Yanıt O Kadar Belli ki: Sigara Orucu Bozar Mı?

Favorilerime
Ekle

Her sene ramazan ayında daha fazla sorulmaya başlayan ve muhtemelen her sene hayatında ilk kez oruç tutacak insanların sayısı arttığı için yanıtları sanki hiçbir zaman bilinmiyormuş gibi düşünülen sorular vardır: Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz sorulara geçmeden temel bir doğrudan bahsedelim: İstisnai durumlar dışında vücuda giren bir şey orucu, vücuttan çıkan bir şey abdesti bozar. Bu mantık oturduğu takdirde birçok soruya doğru yanıt vermeniz kolaylaşmaya başlar. Peki nedir o sorular?

- Gargara Yapmak Orucu Bozar mı?
- Geğirmek Orucu Bozar mı?
- Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?
- Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
- Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?
- Tükürük Orucu Bozar mı?
- Kusmak Orucu Bozar mı?
- Ağız Çalkalamak Orucu Bozar Mı?
- Burun Kanayınca Oruç Bozulur mu?

Bu kadar konuştuk, diğer örneklerden bahsettik. O zaman soralım...

Açık açık anlatalım: Sigara içmek orucu bozar mı?

elektronik-sigara-orucu-bozar-mi

Sigara içmek orucu bozar. Diyanet bu konuda şöyle diyor: "Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer."

Yani öyle bir fırt çekseniz de, içinize çekmeseniz de bozar. Ancak bozmadığı tek bir durumdan söz edebiliriz. Yanınızda sigara yakan birinin dumanı size geldiğinde ya da yolda yanınızda sigara içerek geçen birinin sigara dumanına maruz kaldığınızda bozmaz. Zira o örneklerde de sigarayı siz içmiş olmuyorsunuz. Ancak sigara içilen ortamda bilerek ve isteyerek de kalmamanız gerek. O zaman da bilerek ve isteyerek sigara içmiş gibi olabilir ve orucunuzu bozabilirsiniz.

Not: Elektronik sigara da orucu bozar.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?