Kayısı Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Kayısı sirkesi, sarı ile turuncu renkte olan ve küçük yumuşak meyveleri ile tanınan kayısıdan yapılır. Hafif turuncu ile bej arasında bir renge sahip olan kayısı sirkesi, elma ve üzüm sirkesine oranla daha az keskindir. Kayısı sirkesi, Türkiye’de kısıtlı bir üretime sahip olduğu için oldukça zor bulunur. Organik ürünler satan dükkanlarda ve internet sitelerinde yarım litrelik küçük şişeler halinde temin edilebilir.

Evde doğal kayısı sirkesi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Taze kayısıdan hazırlanan kayısı sirkesi için tam olgunlaşmış ve yumuşamış kayısıların kullanılması gerekir. Çekirdekleri alınan kayısılar, cam kavanozun içine konur ve kayısıların üzerine su eklenir. Üstü tülbentle örtülerek bir süre bekletilen kayısılar, süzülür ve tekrar kavanoza alınır.

Mayalanmaya başlayan kayısılardan sirke kokusu gelince sirke kullanılabilir. Kayısı sirkesi yaparken özellikle cam kavanoz kullanılması ve sirkenin ışık almayan bir ortamda bekletilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda sirke yapmak için seçilen kayısıların tatlı olması gerekir.

Kayısı sirkesi nasıl tüketilir?

Kayısı sirkesi elma ve nar sirkesi gibi şifalı özellikleri ile öne çıkar. Sade halde içilebilen kayısı sirkesi, ılık suya eklenerek de tüketilir. Şifalı amacı ile kullanılacak ise aç karnına özellikle sabahları içilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında kayısı sirkesi salatalara eklenebilir.

Hardal, kekik ve toz şeker gibi malzemeler ile birlikte tavuklu yemeklere katılan kayısı sirkesi, fırında yapılan kızartmalarda aroma katmak için kullanılabilir. Kayısı sirkesi cildi yumuşattığı ve nemlendirdiği için tonik olarak cilde ve ellere sürülebilir.

Kayısı sirkesinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Kayısı sirkesi yüksek oranda demir içerir. Magnezyum, kükürt ve krom gibi mineralleri de barındıran kayısı sirkesi, vücudu hastalıklara karşı korur. Aynı zamanda A ve B vitamini içeren kayısı sirkesi, vücudu hastalıklara karşı koruyan C ve P vitamini açısından da önemli bir kaynaktır.

Kayısı sirkesinin faydaları nelerdir?

- Kansızlığa karşı doğal ilaç olan kayısı sirkesi, kansızlıktan kaynaklanan halsizlik gibi durumlara iyi gelir.

- Akşamları içilen kayısı sirkesi zihinsel ve fiziksel yorgunluğu giderir. Özellikle odaklanma sorunlarına karşı faydalı olduğu düşünülmektedir.

- Sinirleri yatıştırır, migren ağrılarını hafifletir ve uyku verir.

- Kayısı sirkesi, oolong çayı gibi vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

Görselin kaynağı: https://www.foodiepages.ca/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?