yer fistigi yagi

Yer Fıstığı Yağı

Favorilerime
Ekle

Yer fıstığı yağı, berrak bir görüntüye sahip, açık sarı renkte, tat ve koku bakımından kendine has, lezzetli bir yağdır. Özellikle pamuk yağı ile kıyaslandığında fosfolipid ve yağ dışı unsurları çok az miktarda barındırdığı için rafine edilmesi oldukça kolaydır. Yüksek oranda oleik asit içermesinden dolayı hem fiziksel özellikleri hem de besin değerleri bakımından çeşitli bitkisel yağlar arasında zeytinyağına en yakın nebati yağ olarak bilinir.

Yer fıstığı yağı nasıl kullanılır?

Yer fıstığı yağı; beyaz etlerde, mayonez yapımında, hamur işlerinde, tatlılarda, margarin üretiminde, balık konservelerinin hazırlanmasında, kızartmalarda, salatalarda ve özellikle Çin yemeklerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklık derecelerine karşı son derece dayanıklıdır. Kızartıldıktan sonra bir süre saklanacak olan gıda maddeleri için özellikle tercih edilir. Bu sayede, paketlenerek satışa çıkarılan birçok besinin antioksidan değerinin korunmasına yardımcı olur. Yer fıstığı tohumundan yağ üretildikten sonra arta kalan küspe, zengin bir protein kaynağı olduğu için bebek mamalarına eklenir. Yer fıstığı yağı, besin takviyesi şeklinde kullanılabilmektedir. Bunun için, vücut gereksinimlerine bağlı olarak günde bir ya da iki tatlı kaşığı alınabilir. İçindeki E vitamini sayesinde kozmetik amaçlı da yararlanılabilen yer fıstığı yağı, cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Yer fıstığı yağının faydaları nelerdir?

-İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri sayesinde, iyi kolesterol seviyesini yükseltirken, kötü kolesterol oranını düşürür. Bu sayede, dolaşım sistemi ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.

-Vücuda zindelik ve kuvvet verir. Hormonların faaliyetleri düzenleyerek cinsel gücü artırır.

-Mide yanması ve ekşimesi, gastrit rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Şeker hastaları için destekleyici niteliktedir. Kandaki şeker oranını dengeler.

-Sindirim sistemini aktive eder. Hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra, kabızlığı giderir.

-A, C, E, B, B1, B6 vitaminleri ve omega 6 yönünden önemli bir kaynaktır. Sağlıklı kas ve kemik gelişimini destekler.

-Bedensel ve zihinsel yorgunlukları giderir. Beyin fonksiyonlarını iyileştirerek öğrenmeyi kolaylaştırır.

-Kalın bağırsak, prostat ve meme kanseri riskine karşı vücudu savunur.

-Yer fıstığı yağının metabolizmayı hızlandırdığı ve iştah kontrolünü sağladığı kanıtlanmıştır. Bu özelliğiyle, kilo vermek isteyenler tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Yer fıstığı yağı tüketirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yer fıstığı yağı, yan etki açısından oldukça güvenlidir. Bununla birlikte, aşırı dozda ve uzun süreli kullanımı bazı olumsuz etkileri beraberinde getirebilmektedir. Sınırlı tüketildiğinde fayda sağlayan yer fıstığı yağı, fazla tüketimde ise damar sertliği ve kolesterolü yükseltebileceği gibi, aynı zamanda kilo artışına neden olabilmektedir. Her ne kadar kızartma için, kolza ve zeytinyağına oranla daha uygun bir yapıda olsa da uzun süre yüksek ısıya maruz kalması sonucu içindeki değerli yağ asitlerini kaybettiği için, yararlı etkileri hızla kaybolmaktadır. Bu sebeple soğuk olarak tüketilmesi sağlık açısından çok daha faydalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?