kolza yagi

Kolza Yağı

Favorilerime
Ekle

Kolza, yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı türe ayrılmaktadır. Kolza, tanesinde bulunan yüzde kırk-elli yağ ve yüzde on beş-yirmi beş protein ile önemli bir bitkisel yağ kaynağıdır. Diğer yağlı tohumları kapsayan yer fıstığı, pamuk, soya ve ayçiçeği arasında, üretim bakımından üçüncü sırada gelir.

Kolza yağı nasıl kullanılır?

Kolza yağı; işlenmiş hazır gıdalarda, margarinlerde, ekmeklerde ve daha pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Almanya'da geniş bir tüketim yelpazesi bulunan kolza yağı; sofralık yağ, yakıt ve makine yağı üretimi ile kozmetik sanayisinde kullanılır. Kolzanın küspesi ise hayvan yemi sanayisinde değerlendirilir. Özellikle kış kolzası, Almanya'da gelişmekte olan yağ kaynakları arasında en çok tercih edilen türdür. Kolza yağı, sofralık sıvı yağlar arasında yüzde doksan bire varan doymamış yağ oranı ve ihtiva ettiği besin değerleriyle, zeytinyağının en büyük rakibi olarak gösterilmektedir. Soğuk tüketilmesi tavsiye edilen kolza yağının, kızartma sıcaklığına çıkarılacak şekilde ısıtılması durumunda, zararlı maddeler açığa çıkmaktadır. Diğer sıvı yağlara oranla kızartma için en elverişsiz yağ olması nedeniyle, sofralık kullanımının salatalarla sınırlandırılması sağlık açısından daha uygundur.

Kolza yağının faydaları nelerdir?

-Kolza yağının içindeki doymuş yağ miktarı oldukça düşüktür. Doymuş yağ oranı; ayçiçek yağında yüzde on iki, zeytinyağında yüzde on beş iken, kolza yağında bu oran yüzde yedi civarındadır. Aynı zamanda omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için, sağlıklı beslenmeye katkıda bulunur.

-Kolza yağı, tekli doymamış yağ oranının düşük olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Zeytinyağındaki tekli doymamış yağ oranı yüzde yetmiş üç seviyesindeyken, kolza yağında yüzde atmış üçtür. Bu sayede kandaki kötü kolesterolü düşürür.

-E vitamini yönünden zengin olduğu için cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

-Balık yağı ve zeytinyağıyla birlikte, insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek az sayıdaki yağ çeşitlerinden biridir.

Kolza yağının zararları nelerdir?

Kolza yağının kalp rahatsızlıklarına yol açması en temel zararı olmakla birlikte; aşırı duyarlılık, görme yetisinde hasar, kabızlık ve kansızlık diğer olumsuz etkileri arasındadır. Ayrıca böbrek ve böbrek üstü bezlerinde tahribata yol açabilir. Bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. İçinde yoğun bir şekilde erusik asit olduğu için, dolaşım ve sinir sistemi faaliyetlerini bozan kolza yağının doğurduğu bir diğer tehlike de, akciğer kanseri hücrelerinin gelişimine zemin hazırlamasıdır. Kolza yağının bilinen tüm zararlarının asıl nedeni, muhteviyatındaki trans yağdan kaynaklanır. Margarinlere katılması, daha büyük yan etkiler doğurabilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?