argan yagi

Argan Yağı

Favorilerime
Ekle

Argan yağı üretimi nasıl yapılır?

Çiğ olarak veya hafif pişirilmiş yemeklerin içinde kullanılan argan yağı, Kuzey Afrika ülkelerinden Fas’ın özellikle güney batı bölgelerine has bir ağaç olan Argania Spinosa veya argan ağacının çekirdeklerinden elde edilmektedir. Argan ağacı, son derece sert ve kuru iklimlerde 100 ila 200 yıla kadar yaşayabilen bir ağaçtır. Endüstrileşmiş üretimi yaygınlaşmamış olan argan yağı, günümüzde de geleneksel metotlar kullanılarak üretilmektedir. Argan ağacından toplanan argan meyveleri, çamurdan çatılar üzerinde kurumaya bırakılmaktadır. Ardından iki taş vasıtasıyla meyvenin çekirdekleri soyulmaktadır. Koruyucu tabaka kaldırıldığı zaman çekirdekler güneşte hafif bir şekilde kızarmaktadır. Üretim esnasında argan çekirdeklerinin maruz kaldığı bu işlem argan yağına özgün tadını veren işlem olarak öne çıkmaktadır. Hafif bir şekilde ısınan çekirdekler geleneksel taş değirmenlerde dövülmekte ardından ise krema kıvamında bir macun elde edilmektedir. Ortalama 30 dakikalık bir karıştırma ve dikkatle yavaş yavaş kaynayan su eklenmesi sonucunda değerli argan yağı macundan kendini ayırmakta ve yüzeye çıkmaktadır. Bu altın gibi parlayan yağ, argan yağının asıl görünümüdür. Satın alınan yağın rengi altın rengine ne kadar yakınsa, o kadar saf olarak nitelendirilmektedir.

Argan yağının yemeklerde kullanımı

Kızarmış, kremamsı yapısı ve fındığa benzer tadıyla öne çıkana argan yağı, zeytinyağı gibi yüksek ısıda pişirilen yemekler ve kızartmalar için kullanılmamaktadır. Genellikle orta ısıya sahip yiyeceklerde, salata gibi çiğ tüketilen yiyeceklerde ve tavada hafif kızartılan yemeklerde kullanılan argan yağı, birçok mutfakta yer alır. Tatlı ve ekşi yemeklere aroma katması nedeniyle tercih edilen argan yağı, özellikle özgün ve salata sosları, kızartılmış biberlerin üzerinde ve servis öncesi çorbalarda kullanılmaktadır. Geleneksel olarak kızartılmış keçi peyniri ve bademler üzerinde gezdirilmekte, kahvaltı için bal ile karıştırılmakta ve dondurmaların üzerine sos olarak kullanılması amacıyla erimiş çikolataların içine karıştırılmaktadır.

Argan yağının faydaları

-Güçlü bir antioksidandır.

-Sinir sistemini stimüle eder ve beyin kapasitesini destekler.

-Eklem ve kemik ağrılarını azaltır.

-Hipertansiyon eğilimi olan kişilerde iyileşmeye yardımcı olur.

-Pepsini artırarak sindirimi kolaylaştırır.

-Kan şekeri ve insulin seviyelerini stabilize eder.

-Akne, kuru cilt, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

-Cildi ağırlaştırmadan ve yağlı hale getirmeden yumuşatıyor olmasından ötürü kaliteli bir cilt nemlendiricisidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Aylin Poyraz6 Ekim 2016 15:06
Merhaba, ben de saçlarım ve cildim için argan yağı kullanıyorum. Yemeklerde hiç denememiştim Faydalarını güzel sıralamışsınız. Çok teşekkürler. Ben piyasada saf halini bulma konusuna çok araştırma yaptım. O yüzden size de önermek isterim. DOA Kozmetiğin argan yağını mutlaka deneyin. Sevgiler http://www.doakozmetik.com/argan-yagi-pmu14
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?