Evde Kolayca Yapmak da Mümkün: Ev Yapımı 4 Farklı Dezenfektan Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hatırlarsınız, daha önce evde mis kokulu doğal sabunlar da hazırlamıştık birlikte. Bu kez de sırada dezenfektanlar var. Erişebileceğiniz malzemelere göre değişiklik gösterebileceğinden tek bir tarifle yetinmedik, birkaç alternatif tarif verdik. İçlerinden hangisi sizin için daha uygulanabilir ise onu seçebilirsiniz.

Sözün kısası, kendi dezenfektanını kendi hazırlamak isteyenleri hemen böyle alalım, evde dezenfektan yapımı nasıl olur adım adım anlatmaya başlıyoruz.

Önemli bir hatırlatma: Zorunda kalmadıkça evden çıkmamamız gereken şu günlerde sadece bu malzemeleri almak için de dışarı çıkmanızı önermiyoruz. Ancak elzem nedenlerle dışarıya çıktığınızda bu malzemeleri de temin edebilirseniz evde kendi dezenfektanınızı ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi #EvdeKal ve #EvdeKal mesajını çevrendeki herkesle paylaş.

Pratik dezenfektan tarifi

dezenfektan-yapimi-1-aralik-2020

Önce en pratik tariflerden biriyle başlayalım ve evde, doğal malzemelerle hazırlanabilecek doğal dezenfektan yapımından söz edelim istedik. Kısa sürede kolayca hazırlayabileceğiniz bu tarifle jelimsi değil sıvı bir dezenfektan elde edebileceğinizi de baştan söyleyelim. Bu dezenfektan ile ellerinizi silip ardından durulayabileceğiniz gibi mutfak tezgahı, dolap içi gibi temizlemek istediğiniz alanları da temizleyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 500 mililitre su
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1/2 çay kaşığı lavanta yağı
 • 3 damla çay ağacı yağı
 • Yapılışı: Suyu kaynatarak işe başlayın. Ardından kaynayan suyu kenara alıp ilk soğuğunu atmasını bekleyin. İçine diğer tüm malzemeleri ekleyip güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı kolayca kullanabilmek için temiz bir sprey şişenin içine aktarın. İşte bu kadar.

  Üç malzemeli dezenfektan tarifi

  dezenfektan-yapimi-2

  Elinizdeki malzemelerle daha ekonomik ve az malzemeli bir tarif hazırlamak isterseniz bu karışım da işinize yarayacaktır. Bu karışımı da yine hem el temizliğiniz için hem de ev temizliğinde kullanabilirsiniz.

  Malzemeler:

 • 1 su bardağı beyaz sirke
 • 1 su bardağı temiz içme suyu
 • 10-15 damla lavanta yağı
 • Yapılışı: Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp temiz bir sprey şişenin içine aktarmanız yeterli. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayarak malzemelerin güzelce karışmasını sağlayabilirsiniz.

  Jel kıvamında dezenfektan yapımı

  aloe-vera-nedir-faydalari-one-cikan

  Eğer tıpkı hazır el dezenfektanları gibi jel kıvamında bir karışım hazırlamak istiyorsanız ve evinizde halihazırda aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız buyurun hemen böyle. Bu tarifle hazırlayacağınız dezenfektan tam da istediğiniz kıvamda olacak, ellerinizin temizlenmesine destek olurken aloe vera sayesinde cildinizi de besleyecek ve sağlık katacak.

  Malzemeler:

 • 2-3 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 20 damla limon yağı
 • 10 damla okaliptus yağı
 • 10 damla karanfil yağı
 • 10 damla tarçın yağı
 • 10 damla kekik yağı
 • Yapılışı: Aloe vera bitkinizden dolu bir yaprak koparın ve yaprağın orta kısmındaki jelimsi kısma bir bıçak yardımıyla ulaşıp içinden çıkan jeli bir kaba aktarın. Üzerine diğer tüm yağları ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı daha rahat bir şekilde kullanmak için tıpkı hazır el dezenfektanları gibi ağız kısmı bastırmalı temiz bir losyon şişesine koyabilirsiniz. Daha bol miktarda hazırlamak için tüm malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz.

  Etil alkollü dezenfektan tarifi

  dezenfektan-tarifi-aralik-2020

  Eğer etil alkollü bir karışım hazırlamak isterseniz aşağıdaki tarife göz atabilirsiniz. Ancak uyarmadan da olmaz, eğer etil alkol gibi kimyasal bir maddeyi daha önce kullanmadıysanız, bu konuda bilgi sahibi değilseniz ya da içinizde en ufak bir şüphe bile varsa böyle karışımları evde hazırlamak yerine mutlaka uzman kişiler tarafından hazırlanan versiyonlarını kullanın, sağlığınıza katkı sağlamak isterken bilmeden yanlış bir şey yapmayın.

  Malzemeler:

 • Etil alkol (%70)
 • Saf su (%30)
 • 10 damla limon yağı
 • Yapılışı: %70'i etil alkol, %30'u saf su olacak bir karışım hazırlayın. Ardından karışımın içine limon yağını da aktarın ve karıştırın. Son olarak karışımı bir sprey şişesinin içine aktarın.

  Önemli not: Bu karışımlar ancak ev ve el temizliğinde kullanabileceğiniz alternatif hijyenik ürünler. Ve aslında en güzeli birçok doktor ve bilim insanının da önerdiği gibi elleri normal sabun ve su ile en az 20 saniye güzelce yıkamak. Bu süreçte kişisel hijyeninizi asla ama asla ihmal etmeyin, hem kendi sağlığınızı hem de toplum sağlığını riske atmayın.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Rukiye Bilgi2 Nisan 2020 13:52
  verdiğiniz tariflerden dezenfekte özelliği olan sadece etil alkol ile hazırlanan. virüslere karşı alkolle savaşabiliriz, diğer tarifler işe yaramaz.
  Yanıtla
  mustaf 9 Nisan 2020 19:01
  Yanıtla
  biraz hsdsdasdwsd

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?