greyfurt yagi

Greyfurt Yağı

Favorilerime
Ekle

Harici olarak direkt bir şekilde de kullanılabilen ve aromaterapi özelliği bulunan greyfurt yağı, özellikle masaj salonlarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Dahili kullanımda ise genellikle bir bardak suya yaklaşık 5-6 damla kadar damlatılarak ve günde yalnızca bir kez olmak kaydıyla tüketilmektedir.

Greyfurt yağının faydaları nelerdir?

-İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini nedeni ile grip, soğuk algınlığı ve astıma karşı faydalıdır.

-İştah arttırıcıdır.

-Zindelik ve canlılık veren özelliği ile baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi rahatsızlıkları azaltır.

-Kötü kolesterolü ve trigliseridi düşürür.

-Hafif seviyedeki depresyonu, sıkıntıyı ve anksiyeteyi azaltır.

-Göğüs bölgesine düzenli bir şekilde masaj olarak uygulandığında sıkılaştırıcı ve toparlayıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde selülitli bölgelerde de kullanımı mümkündür.

-Düzenli bir şekilde sürülen bölgede mevcut yağları eriterek, gözle görülür bir incelme sağlar.

-Ciltteki sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir.

-Düzenli kullanıldığı takdirde zayıflamaya yardımcı olur. Bu nedenle diyet sırasında tüketilebilir.

Greyfurt yağının zararları nelerdir?

Tıpkı greyfurtta olduğu gibi, greyfurt yağı da bazı ilaçlarla etkileşime geçerek sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Greyfurt yağı bazı ilaçların vücuttaki etkisini arttırmaya yol açarken, bazı ilaçların ise yararlı etkilerini yok edici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde tüketilmeli, hatta mümkünse ilaç kullanımı boyunca uzak durulmalıdır. Ciltteki yağ seviyesini azaltması nedeni ile kuru özelliğe sahip olan ciltler için kullanılması uygun değildir. Bununla birlikte eğer greyfurt yağını direkt cilde uygulandıysa aynı gün içinde kesinlikle güneşe çıkılmaması önerilmektedir. Ayrıca iştah arttırıcı özelliği nedeni ile aşırı bir şekilde tüketildiğine fazla kilo alımına neden olabilmektedir. Olası yan etkileri ile ilgili kesin bir görüş bulunmamakla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde de kullanılması önerilmemektedir.

Greyfurt yağı nerede bulunur?

Greyfurt yağı aktarlarda ya da şifalı bitkiler ve baharatların satıldığı marketlerde, genelde cam şişe içerisinde satışa sunulmaktadır. Çok dikkatli bir şekilde, kesinlikle aşırıya kaçmadan ve özellikleri tam anlamıyla bilinerek kullanılması gereken bir yağdır. Bu nedenle satın alırken üzerinde etiket ya da kullanım talimatı olmayan ürünlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?