Mısır Yağı

Favorilerime
Ekle

Mısır yağı, mısır tanelerinin yağının çıkarılması sonucu elde edilen bir sıvı yağ çeşididir.Ayıklanıp temizlenmiş olan mısır tohumlarının özel solüsyonlarla ve aletlerle ezilerek yağlarının çıkarılmasıyla oluşan mısır yağı; bu işlemler sonucu sofrada kullanılan yağ halini alır.

Mısır yağının tarihi 1899 yılında yağ çıkarıcı bir makine icat edilmesine kadar uzanır ve günümüze kadar gelir. Mısır yağı, diğer yağların yerine içinde bol miktarda serbest fitosterol (bitki sterolleri) ve çoklu doymamış yağ asidi içerir. Bu da mısır yağının birçok yağ çeşidine göre daha doğal, besleyici ve sağlıklı olmasını sağlar. Mısır yağı, E vitamini ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir.

Mısır yağının faydaları nelerdir?

- Lifli bir besin olan mısırdan üretilen mısır yağı, bağırsakları yumuşatıcı ve hareketlerini düzenleyici bir etkiye de sahiptir.

- Kan basıncını dengeler; dolayısıyla tansiyon sorununa karşı da iyi geldiği düşünülmektedir.

- İçinde bulunan proteinler ile enerji verir.

- Cildin daha sağlıklı, saçların daha güçlü ve parlak olmasını sağlayan linoleik asit bakımından zengin bir yağ çeşididir.

- Yine içeriğindeki linoleik asit sayesinde vücudun büyüme takviyesi almasını sağlar.

- İçindeki doymamış yağ asitleri, hamilelik döneminde süt verimini arttırıcı bir etkiye sahiptir.

Mısır yağı nerelerde kullanılır?

Mısır yağı 235 dereceye kadar ısıya dayanıklı, yanmayan ve okside olmayan bir yağ çeşididir. Bu nedenle çoğunlukla kızartmalarda kullanılır. Soğuk tüketilen yemekler için uygun bir yağ çeşidi olmamakla birlikte; sıcak yemeklerin ve salataların içinde de kullanımı tercih edilebilir. Mısır yağı, evlerde kullanılmasının yanında margarin ve mayonez üretiminde, bazı sosların içine tat vermesi amacıyla da kullanılabilir.

Mısır yağı, gıda sektörünün dışında da kullanılan bir yağ çeşididir. Makine yağlarının içinde, plastik ve reçine üretiminde, sabun ve kremlerde, bazı böcek ilaçlarında, mürekkep, boya ve tekstil boyaması gibi alanlarda da kullanılır.

Mısır yağının zararları nelerdir?

Bütün yağ çeşitleri gibi mısır yağı da aşırı tüketildiğinde kalori alımına ve buna bağlı kilo, kalp ve damar sorunlarına neden olabilir. Fakat normal şartlarda tüketildiğinde hiçbir zarara rastlanmamıştır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?