Nar Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Nar tanelerinden yapılan nar sirkesi, içerisindeki vitamin ve mineraller ile sağlığa faydalı bir sirke çeşididir. Ekşimsi tadı ve lezzeti ile yemeklerde kullanılan nar sirkesi, halk arsında iyileştirici özellikleri ile tanınır. Nar sirkesi, marketlerde ve şarküterilerde kolayca bulunabilir.

Evde doğal nar sirkesi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Nar sirkesi tıpkı üzüm sirkesi ve hurma sirkesi gibi evde kolayca hazırlanabilir. Nar sirkesi yapmak için iyice olgunlaşmış narların seçilmesi tavsiye edilir. Narlar dört parçaya bölündükten sonra taneleri ayıklanır ve bir kavanoza nar taneleri doldurulur.

Nar sirkesi hazırlarken narın lezzetini kaybetmemesi için cam kavanoz kullanılması gerekir. Kavanoza alınan narlar özellikle tahta bir kaşıkla ezilmelidir. Sirkenin daha hızlı mayalanması için de doğal üzüm sirkesi veya doğal elma sirkesi kullanılabilir. Üzeri tülbentle örtülen kavanozdan sirke kokusu gelince narlar süzülür ve yine aynı cam kavanoza konarak buzdolabında saklanır. Nar sirkesi hazırlarken sirkeler 4- 6 hafta içinde tüketilecek ise içine tuz katmak gerekmez.

Nar sirkesi nasıl kullanılır?

Nar sirkesi, mutfakta tıpkı diğer sirke çeşitleri gibi yemeklere tat ve aroma katmak için kullanılır. Yeşil mevsim salataları ve patates salatası gibi salata çeşitlerine eklenir. Aynı zamanda kısır gibi yemeklere lezzet vermesi için katılır. Yemek yapımı dışında bal ile karıştırılarak doğal ilaç yapılır. Nar sirkesi yarım bardak ılık suya eklenerek aç karnına içilir.

Nar sirkesinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Şifalı özellikleri ile öne çıkan nar sirkesi güçlü bir antioksidandır. Nar sirkesindeki bu antioksidanlar glutatyon, lutein, flavonoidler, alfa lipoik asit ve selenyumdur. Aynı zamanda nar sirkesinin içinde serbest radikallere karşı güçlü bir etkiye sahip olan çeşitli mineral, vitamin, enzim ve antioksidanlar bulunur. Bunun yanında nar sirkesi özellikle C ve E vitamini açısından oldukça zengindir.

Nar sirkesinin faydaları nelerdir?

- Nar sirkesinin kalbi koruyarak kalbin düzenli çalışmasını sağladığı düşünülmektedir.

- Nar sirkesi yenibahar bitkisi gibi vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Su ile karıştırılıp içildiğinde tansiyona iyi gelir.

- Nar sirkesinin üzüm sirkesi gibi yorgunluğa iyi geldiği bilinir.

Görsel kaynağı: http://www.joyofkosher.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?