Portakal Yağı

Favorilerime
Ekle

Turunçgiller familyasından gelen portakalın çiçek ve kabuklarından elde edilen portakal yağı, aromatik yapısı ve hücre yenileyici özelliği ile öne çıkan uçucu bir yağ türüdür. C vitamini deposu olan portakalın kabuğu ve çiçekleri cilt ile uyumlu kimyasal bileşenlere sahip olduğu için portakal yağının emilimi ve etkinliği oldukça yüksektir.

Bu nedenle cilt bakımında kullanılabilecek destekler arasında yer alır. Tatlı bir kokuya sahip olan portakal yağının; antidepresan, yatıştırıcı, iltihap giderici, spazm çözücü, afrodizyak ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır.

Portakal yağının kullanım alanları nelerdir?

Portakal yağı yalnızca cilt bakımında değil, evsel ve endüstriyel amaçlı da kullanılabilmektedir. Ev temizliği için etkili bir yardımcı olan portakal yağı; tezgah, zemin, mobilya üstlerindeki leke ve yağların çıkarılmasında kullanılabilir.

Portakal yağından endüstriyel olarak; deodorant, oda parfümü, yüz kremi, vücut losyonu ve sabun yapımında faydalanılmaktadır. Aynı zamanda hamur ürünleri, içecek, şeker, çikolata, bisküvi, tatlı gibi gıdalara da hoş koku ve lezzet katmak için tercih edilir.

Portakal yağı nasıl kullanılır?

Hem hücre yenilenmesini sağlamak hem selülit sorununu bertaraf etmek için tercih edilebilen portakal yağı; friksiyon, banyo, inhalasyon, kompres ve masaj gibi farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Cildin canlılık ve ferahlık kazanmasını sağlayan portakal yağı, tonik olarak kullanıldığında akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bir miktar zeytinyağının içine 10 damla portakal yağı eklenerek elde edilen karışım, saça masajla yedirilir ve 40 dakika sonra yıkanır ise saçlara güzellik ve sağlık kazandırılabilir.

Portakal yağının faydaları nelerdir?

- Sağ beyin fonksiyonlarını harekete geçirerek yaratıcı ve pozitif düşünmeyi sağladığı düşünülmektedir.

- İyi bir idrar söktürücü olan tatlı portakal yağı, zararlı maddeleri vücuttan arındırır.

- Adet döneminde görülen ağrıları hafifletir ve regli düzenler.

- Tıpkı pirinç kepeği yağı gibi cilde kolajen desteği sağlayarak, yaşlanmayı geciktirir. Cildin parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

- Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan portakal yağı, kabızlığı gidermektedir.

- Ekzokrin ve endokrin hormonlarını aktive eder. Sindirim ve safra salgılarını artırır.

- İktidarsızlık ve cinsel isteksizlik gibi sorunların giderilmesine destek olur.

- Portakal yağının, kaygı bozukluğu ve anksiyeteye iyi geldiği düşünülmektedir.

Görselin kaynağı: http://dogcampla.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?