Avokado Yağı

Favorilerime
Ekle

Tropikal bir meyve olan avokadodan soğuk pres yöntemiyle elde edilen avokado yağı, berrak ve yeşil renkte, E vitamini yönünden zengin, sabit bir yağ türüdür.

Avokado yağının oksidasyon ve asit oranı oldukça düşüktür. Kolesterol yükseltmeyen ve doymuş yağ asidi bakımından fakir olan avokado yağı, yenebilir yağlar arasında bulunmaktadır. Besin değeri açısından zeytinyağı ile benzerlik gösterdiği için dengeli beslenmede önemli bir yere sahiptir.

Avokado yağı nerelerde kullanılır?

Tıpkı zeytinyağı gibi meyveden elde edilen avokado yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Kozmetik endüstrisi, masaj, cilt bakımı ve saç kürlerinde sıklıkla tercih edilen avokado yağı, aynı zamanda mutfaklarda da kullanılmaktadır. Avokado yağı özellikle Amerika'da yemeklik yağ olarak tüketilmektedir.

Avokadonun içerdiği vitamin ve mineraller, meyvenin yağında da mevcut olduğu için avokado yağının besleyicilik oranı bir hayli yüksektir. Avokado içeren krem, sabun, maske gibi kozmetik ürünlerse cildin nem tutma kapasitesini artırarak, hücre yenilenmesine katkı sağlamaktadır.

Avokado yağı nasıl kullanılır?

Avokado yağı, yemeklerin besin değerini koruyarak, sağlıklı pişirilmesine olanak sağlar. Zeytinyağına göre daha üstün özelliklere sahip olan avokado yağı, kızartma yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Salatalara hoş bir aroma katan avokado yağı, salata soslarına da lezzet kazandırmaktadır.

Zeytinyağı ve avokado yağı yarı yarıya karıştırılarak günlük nemlendirici olarak kullanılabilir. Bu karışıma güzel bir koku vermek açısından içine bir damla yasemin yağı ya da lavanta yağı ilavesi yapılabilir. Ayrıca kuru saçlara avokado yağıyla masaj yapılarak, saçlardaki kırık oluşumu ve dökülme gibi şikayetler yok edilebilmektedir.

Avokado yağının faydaları nelerdir?

- Bileşiminde E, C, B3, D ve A vitaminlerinin yanı sıra, bol miktarda protein, doymamış yağ ve potasyum bulunan avokado yağı, cilt yenileyici özelliğiyle akne ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

- Kemikleri güçlendirir. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

- Tıpkı limon ve portakal yağı gibi antioksidan kaynağı olan avokado yağı, içeriğindeki beta-sitosterol maddesi sayesinde kansere yakalanma riskini minimum seviyeye indirir.

- Omega 3 yağ asitleri ile depresyon, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon belirtilerini azaltmaya destek olur.

- Diyabet ve migreni önleyen magnezyum, avokado yağının içindeki en değerli minerallerden biridir.

- Seboreik dermatit, kepek, egzama ve sedef gibi cilt sorunlarının hafifletilmesinde önemli bir yardımcıdır.

Görselin kaynağı : http://www.thegorgeousgirlsguide.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?