Çörek Otu Yağı

Favorilerime
Ekle

Çörek otu yağı, günümüzde besin takviyesi olarak kullanıldığı gibi cilt bakımı, saç bakımı ve vücut bakımı için de kullanılmaktadır. Çörek otu yağı, A, B ve C vitaminleri içermektedir. Ayrıca bünyesinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi bileşenleri barındırır. Çörek otu yağı, omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

Çörek otu yağı neye iyi gelir?

-Çörek otu yağı kanser hastalıklarının iyileşme evresini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

-Sindirim sistemini rahatlatır, gaz giderici özelliği vardır.

-Bağırsak kurtlarını döker.

-Kabızlığı gidermede etkilidir.

-Yara iyileştirici özelliği vardır.

-Kolesterolü düşürür.

-Baş ağrısına iyi gelir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Hiper tansiyon hastalarında tansiyon düzenleyici etkisi vardır.

-Bronşit ve öksürüğe iyi gelir.

-Anne sütünü artırır.

-Saçların kolay ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

-Saçların erken beyazlamasını önler.

-Cinsel gücü artırır.

-Sedef hastalığına iyi gelir.

Evde çörek otu yağı nasıl yapılır?

Taze çörek otu bitkisinden ya da çörek otu tohumundan çörek otu yağı hazırlamak mümkündür. Taze çörek otu kıyıldıktan sonra bir şişeye doldurulur ve üzerine saf zeytin yağı eklenerek iki hafta boyunca güneş gören bir yerde bekletilerek çörek otu yağı elde edilebilir. Çörek otu tohumundan çörek otu yağı elde etmek için ise 30 gr. kadar çörek otu tohumu 200 gr. saf zeytinyağı ile karıştırılıp 7 gün bekletilir ve 3-4 kat tülbentten süzülerek kullanılır. Yemeklerde ve salatalarda kullanılabilen bu yağ; kulak, burun ya da göz damlası olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çörek otu yağı satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çörek otu yağı satın alırken renginin sarı olmasına, içerisinde bulanıklık veren maddelerin bulunmamasına, akışkan olmasına ve damağa hoş gelen bir lezzeti olmasına dikkat etmek gerekir. Çörek otu yağı, öğütme ve sıkılması esnasında hava ile uzun süre temas etmesi halinde kolaylıkla oksitlenebilmekte ve tadı bozulmaktadır. Böyle bir yağın tadı, acımış tereyağ veya acımış ceviz yağına benzer. Bozulmuş çörek otu yağı kesinlikle gıda olarak tüketilmemelidir. Çörek otu yağı serin ve kuru ortamda saklanmalı, ışıktan etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

gizemkirac26 Ocak 2019 10:45
Merhaba çörek otu yağı her derde devam ben https://raftabul.com/40_tabia sitesinden uygun fiyatla alıyorum doğal ve faydalı bir ürün mutlaka denemelisiniz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?