rezene-cayi-shutter-one-cikan

Öğrenince Her Gün İçmek İsteyeceksiniz: Rezene Çayının 9 Şaşırtıcı Faydası

Favorilerime
Ekle

Maydonozgiller ailesinin kendine has kokusuyla farkını ortaya koyan üyelerinden olan rezene ile kolayca hazırlanan rezene çayı ile henüz tanışmadıysanız ya da faydalarından haberdar değilseniz sizi hemen böyle alalım ve vücuda olan etkilerini öğrenince her gün içmek isteyeceğiniz rezene çayının faydalarını bir bir anlatalım.

Bağışıklık sisteminden bağırsaklara, vücuda tepeden tırnağa fayda sağlayan rezene çayı, evde kolayca hazırlanması, hemen her yerde kolayca bulunabilir olmasıyla da her mutfakta yer almayı hak ediyor.

Hadi, hiç vakit geçirmeden sizi aşağıya doğru alalım, rezene çayının vücudunuza ne gibi etkileri var, anlatalım. Unutmadan, rezene nedir, rezene çayı evde nasıl hazırlanır merak edenleri buraya da bekleriz: Rezene Çayı Nedir, Rezene çayı Tarifi Nasıl Yapılır?

Rezene nerede bulunur?

rezene-cayi-bitki-cayi-shutter-1

Rezene çayının faydalarına geçmeden önce, akıllarda oluşabilecek "Rezene nerede bulunur?" sorusuna yanıt vermiş olalım: Kendisinin hem kurutulmuş haline hem de poşet çay olarak hazırlanmış haline güvenilir aktarlardan, marketlerden ya da doğal ürün satışı yapan mağazalardan ulaşabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor

rezene-cayi

Rezene çayının içeriğinde bolca C vitamini ve buna ek olarak A, B ve D vitaminleri bulunuyor. Aynı zamanda kalsiyum, Demir, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengin olan rezene çayı, içindeki tüm bu faydalı maddelerden aldığı güç ve antioksidan etkileriyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor. Bu etkisinden faydalanmak içinse günde 1 fincan rezene çayını düzenli olarak tüketmek yeterli oluyor.

Mide kramplarına ve hazımsızlığa iyi geliyor

rezene-cayi-faydalari-shutter-1

Rezene çayı, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da destek olan doğal lezzetlerden biri. Hal böyle olunca bu çay, özellikle mide krampları ve hazımsızlık konusunda da çok etkili oluyor ve gaz söktürücü, şişkinlik giderici özellikler gösteriyor. Ramazanda iftar sonrası tüketilmesi gerekenler arasında dahi kendine yer bulan bu faydalı çayı, sindirim sisteminizle ilgili benzer sıkıntılar yaşıyorsanız siz de afiyetle tüketebilirsiniz. Ancak ciddi/kronik bir probleminiz varsa ve doktor kontrolünde kullandığınız ilaçlar varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Reneze çayı, kilo vermek isteyenlerin en doğal yardımcılarından oluyor

rezene-cayi-faydalari-shutter-2
Rezene çayı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olurken aynı zamanda çok daha uzun süren bir tokluk hissi sağlıyor. Bunun yanında içindeki vitamin ve minerallerden aldığı güçle metabolizmanın da hızlanmasını sağlayan bu çay, tüm bu etkileriyle zayıflamak isteyenlere de yardımcı olmayı ihmal etmiyor.

Öksürüğün azalmasını sağlıyor, balgam söktürücü etki gösteriyor

rezene-cayi-faydalari

İçindeki bolca C vitamini sayesinde vücutta antioksidan özellikler gösteren Rezene çayı, bu sayede serbest radikallerin, yani zararlı ve yabancı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Başta grip, nezle gibi kış hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu koruyor. Özellikle içerinde yer alan anetol ve fenkonun adlı bileşenler sayesinde boğaz ağrısı, öksürük ve balgama da iyi geldiği biliniyor, aklınızda bulunsun.

Tansiyonun dengelenmesine destek oluyor

rezene-cayi-faydalari-shutter-5

Güçlü antioksidan özellikleri ve içeriğindeki potasyum sayesinde yabancı maddelerin vücuttan temizlenmesini, damarların rahatlamasını sağlayan rezene çayı, bu etkisiyle kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Plakalardan ve zararlı maddelerden arınan damarlar sayesinde de tansiyonun dengelenmesi sağlanıyor. Rezene çayının özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara iyi geldiği söyleniyor.

Rezene çayı, doğal bir ağrı kesici etkisi gösteriyor

mide-agrisi-karin-agrisi-bulanti-shutter-1

Rezene çayı, kasların gevşemesini sağlama konusunda da en çok destek alınan doğal bitki çaylarından biri. Bu etkisi sayesinde baş ağrısından regl ağrısına, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen ağrılar için ondan destek alabileceğiniz anlamına geliyor. Aynı şekilde sindirim sistemine de faydalı olan bu çay, yukarıda da söylediğimiz gibi mide krampları, ağrıları konusunda da vücuda destek oluyor.

Sivilce ve cilt lekelerinin azalmasını sağlıyor

sivilce-izi-oncesi-sonrasi-ocak-2021

İçeriğinde bolca vitamin ve mineral bulunan rezene çayı bu özellikleri sayesinde cilt sağlığını da destekliyor. Özellikle güçlü antioksidan etkiler gösterdiğinden sivilceden cilt lekelerine, yaşlılık belirtilerinden kırışıklıklara, birçok soruna çare oluyor. Rezene çayının bu özelliklerinden faydalanmak isterseniz düzenli olarak Rezene çayı içebileceğiniz gibi rezene çayını demleyip soğuttuktan sonra harici olarak cildinize uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Stres ve strese bağlı uykusuzluk problemine çözüm oluyor

stres-rezene-cayi-shutter-8

Rezene çayı antioksidan etkileriyle sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına da destek oluyor. Bu da stres, gerginlik ve strese bağlı uykusuzluk sorununa çözüm olmasını sağlıyor.

Rezene çayının kabızlığa iyi geldiği de biliniyor

rezene-cayi-faydalari-shutter-6

Hem sindirim sisteminin hem de boşaltım sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olan rezene çayı, bu özellikleriyle bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesini sağlıyor. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanların kısa sürede bu sorundan kurtulmasına yardımcı oluyor.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Hanife_7212 Ekim 2020 18:30
Rezenenin doğru yapılışini ogrenebilir miyim
Yanıtla
Oktay Kurnazz13 Nisan 2020 05:54
vay bee bu güzel bilgi için teşekkür ederim 🙏 bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?