balik yagi

Balık Yağı

Favorilerime
Ekle

Balık yağının iki farklı türü bulunur. Bunlardan biri, balığın gövdesinden (fish body oil), diğeri ise karaciğerinden (cod liver oil) üretilir. Her ikisinde de omega 3 yağ asitleri mevcuttır. Ancak cold liver oil, daha çok A ve D vitamini ihtiva eder.

Balık yağı nasıl kullanılır?

Vücudun balık yağı gereksinimi, direkt olarak balık yenilerek veya besin takviyesi şeklinde balık yağı alınarak giderilebilir. Balık yağı, sağlıklı kişiler tarafından tercih edilebildiği gibi, aynı zamanda pek çok rahatsızlığın tedavini desteklemesi bakımından da yaygın olarak tüketilmektedir. Başlıca kullanım amacı, yüksek kolesterol seviyesini dengelemek içindir. Bu sayede, damarları korur ve felç, inme riskini minimuma indirir. Balık yağının günde bir-üç gram arasında alınması önerilmektedir. Vücut ihtiyaçlarına bağlı olarak bu miktar artırılabilir. Hamileler, A vitamini içermediği için balığın gövdesinden üretilen, fish body oil kullanmalıdır. Yetişkin bireyler günde bir ya da iki adet balık yağı kapsülü alabilir. Ayrıca çocuklara, sağlıklı gelişimleri için, günde bir tatlı kaşığı balık yağı şurubu verilebilir.

Balık yağının faydaları nelerdir?

 • Kalp ve dolaşım sisteminin faaliyetlerini düzenler. Tansiyonu ve kandaki trigliserit seviyesini düşürmek için mükemmel bir yardımcıdır. Aynı zamanda kalp krizi riskini minimuma indirir
 • Beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Dikkat eksikliğine, bilişsel rahatsızlıklara ve depresyona karşı faydalıdır.

  -Göz kuruluğu ve yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sarı nokta hastalığının tedavisini destekler.

 • Kadınlar, adet dönemindeki ağrılarını rahatlatmak, göğüs ağrılarını dindirmek ve hamilelikte görülebilen erken doğum gibi sorunlara karşı balık yağını tercih edebilir.
 • Böbrek rahatsızlıkları ve kemik erimesine karşı etkilidir.
 • Tıpkı zeytinyağı ve susam yağı gibi, hareket ve gelişim bozukluklarının tedavi sürecini hızlandırırken, obeziteye karşı vücudu savunur.
 • Balık yağı, kalp nakli esnasında gelişebilecek yüksek tansiyon ve böbrek rahatsızlıkları için de tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, koroner atar damar bypass ameliyatında, kan damarlarının kapanmasını önleyici niteliğe sahiptir.
 • Balık yağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Balık yağı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta; civa, kalsiyum formları, kurşun, arsenik, dioksin ve PCB gibi zararlı kanserojen kimyasallara maruz kalmayan balıklardan üretilen yağların tercih edilmesidir. Balık yağı hapı ya da şurubu mutlaka onaylı yerlerden ve eczaneden satın alınmalıdır. Aşırı dozda balık yağı tüketimi, vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu yüzden normal dozdan fazla kullanım için bir uzmana danışılması gerekir. Balık yağı D ve A vitaminlerince zengin olduğu için uzun süreli ve fazla miktarda kullanımı, söz konusu vitaminlerin karaciğerde birikmesi sonucu tahribata, hatta zehirlenmelere yol açabilir. Fazla tüketilen balık yağı, E vitamini eksikliğini doğurabilmektedir.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?