanik’te bir firmanın çocuklara yönelik suya karıştırılan çikolatalı bir içecek tanıtımı yaptığı sırada ortaya çıkmıştır. Bu tanıtımda bir firma çalışanının soğuk suya aynı firmanın hazır kahvesini karıştırması frappenin doğmasına sebep olmuştur. Kahvenin serinletici bir içecek olarak hazırlanması ile frappe dikkatleri üzerine çekmiş ve önce Yunanistan’da, daha sonra da diğer birçok ülkede popüler hale gelmiştir. Frappeyi popüler hale getiren diğer bir etken de bu kahve türünün hızlı bir şekilde hazırlanabilmesidir.

Frappe nasıl hazırlanır?

Frappe, ana vatanı olan Yunanistan’da genellikle çözünebilir kahve kullanılarak hazırlanmaktadır. Bunun için çözünebilir kahve, toz şeker ve az bir miktar su bir shaker, mikser ya da blender içine koyulur ve bu karışım kısa bir süre hızlı bir şekilde çalkalanır. Elde edilen homojen karışım, içerisine birkaç adet buz küpü koyulmuş olan uzun ve geniş bir cam bardağa dökülür ve bardağın kalan kısmı da az miktarda süt ve soğuk su ile doldurulur.

Kahve dükkanlarında ise genellikle diğer pek çok kahve çeşidi gibi frappe de espresso kullanılarak hazırlanmaktadır. Bunun için double shot espresso, bolca süt ve buz blenderda karıştırılır. Blenderdaki karışım içindeki buz küçük parçacıklar haline gelene kadar blender çalıştırılmaya devam edilir. Hazırlanan karışım yaklaşık 500 mililitrelik bir bardağa dökülerek servis edilir.

Frappe hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Frappe, damak tadına göre su yerine tamamen süt kullanılarak da hazırlanabilir. Ayrıca hazırlanan frappe üzerine isteğe göre dondurma ilave edilerek çok daha tatlı bir içecek elde edilebilir. Dondurma haricinde frappeye şurup, krem şanti ve krema gibi bileşenler ilave edilerek farklı damak tatlarına hitap edecek lezzetler ortaya çıkartılabilir.

Frappe servisi nasıl yapılır?

Krem şanti, krema ve dondurma kullanılarak hazırlanan frappelerde, içeceğin üzeri vanilya veya çikolata sosu ile süslenerek sunuma görsellik kazandırılabilir. Muz ve çilek gibi taze meyveler de frappe ile son derece uyumlu olduklarından, bu içeceğin yanında ayrı olarak ya da frappe üzerinde minik parçacıklar halinde sunulabilirler. Frappenin, içindeki buz parçacıkları ile rahatça içilebilmesi için geniş bir pipetle sunulması gerekir. Ayrıca frappedeki dondurma gibi katı kıvamlı bileşenlerin tüketilmesi için bardağın yanında bir tatlı kaşığı da bulunmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?