hindistan cevizi yagi

Hindistan Cevizi Yağı

Favorilerime
Ekle

Hindistan cevizi yağı üretimi

Hindistan cevizi yağı, kuru veya ıslak olmak üzere iki yöntem ile üretilmektedir. Kuru süreçte, Hindistan cevizinin et kısmı kabuktan ateş, güneş ışığı veya kireç ocaklarında ısıtma yöntemi kullanılarak ayrılmaktadır. Sonrasında ise ayrılan et kısmından çeşitli çözeltiler kullanılarak yağ çıkarılmaktadır. Islak süreçte ise Hindistan cevizi yağı, meyvenin taze et kısımlarından kurutulmadan çıkarılmaktadır. Et kısımlarının ezilmesiyle Hindistan cevizinin sütü çıkarıldıktan sonra, bu sütün kaynatılması, fermentasyonuyla ya da süte çeşitli enzim karışımları uygulanması ve mekanik santrifüj yöntemleri sonucunda Hindistan cevizi yağı elde edilmektedir.

Yemeklerde hindistan cevizi yağı kullanımı

Hindistan cevizi yağı, saç bakımı ve cilt bakımı alanlarındaki kullanımı haricinde Güney Asya mutfağında, yemeklere aroma katmak amacıyla sık sık kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının yanma noktası diğer yağlara oranla daha yüksek (177 derece) olduğundan özellikle kızartmalarda sıkça tercih edilmektedir. Bu avantajı nedeniyle Hindistan cevizi yağı, sinema salonları tarafından patlamış mısır yapımında ve birçok çerezin yapımında yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Son yıllarda Avrupa mutfağında da fırınlanmış yemeklerde, tatlılarda ve sotelerde de kullanılan Hindistan cevizi yağı, fındıksı tadıyla öne çıkmaktadır.

Hindistan cevizi yağının yararları

-Cildin daha hızlı iyileşmesini sağlar ve enfeksiyonların iyileştirilmesinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

-Doğal bir cilt nemlendirici ve makyaj temizleyici olarak kullanıldığında cildi beslemektedir.

-Egzama ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır.

-Bazı araştırmalara göre Alzheimer hastalığının tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır.

-Elma sirkesi ile birlikte kullanımında pirelenmenin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

-İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde ve vücutta yağ olarak depolanmaması nedeniyle enerji sağlamak ve beyin aktivitelerini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

-Alerjik semptomların azaltılması amacıyla burun içine sürülerek kullanılmaktadır.

-İnsulin seviyesini artırmak ve kolesterolü düzenlemek amacıyla kullanılmaktadır.

-İçeriğindeki D vitamini sayesinde emziren annelerde sütü artırmak için kullanılmaktadır.

-Bazı araştırmalara göre Hindistan cevizi yağının içeriğindeki faydalı yağlar depresyon ve anksiyete tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?