margarin

Margarin

Favorilerime
Ekle

Margarin, Rumcada inci anlamına gelen "margaron" kelimesinden türemiştir. Her ülkede kolaylıkla bulunabilen soya ve pamuk yağı gibi nebati yağlardan üretilmektedir. Margarin, yüzde seksen iki oranında yağ ihtiva etmekle birlikte; A vitamini, yağı alınmış süt ve tuz bileşiminden oluşur. Kalori değeri genellikle tereyağına eşittir. Kahvaltılık margarin, yemeklik margarin, hamur işlerinde kullanılan margarin ve sıvılaştırılmış margarin olmak üzere dört farklı çeşidi bulunur.

Margarin nasıl saklanır?

İçeriğinde süt tozu ve benzeri maddeler kullanıldığı için, kahvaltılık margarinler çok daha çabuk bozulmaktadır. Bozulmaya başlayan margarinlerin dış kısımlarında sarı bir tabaka oluşur ve bu tabaka gittikçe kalınlaşmaya başlar. Aynı zamanda margarinin kokusu ve lezzeti de değişir. Bu sebeple margarinin, buzdolabında sekiz-on günden fazla tutulması tavsiye edilmez. Eğer daha uzun süre muhafaza edilmesi gerekiyorsa, tıpkı tereyağı gibi derin dondurucuya kaldırılmalıdır. Üç-dört gün kullanıma yetecek kadarı, dondurucudan buzdolabına indirilerek kullanım kolaylığı sağlanabilir.

Margarinin faydaları nelerdir?

-D ve A vitaminleri içeren margarin, her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği, oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

-Kolesterol ve trans yağ içermemesinin yanı sıra, bünyesinde; ayçiçek, palm, soya gibi çeşitli bitkisel yağları barındırdığı için beslenme çeşitliliğine katkı sağlamaktadır.

-İnsan vücudunun doğal olarak üretemediği ve mutlaka besinler yoluyla takviye edilmesi gereken omega 6 ve omega 3 yağları bakımından zengindir. Dolayısıyla, vücudun sağlıklı gelişimi ve işleyişi üzerinde önemli bir rol üstlenir.

-Günlük enerjinin yüzde otuzunun, enerji gereksinimi yüksek olan kişilerde ise yüzde otuz beşinin yağlar yoluyla alınması önerilmektedir. Zeytinyağı ve tereyağı gibi diğer yağlarla birlikte margarinler, belirli bir düzeyde alındıklarında, bu ihtiyacı karşılamaya yardımcı olmaktadırlar.

Margarinin zararları nelerdir?

Margarinin içerdiği doymuş yağ oranı, tereyağı ile mukayese edildiğinde çok daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre, margarin tüketen kadınlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma olasılığı, tüketmeyenlere göre yüze elli üç daha fazladır. Trans yağ içeren margarinler koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini üç kat artırarak, kötü kolesterol seviyesini yükseltmektedir. Margarin, pankreasın insülin direncini kırdığı için, şeker hastalığına karşı risk faktörü oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkiye sahiptir. Anne sütünün kalitesini düşürdüğü için, kadınların emzirme döneminde margarin tüketmesi önerilmez.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?